Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Tapu Üzerinde İpotek Varsa Ne Yapılmalı? (Araştırma)

Gayrimenkul sorularında tapu işlemleri sık şekilde araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Tüketicilerin aklını her zaman tapuya gidiş sırasında hangi evrakların hazırlanması gerektiği, tapunun üzerinde bir ipotek bulunup bulunmaması gibi konular sürekli olarak meşgul olmasına neden oluyor. Birden fazla tüketicinin rahatlaması açısından tapu üzerinde ipotek varsa ne yapılmalı? Sorusuna açıklık getirmek amacı ile bu yazımızı hazırladık.

Sürecin İşleyişi Nasıl Olmaktadır?

Konut kredisine başvurularak gerekli kesin onay alınmasından sonra, banka ile birlikte tapu dairesinden gerekli randevular alınmaktadır. Birden fazla banka, gerçekleştirdiği işlemlerde kendi görevlisini ya da avukatını tüketici ile birlikte tapu dairesine göndermektedir. Fakat tüm bu işlemler öncesinde banka adına görevli avukatlar tarafından tapuda satışı gerçekleşecek olan konutun üzerinde bir başka ipotek olup olmadığının kontrolü yapılmaktadır. Herhangi bir şekilde ipotek bulunmuyor ise banka tarafından tüketici bankaya davet edilir. Böylelikle sözleşmeler imza altına alınır.

Aslında ipotek konusunda en önemli detaylardan birisi ise, bankalar tarafından tüketiciden ipotek ücretini temin etmesidir. Konut kredisi kullanılarak alınacak konutlar ipotek harcından muaf tutulur. Fakat burada bankalar ipotek ücretini devlete verilmekte olan bir harçtan dolayı olmamakla birlikte, kendi elemanları tarafından tapu dairelerinde gerçekleştirilen ipotek sorgulama işlemleri ve hazırlanan takip dosyalarından kaynaklı maliyetler için istemektedir.

İlginizi Çekebilir: İpotekli İhtiyaç Kredisi sayfasında bankaların teminatlı olarak verdiği bütün kredilere ve faiz oranlarına ulaşabilirsiniz.

Tapu Üzerinde Bir Baka İpotek Bulunması Halinde Yapılması Gerekenler?

Satılacak konutun tapu kayıtlarında başka banka tarafından konulmuş bir ipotek durumu var ise, söz konusu olan bankanın konut kredisine ilişkin olan belgeleri ve sözleşmeleri, ipotek kalkıncaya kadar bankanın düzenleyeceği yazının şubeye gelmesi gerekir. Bu belgelerin ulaşmasından sonra tapuda ipotek işlemleri tamamlanabilecektir.

Eğer ki tapuda konut için banka dışında herhangi bir şahıs üzerinden ipotek konulmuş ise, öncelikle satıcı olan kişi ipotek koyan kişiyle irtibata geçerek gerekli anlaşmaları sağlamalıdır. İpotek kaldırılması için blokeli çek kullanılabilir. Banka şubesi tarafından satıcıya teslim edilecek blokeli çek, ipotek kaldırılması için 3. şahsa verilir. 3.şahıs ta ipotek kaldırılması için kullanılacak olan krediden kendisine düşen payını böylelikle alacaktır.

Tüketici kullandığı kredin borcunun tamamını kapatmasından sonra ancak konut üzerindeki ipotek kaldırılabilmektedir. Birden fazla banka bu işlemlerin gerçekleşmesi için fekki adı altında bir ücret talebinde bulunur. Bu ücretteki miktar ise her banka arasında farklılık göstermektedir. İpotek ve tapu işlemleri açısından standart anlamdaki süreçte sık karşılaşılmakta olanlar bu şekilde özetlenmiş olur. Tüm bunların dışında tapunun irtifaklı görünmesi durumunda ya da eve ait eski borç gibi durumlar var ise, yeni büroktatik işlemler eklenebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. yalçın büyük dedi ki:

    50sene önce alınan hisse li tapusu olan bir atsanız vardı tabiki şahıs tarafından ipotekli bu şahıs olmuş kimseye ulaşamadık bu arsaya 5katli bina yaptık bu zamana kadar bu ipotek kaldirilmamis var isler ölünce tapuya gittik orda öğrendik ipotekli olduğunu intikal verasetinde bulunduk hissedarlarda hissesini aldı bu ipotek ne olur sonu

  2. Bülent Sunay dedi ki:

    İpoteği koyan mütahit ve ortaklarını tapu dairesine götüremiyorsak ne yapmalıyız. dava açmak gerekirse avukat olmadan biz nasıl halledebiliriz. Mütahhait ve ortaklarına hukuki olarak bir yaptırımda bulunabilirmiyiz