Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

2019 Tarımsal Sulama Desteği Şartları ve Başvurusu

Tarımla uğraşan çiftçilere için devlet tarafından tarımsal sulama desteği verilmektedir. Ayrıca modern sulama sistemleri başta olmak üzere basınçlı ve damla sulama uygulamaları için de çok sayıda destek sunulmaktadır. Bakanlık tarafından her sene yayınlanan duyurularda desteklerin başvuru şartları ile beraber ne şekilde başvuru yapılacağı aktarılmaktadır. Başvurulardan sonra ise sonuçlar, bakanlığın belirlediği tarihlerde %50 oranında çiftçilerle paylaşılmaktadır.

2019 Tarımsal Sulama Desteği Başvurusu

Bakanlık tarafından çiftçilerin tarımsal faaliyetlerine özel olarak sunulan 2019 sulama desteği ile beraber bireysel sulama sistemlerinin kullanımını artırmak için çeşitli uygulamalar geliştirilmiştir. Ayrıca kırsal kalkınma destek planı olarak da adlandırılan bu süreçte uygulama rehberinin yayınlanmasıyla çitçilerin uyması gereken sulama desteği şartları da açıklanmıştır.

İlk olarak ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine kayıt olunmasıyla başlayan sulama destek başvurularında, tek bir parsel için 1 milyon TL’ye kadar olan mal alım ücretlerinin yarısı, hibe olarak sunulmaktadır. Başvuruya konu olan başlıklar;

 • Tamburlu sulama sistemleri
 • Güneş enerjili sulama sistemleri
 • Tarla içi damla sulama sistemleri
 • Mikro yağmurlama sulama sistemi
 • Center pivot ya da lineer sulama sistemi
 • Yağmurlama sulama sistemi
 • Yüzey altı damla sulama sistemi olarak sıralanmaktadır.

Tüzel ya da gerçek kişilerin kendisine ait olan ya da 3 yıl boyunca kiralık arazi olarak kullandığı alanlar için başvurular kabul edilmektedir. Buna ek olarak arazi büyüklüğü, tamburlu, Lineer ve Center Pivot sulama sistemlerinde 20 dekar ve daha üzerinde olmalıdır. Hibe için yapılacak başvurularda ise toplam tutar 1 milyon TL’yi geçmemelidir. Söz konusu destekleme başvuruları Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden alınacak başvuru formu ile beraber tamamlanmaktadır.

Tarımsal Sulama Desteği Alma Şartları (%50’ye Varan Hibe)

Tarımsal sulama destekleri %50 hibe olarak sunulmakla beraber aşağıdaki şartları taşıyanlar için geçerlidir;

 • Yukarıda sıralanan konu başlıklarına başvuru yapmak
 • ÇKS kaydı yaptırmak
 • Kendi üzerine kayıtlı arazisi olmayanlar için 3 ya da 5 yıl süreyle arazi kiralamak
 • Kamuya ait 10 yıl olarak kiralanan araziler üzerinden başvuru yapmak

Daha önceki tarihlerde tarımsal destek alanlar, yatırım konusuna göre 10 yıl önceye kadar destek almamış olmalıdır. Fakat arazi parselinin sadece bir kısmı için destek alan kişiler, kalan parsel kısmı için tarım sulama desteği alabilmektedir. Öte yandan hibe alacak olan başvuru sahibi, toplam mal alımının KDV tutarını referans fiyat farkını ve mal alımının toplam tutarının yarısını ödemekle yükümlüdür.

Mal alım süreci sadece projeye uygun olarak yapılmalıdır. İşlemlerin tamamı belgelendirmeli ve daha sonra başvuru yaparak hibeden yararlanılmalıdır.

Resmi Gazete’de, başvuru sahiplerinin son 5 yıl içinde modern basınçlı kredi uygulamalarından yararlanması durumunda bazı hususlardan bahsedilmiştir. Bu kapsamda başvuru yapılan dönem dahil olmak üzere son 5 yıl içinde yürürlüğe alınan ve Resmi Gazete’de yayımlanan uygulama esaslarıyla birlikte kredilendirme işlemlerinden faydalananlar, aynı parsel için tarımsal sulama desteği başvurusu yapamaz. Fakat belirtildiği üzere kalan kısmı için hibe talebinde bulunulabilir.

Tarımsal Sulama İçin Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Tarım Kredi Kooperatifi ile anlaşmalı olan bazı bankalar, düşük faizli çiftçi kredisi seçenekleri sunmaktadır. Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre kredi desteğinin düşük faizli olması halinde basınçlı sulama kredisi de aktarılmak durumundadır. 2020 yılına kadar düşük faizli tarımsal destek kredisi almak isteyenler ilk olarak Ziraat Bankasına başvuru yapabilir. Alternatif olarak QNB Finansbank ve Şekerbank şubelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Tarımda teknolojik sistemlerin kullanılması amacıyla damla sulama, yağmurlama, yüzey altı damla ve mikro yağmurlama gibi uygulamalar için işletmelerin de krediye başvurma şansı vardır. İşletmeler, zirai kredilendirme belgesiyle beraber Ziraat Bankasına başvurarak yatırım dönemleri için kredi alabilmektedir. Başvuru sahipleri bankadan ya da Tarım Kredi Kooperatifinden alacakları bilgi formlarını hazırladıktan sonra başvuru yapabilir ve geri dönüş sürecini bekleyebilir.

Finansbank, Şekerbank ve Ziraat Bankası Tarımsal Sulama Kredileri

İpotek karşılığında tarımsal sulama desteği kredisi veren Finansbank, yatırım maliyetlerinin yüzde 75’i oranında hizmet sunmaktadır. 120 ay vade ile alınabilecek bu kredinin geri ödeme süreci aylık, 3 aylık ya da 6 aylık olabilir. Şekerbank’ta modern sulama kredisi adı altında çiftçilere hizmet sunmaktadır. Tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesi için verilen bu kredinin vadesi 60 aydır. Ziraat Bankasına ait detaylar için Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi sayfasına gidebilirsiniz.

Benzer Çiftçi Kredi ve Destekleri

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.