Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kredi Sicil Affı 2019 da Çıkacak Mı? (Son Dakika, Af Ne Zaman Çıkacak?)

Kredi sicil affı 2019 da çıktı mı? Hangi bankalar kredi sicil affı konusunda başvuruları kabul etmektedir? Gibi soruların yanıtını ve güncel gelişmeleri sayfamızda anlık olarak takip edebilirsiniz. Sayfamızda resmi gazete duyurularının yanı bankaların açıklamalarına da yer verdik. TESK Genel Başkanı ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı’na ait açıklamalar ve güncel son dakika haberlerine dair konuları ele aldık. Hem esnaflar hemde normal ihtiyaç, konut veya kredi kartı kullanmak isteyen milyonlarca kişisinin merak ettiği detaylar şu şekildedir.

Kredi Sicil Affı 2019 Yasasından Kimler Faydalanabilir?

İlk sicil affı yasası 27 Ocak 2017 tarihinde Cumhurbaşkanının onayına sunularak Resmi Gazete de yayımlanmış ve yürürlüğe girmişti. Yayımlanan bu karar ile esnaf ve vatandaşlarımız artık bankacılık işlemlerinde yeni bir sayfa açacak ve kara listeden çıkacağı duyurulmuştu.

 1. Geçmiş dönemlerde kullanılan banka kredileri veya kredi kartlarına ait borçlar sebebi ile yasal takibe düşen kişiler.
 2. Karşılıksız protestolu senedi veya karşılıksız çek sahibi olan kişiler.
 3. Ödeme süresi geçmiş nakdi veya gayri nakdi kredisi bulunan kişiler. (Teminat mektupları vb.)

Sicil Affı Yasası İle Kara Listeden Kimler Çıkacak?

Af çıkması durumu herkesin bu aftan yararlanması anlamına gelmemektedir. Zira TMM’den çıkan yasanın resmi gazete üzerinde ki yayınlanmış hali şu şekildedir;

“… bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.”

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5834.pdf

Yasada da anlaşılacağı üzere bankaların kara listeden çıkarma olanağı yine bankaların inisiyatifine bırakılmıştır. Yasanın daha açıklayıcı tanımı ise şudur; bankaların sicili bozuk olan kişiye kredi vermesi durumunda devlet tarafından dava edilmemesi durumu diyebiliriz. Bir başka deyişle, bakalar kredi sicili bozuk olan kişilere kredi verebilir veya kredi borçlarını yeniden yapılandırabilir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alabilme olanaklarını incelemek için ise Kredi Notu Nasıl Yükselir? sayfasına gidiniz.

Hangi Bankalar Kredi Sicil Affı Yasasını Uygulamaktadır?

Çıkan yasa ile birlikte Esnaf ve KOBİ’lerin yanı sıra kredi kullanmak isteyen kişilerde hangi bankaların sicil affı uyguladığını merak etmektedir. Yasada belirtilen şartları yerine getiren kişiler af kanunundan yararlanabilmektedir. Şuanda af uygulamasının yapıldığı bankalar; Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank’tır. Af uygulaması ile müşterilerine kredi veya kredi yapılandırma imkanı sunan diğer bankalar için müşteri hizmetleri ile görüşmenizde yarar var. Kredi notunuzun güncel haline bakmak için Kredi Notu Öğrenme sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Senetle Para sayfası üzerinden bankalar dışında kredi alabilme veya kredi notunuzu yükseltmenin yolları hakkında çeşitli bilgileri paylaştık.

TESK Genel Başkanından ” Esnafımız Mağdur Durumdadır.” Açıklaması

Esnaf ve Sanatkar vatandaşlar için sicil affı çağrısı yapan Bendevi Palandöken “Esnafımız mağdur durumdadır.” açıklaması yaptı. TESK başkanının açıklamaları şöyle devam etmektedir: “Ekonomik bir istikrar için esnafımızın yerinin ne denli önemli olduğu bilinmelidir. Son dönemde yaşanan piyasa dalgalanmalarından ötürü en çokta bu günlerde krediye ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.” Açıklamalarında bankaların Esanaf ve Sanatkarlar için kredi verme konusunda çekimser davrandığını ve küçük sebepler göstererek kredi taleplerini reddettiklerini dile getirmiştir. Bankaların 2017 yılında yürürlüğe konan sicil affı yasasını uygulamadıklarını da açıklamalarına eklemiştir. Bir çok esnaf ve vatandaşın borcunun olduğunu göz önünde bulundurursak affın çıkması elzem bir durumdur.

İlginizi Çekebilir: Bankalara olan kredi veya kredi kartı borçlarınızı bir kredi de birleştirmek için bütün bankaların kampanyalarını Borç Kapatma Kredisi sayfası üzerinde topladık. Faiz oranları ve hesaplamaların yanı sıra başvuru işlemleri hakkında da çeşitli bilgiler sunduk.

