Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Ziraat Bankası Enflasyon Endeksli Mevduat Hesabı (SORU – CEVAP)

Bildiğiniz gibi 2019 yılının ilk çeyreğinde Ziraat Bankası enflasyon endeksli mevduat hesabı ve enflasyon korumalı vadeli hesap gibi 3 farklı mevduat ürünü tanıtmıştır. Duyurulan bu vadeli hesap türü normal mevduat ürünlerinden ayrılmaktadır. kısaca tanımlamak gerekirse; hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranı ile vade sonunda oluşan TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı + ilave oran karşılaştırıldığında yüksek olan tarafın faiz oranını kazandıran mevduat türüdür. Oluşturulan bu mevduat ürünleri ile Türk Lirasının değerini korumak ve faiz kazancından yüksek kar elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu hesaplarla ilgili merak edilen soruları aşağıdaki başlıklarda soru – cevap şeklinde detaylıca bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Enflasyon Endeksli Mevduat Hesabı Vadesi Nedir?

Açacağınız hesabı 92-370 vadeleri arasında açabilirsiniz. Hesap açılış tarihinde bir faiz oranı belirlenmek ve taahhüdü verilmektedir. Aynı zamanda vade sonundaki güncel TÜFE Endeksi Yıllık Değişim Oranı üzerine bir marj oranı belirlenmektedir. 1 mayıs 2019 tarihi itibari ile açılan hesaplarda 365 günden (1 yıl) fazla vadeler için enflasyon oranına bağlı olarak gelir vergisi kesintisi %0‘dır.

Enflasyon Endeksli Vadeli Hesap Faiz Oranları Nasıl Belirlenmektedir?

TÜFE endeksli mevduat ürünlerinde, TÜİK tarafından açıklanacak olan yıllık güncel TÜFE değişim oranı dikkate alınacaktır. Akabinde söz konusu olan bu orana marj oranı da dahil edilecektir. Mevduat vadesi sonu için taahhüt edilen oran ile TÜFE endeksli olarak hesaplanan oran karşılaştırmasında faiz oranı yüksek olan üzerinden işlem görecektir.

Ziraat Bankası Enflasyon Endeksli Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Yukarıda ki sorulara verilen cevapların daha iyi anlaşılması için aşağıdaki hesaplama tablosunu inceleyerek hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlayabilirsiniz. Hesaplama içerisindeki Marj, faiz ve TÜFE oranları örnek olarak verilmiştir.

Örnek Enflasyon endeksli vadeli hesap hesaplaması, Ziraat Bankası enflasyon korumalı mevduat hesabı 2019
Örnek Enflasyon endeksli vadeli hesap hesaplaması

Enflasyon Endeksli Marj Oranı Vade Sonunda Değişiyor Mu?

Belirlenen enflasyon oranına eklenecek marj oranı vade sonunda değişmemektedir. Hesap açma işlemi esnasında piyasa koşulları göz önünde bulundurulur ve marj oranı belirlenerek sözleşmede yer alır.

Enflasyon Endeksli Vadeli Hesabımdan Para Çekersem Vade Bozulur Mu?

Hesap açılışından sonra hesabınızdan para çekme işlemi yapmak vadeyi bozmamaktadır. Ayrıca açılan vadeli hesabınıza vade günü dışında para yatırma işlemi yapılamamaktadır.

Vade Bitiminden Önce Hesabı Kapatabilir Miyim?

Enflasyon endeksli mevduat ürününüzü vade sonu gelmeden talebiniz üzerine kapatabilirsiniz. Hesap kapatma işleminden sonra vadesiz kazanç ile paranız hesabınıza yatırılmaktadır. Ayrıca vade bitiminde bankaya talimat vermediğiniz sürece aynı vade ve baka tarından duyurulan faiz oranı ve marj oranı hesabınız yeniden açılacaktır.

Bankaların Güncel Mevduat Faiz Oranlarına Nereden Ulaşabilirim?

Sitemiz içerisinde bütün bankalara ait mevduat faiz oranları ve güncel örnek hesaplama tablolarına ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki başlıklar üzerinden mevduat ürünlerine erişim sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Enflasyon Korumalı Vadeli Hesap Nedir?

Ziraat Bankası enflasyon korumalı vadeli hesabın amacı faiz kazancından önce, ileriye dönük olarak enflasyona karşı koruma sağlamasıdır. “TÜFE endeksi yıllık değişim oranı + risk primi oranı” sayesinde paranın değer kaybının önüne geçilmektedir.

 • Enflasyon korumalı mevduat hesabı 366-370 gün vadeleri arasında açılabilmektedir.
 • Mevduat hesabı açılığı itibari ile herhangi bir faiz oranı taahhüdü verilmemektedir.
 • Vade sonunda 12 Aylık TÜFE değişim oranı üzerine hesap açılış tarihinde geçerli olan risk primi eklenerek getiri sağlanacaktır.
 • Enflasyon korumalı hesap sadece gerçek kişiler için hizmet vermektedir.
 • Talep eden banka müşterileri için risk primi olmadan da hesap açma işlemi gerçekleştirilmektedir.
Enflasyon Korumalı Hesap İle İlgili Detaylar

Enflasyona Karşı Koruyan Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı Nedir?

Yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz enflasyon korumalı vadeli hesap ürünü özellikleri taşıyan fakat “TÜFE endeksi “TÜFE endeksi 3 aylık değişim oranı + risk primi oranı” + risk primi oranı” şeklinde sunulan mevduat ürünüdür. Anaparanın enflasyona karşı değer kaybetmesinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

 • Ara dönem ödemeli mevduat ürününe vade 12 ay ile sınırlıdır.
 • Hesabın her 3 ay da bir dönem ödemesi bulunmaktadır. (Yılda 4 kere)
 • Hesap açılış tarihinde herhangi bir faiz taahhüdü bulunmamaktadır.
 • Dönemlerde dönemsel TÜFE değişim oranı üzerine hesap açılış tarihinde geçerli olan risk primi eklenerek getiri sağlanacaktır. (3 aylık enflasyon oranı, güncel rakamlara aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmektedir)
 • 3 aylık enflasyon oranının %0 ya da 0’ın altında oluşması durumunda hesaplanan oran sıfır olarak kabul edilecektir.
 • Sadece gerçek kişiler için kullandırılmaktadır.
 • Müşteri talebi doğrultusunda risk primi olmadan da sunulabilmektedir.
TÜİK aylık, üç aylık ve yıllık endeks değişimleri, Ziraat Bankası Enflasyon korumalı vadeli hesap 2019
TÜİK aylık, üç aylık ve yıllık endeks değişimleri

Ziraat Bankası enflasyon endeksli mevduat hesabı 2019 hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki bölümden editörlerimize iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.