Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Satın Alacağım Evde Kiracı Oturuyor Ne Yapmam Gerekiyor?

Satın alacağım evde bir kiracının oturması durumu, sık şekilde karşılaşılan problemlerden birisidir. Kanun bazında yeni ev sahibi ve kiracının kendisine göre hakları mevcuttur. Ancak burada mevzuatın ve genel uygulamaların kiracı lehine olduğu görülmektedir. Eğer ki bir evi satın almak istiyorsanız ve bu evde kiracı bulunuyor ise, öncelikli olarak kiracı ile bir anlaşma yapmalısınız. Kiracı ile anlaşma yapılmadan ev satın alınacak olur ise, hangi durumlar ile karşılaşacak olduğunuzu yazımızın devamında okuduklarınızla çok iyi şekilde anlamış olacaksınız.

Yasal anlamda kiracının tanımı ve kira sözleşmesi

Bir yerin kiralanmış olduğu söz konusu ise, mutlaka sözlü ya da yazılı olarak kira sözleşmesi vardır. Kira sözleşmesi, Borçlar Kanunu kapsamına alınmasından sonra kira sözleşmesi artık kiralayan ve kiracı için bir borç- alacak senedi niteliği taşımaya başlamıştır. Hal böyle olunca ev sahibi değişmesi durumunda, kira sözleşmesindeki koşulları yerine getirmiş kiracının hemen evden çıkarılma durumu da ortadan kalkıyor. Bu konudaki detaylara Kiracı ve Ev Sahibi Hakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz..

Satın Alacağım Evdeki Kiracının Yasal Olarak Çıkarılma Süreci

Satın alma işlemi tamamlanmadan önce kiracıyla yasal yolları kullanarak bir anlaşma gerçekleştirmediyseniz, kira kontratına istinaden hareket etmeniz gerekmektedir. Eğer ki alınacak gayrimenkul tapusunda bir şerh bulunmuyor ise devir işlemleri gerçekleşmesinden itibaren en geç 1 ay süre zarfında kiracıya ihtarname gönderilmesi gerekmektedir. Eğer ki 1 ay süre zarfında ihtarname gönderilmediyse, daha önceden hazırlanmış olan kira sözleşmesindeki şartları kabul etmiş sayılırsınız. Söz konusu ihtarname kiracının eline ulaştığı tarihten itibaren kira sözleşmesinin bittiği tarihte ya da kira sözleşmesindeki mevcut kalan süre 6 aydan fazla ise, en geç 6 ay gibi bir sürede evi boşaltmak zorundadır. Eğer ki bu süre zarfında kiracı yasal yükümlülüklerini sağlamaması durumunda, kira sözleşmesindeki kalan 6 aylık süre beklenmeden kiracıyı çıkarma şansı vardır.

Diğer yandan kiracıyla evin satın alınmasından önceki sürede ya da daha sonraki tarihlerde bir anlaşma yapıldığı taktirde, yasal olarak beklenmesi gereken süreyi de beklemek zorunda değilsiniz. Ancak mümkün olduğunca yapılacak anlaşmayı yazılı şekilde ve şahitlerin huzurunda yapılması gerekir. Çünkü aksi bir durumda anlaşmazlıklar yaşanır ise, sözlü şekilde yapılan anlaşmaların ispat edilme durumu sıkıntılara yol açabilir.

Tüm bunların yanı sıra diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, kiracı gayrimenkul kiralarken ödemiş olduğu depozitosunu geri almasıdır. Kira sözleşmesindeki koşullar ve şartların yeni ev sahibine devir olmasından dolayı, kiralayan satacağı evinin devir işlemlerini tapuda tamamlamadan, söz konusu depozitosunu yeni ev sahibine tekrar iade etmek zorundadır. Bazı durumlarda depozito kiracıya da verilmektedir. Ancak bu durum pek doğru değildir. Eğer ki ev sahibi aldığı depozitoyu devir ya da iade işlemi yapmaz ise, hem yeni ev sahibi, hem de kiracı kendisinden davacı olabilir.

Satın Alacağınız Konutta Kira Sözleşmesine İstinaden Şerh Var ise Ne Yapılmalı?

Konutlarda pek sık karşılaşılmıyor olsa da, yapılmış olan uzun vadeli kiralama durumlarında tapuya kira sözleşmesinin süresince geçerli olan bir şerh düşülebilmektedir. Bu şerh ise, kiracı yükümlülüklerini düzgün şekilde yerine getirmesi durumunda, yasal anlamda kira sözleşmesi süresince evden çıkarılamayacağı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda tapu bu şerh ile beraber satın alınır ise, yasal anlamda kira sözleşmesindeki mevcut şartları da kabul edilmiş sayılır. Bundan dolayı satın alacağınız evde kendiniz ikamet edecekseniz, öncesinde mutlaka tapuda şerh olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü bir tapuya şerh düşülmüş ise en az 5 yıl ve üzerinde bir vadeli kira sözleşmesi mevcuttur.

Bir önceki yazımızda Ziraat Bankası Konut Kredisi hakkında yaptığımız hesaplama ve kredi detaylarına ilişkin özellikler kaleme aldık. Diğer soru veya görüşlerinizi bizlere aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.