Esnaflar için yapılan af çağrısı

06.07.2019 TESK Başkanı Açıklaması: Esnafa için verilen cansuyu kredilerinin en son 2008 yılında verildiğine değinen TESK başkanı. Esnafın borçlarını ödemesi gerektiğini ve bütün bankaların bu sicil affına uymasını zorunlu kılacak yasa çıkarılmasını önderdi.

TBB Başkanı 2019 Kredi Sicil Affı İle İlgili Açıklamalar

TBB başkanı, kredi kullandırımları için gelmesi beklenen sicil affı ile ilgili yöneltilen soruya; “Bankalar geçen yılın son çeyreğinde 2016 yılının 9 ayındaki kadar kredi kullandırıldığını açıklamıştır. Tek tek hatalarımız olsa da sektör olarak büyümeye destek olacağız. Kredi yapılandırmada ulaşılan hacim 52 Milyar Lira.” cevabını vermiştir. TBB başkanı Hüseyin Aydın’a göre Türk bankaları dünya bankaları arasında en fazla kredi kullandıran bankalar arasında yer almaktadır. Akabinde kendisine sorulan, Cumhurbaşkanının söylemiş olduğu; “Paranın üzerine oturmayın!” cümlesi oldu.

Hüseyin Aydın ise şu açıklamalarda bulundu: “Sayın Cumhurbaşkanımız, topladığınız parayı kredi olarak verin ve istihdama destek sağlayın demek istiyor. Bizlerde toplam mevduatın hepsini krediye dönüştürdük. Topladığı mevduatı tamamen krediye dönüştürememiş kesimler var ise onlarında parayı boşta tutmaması ve kredi vererek ekonomiye katkı sağlaması gerekiyor. Faizlerin yüksek olması konusundaki eleştirilerine ise, biz faizleri 3 puan düşürdük.” yanıtını verdi. Hüseyin Aydın’ın kredi sicil affı ile ilgili açıklaması da şu şekildedir: “Yapılan düzenleme öncekilerden farklıdır. Düzenlemenin sonu dikkate alınmayabilir. İnceleme yapılması neticesinde karar verilecektir.

İlginizi Çekebilecek Kampanya: Bankalar çeşitli teminatlar karşılığında kredi kullandırmaktadır. Bu kredilere ve hesaplamalarına ulaşmak için İpotekli İhtiyaç Kredisi sayfasına gidebilirsiniz.

Kara Listeye Girmek İle Kredi Notu Düşüklüğü Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Notu İle Kara Liste Farkı, kredi sicil affı 2019 son dakika açıklamalar
Kredi Notu İle Kara Liste Farkı

Banka kredisi kullanan kişilerin bir çoğu kredi notu düşüklüğü ve kara liste arasındaki farkı bilmemektedir. Bu sebepten ötürü, konu hakkında detaylı bilgileri de paylaşma ihtiyacı duyduk. Kredi notunun düşük olması bankalar üzerinden kullandığınız krediler veya kredi kartları gibi ürünlere ait ödemelerin gecikmesinden meydana gelmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekme ihtimali zorlaşmaktadır. Fakat bazı bankalar, sunulan kefil veya ipotek karşılığında kredi kullandırmaktadır. Buna ek olarak yıl içerisinde uygulanan kampanyalar ile bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankalara ulaşmak için Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar sayfasına gidebilirsiniz.

Kara liste ise kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartlarına ait ödemelerin 90 günden fazla aksatılması sonucunda oluşur. Banka tarafından belirlemiş olduğunuz ödeme takvimlerine uymamanız neticesinde, belirlenen ödeme gün sınırını aşarak kara listeye girmiş olursunuz. Kara listeye giren kişiler artık hiçbir şekilde kredi kullanamaz duruma gelmektedirler. Kara listeden çıkmak için 5 yıl süre ile beklemeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında kullanmış olduğunuz bankacılık ürünlerine ait ödemeleri ve fatura ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekmektedir. Veya yeni uygulanacak kredi sicil affı yasasını beklemelisiniz.

27 Ocak 2019 Tarihinde Kara Listede Olanlar İçin Kredi Sicil Affı Gelmişti

Esnaflarında içerisinde bulunduğu toplamda 14 milyon kişiyi ilgilendiren af duyurusu 27 ocak tarihinde duyurulmuştu. Kara listeden çıkmak için beklenen bu af, bazı şartları da kendisi ile birlikte getirmiştir. Yasa kapsamında 6 ay içerisinde borçlarınızı yapılandırmanız ve başvurunuzu yapmanız gerekmekteydi. Yapılan yapılandırma işlemleri 72 aya kadar uzatılabilmekteydi. Sicili bozuk olan kişilerin yaptığı başvurular neticesinde kredi veya kredi kartı kullanma olanağı bulmuştur. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi getirilen bu af yasasından bankalar zorunlu tutulmamaktaydı. Sicil affı başvuru yapmasına rağmen bankalardan kredi alınamamasının sebebi ise bankalarda ki bu zorunluluğun olmayışıdır. Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir Mi? sayfasında bütün detayları ile kredi almanın yollarını inceledik.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 31 YORUM
 1. Cemil dedi ki:

  Sicil affi cikacakmi 2019 da

 2. fahrettin özgürel dedi ki:

  2019 yılında esnaf ve her vatandaşa sicil affı ne zaman perişanız

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Fahrettin Bey,

   Bizde site editörleri olarak, özellikle esnaflarımız içi sicil affı haberlerinin takipçisiyiz. Af çıkarıldığı zaman sitemizde anında duyuracağız.

 3. Ayaz dedi ki:

  2015 te kredi ve kredi kart borç yüzünden avktlik oldum Mahkemelik oldum taksit li oduyodum sonra fakat tum borclarmi 2018 de 1.ayda tamamen kapattım fakat Borçlu olduğum avktlar icra mahkemesine belirli bir miktarda harcrah tarznda 1400 civarında bi para odedigimde sicil affndan yararlanabilcmi soylemislerdi yani kara listeden cikacaktm 3 ay içerisinde felan demişlerdi hala değişen bişey yok suan hala öyle kredi puanm 1200 civarında böyle bişi var mı napabilirm kredi kullanabilirmiyim tekrardan Kredi ihtiyacm var tskr edrm

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Aktifbank kredisini denediniz mi?

   1. Onur Özen dedi ki:

    Ya kardeşim bırakın insanlara aley geçmeyi kandırmaya yok sicil yok bilmem risk raporu hep yalan benim şuan KKB buanim 1540 halan kireti veya kereti kartı cikartamiyorum tefletimiz işine geleni yapıyor rezmen bankaları kurtarmaya çalışır yazık bu insanlara gercekden

    1. Gürkan Polat dedi ki:

     Onut bey,

     1500-1699 puan aralığı kredi notu sıralamasında kredi çekmeye uygun olarak belirtilmektedir. Sizin kredi veya kredi kartı alamama sebebiniz farklı olabilir. Zira kredi veya kredi kartı alamamanın sebebi sadece kredi notuna bağlı bir durum değildir. Detaylı bilgi için bir banka ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 4. Lkmn dedi ki:

  Boşuna umutlanmayın.sistem düşen ihtiyacı olana değil parası olana çalışıyor.Hani diyoruz ya avrupa sömürge devleti.Bizim ülkemizdeki sömürgeciler bankalar.Kara listede olana niye af versin ki.En karlı kazanç onlar.Bana diyorlar sana kredi veremeyiz.yasal takiptesin.Kredi verse elli bin TL yaptıkları borç 25 bin tlye düşecek aptal olmak lazım.Takipte olanlar hiç boşuna hayal kurmayın.ve tavsiyem bankada paranızı durdurmayın bizi sömürenlere paranızı kullandırmayın maaşın mı yattı,paran mı yattı hemen çek otomatik ödeme dahi vermeyin.kredi taksidin mi var mümkünse 10 gün önce öde 1veya iki kuruş düşük alıyor.Velhasıl kelam bu vatandaşı sömürenlere dur deme zamanı gelmedi mi.Çekme kardeşim kredi yeme içme arabaya binme ev alma kirada dur ne yaparsan yap bankadan uzak dur.Çoluğumuzun çocuğunuzun rızkını yedikleri yetmiyor bide vatandaşın aklıyla oynayıp ,vatandaşı hor görüyorlar.Zehir olsun.

 5. Ayaz dedi ki:

  Aktif bank ve maaş aldım Akbank da denedim hepsi boş olumsuz yani benim şuan hiçbir bankaya felan borcumda yok kredi kartm da yok ve maaş hesabıma ekhesap dahi artı para bile tanımlanıyor hep olumsuz

 6. Özkan dedi ki:

  Benim garanti bankasına 11.250 tl borcum var ve 2016 5. Ayından beri hacizligim kara listeye alındım borcuma af geldimi aceba öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 7. Mehmet dedi ki:

  Kredi sicil affı 2019 da çıkacakmış merekle bekliyoruz

 8. Sidika dedi ki:

  Icralik olanlarda bu aftan yararlacakmi

 9. Oğuz dedi ki:

  Suanda is bankasina 25 binlira kredi ve 2 lira kredi kartı borcum var kredimin 2 taksidiji odeyemedim ve devletten issizlik maas i aliyorum iskur sayesinde binise stajyer olarak basladim ve kalici olarak ta kalicam gibi bu borclarimi tek biyerde toplamak icin bu borc kapatma kredisinden yararlana bilirmiyim

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Kredi veya kredi kartlarınızı bir arada toplayacağınız krediler bulunmaktadır. Borç Kapatma Kredisi bölümü üzerinden bu bankalara ulaşabilirsiniz. Fakat kredi onayı alıp alamayacağınız hususunda kesin bilgiyi bankalardan alabilirsiniz Oğuz Bey.

 10. hüseyin dedi ki:

  kartın limiti 4 bin tl ydi haziran da kullandım hemen o ay taksitlendirdim sonra 3 ay odemedim banka avukata verdi avukat öde dedi hemen ödedim tüm kartın borcunu bu sicilimi bozarmi

 11. Ercan dedi ki:

  Ben 2014 avukatlık oldum
  Tabi bunların hepsi ödendi
  5 sene oldu ne bireysel kullana biliuorum nede kredi kartı
  Hep olumsuz nezaman biter işkence

 12. kadir dedi ki:

  2019 sicil affı varmı

 13. Erhan Guledagi dedi ki:

  Sicil affi ne zaman cikicak borcum yok ne zaman kredi çeke bilirim

 14. Dilek dedi ki:

  2017 2018 yılları içerisinde maaş ekstra sindan dolayı takibe girdim ve borcum u kapattım buyuzden hiç bir banka ne kredi kartı nede kredivermiyor suan kbb puanim düşük olduğu için de alamıyorum bu yasa beni kapsıyor mu suan calisiyorum ve aldigim maaş 2300 net ve başka giderim yok bana yardımcı olun lütfen

 15. Lokman dedi ki:

  2019 yılında icralik olanlar e sicili bozuk olanlar icin bir af varmı???

 16. Sadullah çoban dedi ki:

  Cek kullanan insanlarda madur onlar içinde 2015 yilindan sonraki kişilerin de cek kulannan kişileride gelmesi lazim cek affi istiyoruz borclarimizi odüyoruz ama tikaniyoruz artik kaybolan cek oluyo siçilde gözüküyo 7 sene geçmiş bankada gözüküyo temizlenmesi lazim af cek yasasina da af istiyoz benim gibi düşünen milyonlarca insan var vallahi

 17. yunus şahbaz dedi ki:

  ihtiyacım var

 18. REMZI dedi ki:

  YETKİLİLER EMEKLININ SICIL SORUNUNU BİR AN ÖNCE ÇIKARSINLAR EMEKLILER BORÇ IÇİNDE HIC BIR BANKA KREDİ VERMİYORLAR YAKINDA HACİZ GELEBİLİR

 19. REMZI dedi ki:

  ÇOK AÇIL ÇIKMASI LAZIM

 20. Hasan Karabasan dedi ki:

  Sicil affı yolda seçimden sonra çıkıyor. Oy ver cuku tut sistemi.

 21. Sevgi Öksüz dedi ki:

  T.C.Ziraat Bankası Bornova Şubesi’nden 48.000,- TL kredi çektim ve bir arkadaşıma verdim. Ödeyemedi İcralık oldum. Bir kısmını ödedim. İki kez yapılandırma yaptım. 26.000,- TL borcum kaldı . Kanser ve beyin tümörüm nedeniyle borcu ödeyemedim. Şu an gayri menkulüme 80.000,- TL haciz konulmuş. Borcumu ödemek istiyorum. Faiz indirimi yapılmasnı ya da 72 ay vade ile kredi kullanmak istiyorum. Bu afyan faydalanabilir miyim?
  Saygılarımla,

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Sevgi hanım ne yazık ki bu konu hakkında yardımcı olamıyoruz biz. Sorunuzu Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile görüşmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

 22. Oğuz dedi ki:

  Bu sene sicil affı varmı

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Şuan da gündemde olan bir sicil affı maalesef söz konusu değil.

 23. Emekli kredisi için sicil affı bekliyoruz eşim işsiz dedi ki:

  Eşim işsiz emekli de olamıyor banka kredi vermiyor sicil affı istiyoruz

 24. Bilgin dedi ki:

  2019 yılı Ağustos ayının ortalarındayız hala Sicil Affı gelmedi. Kredi ve kredi kartından dolayı icralık olan milyon sayıda insan var herkes büyük beklenti içinde. Hatta bankalar bile borçlarını yok pahasına varlık girişim şirketlerine devrediyor. Oysa sicil affı çıksa ekonomik açıdan büyük bir bayram olacağı kanaatindeyim.