Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Nefes Kredisi 2019 Başvuru Şartları ve 3 Banka Detayı

Yeni esnaf kredisi olarak adlandırılan nefes kredisi, 2019’da da devlet destekli krediler arasındadır. Buna ek olarak nefes kredisi 2019 yılında da faaliyetlerine devam etmektedir. Esnaflar KGF teminatıyla beraber krediye başvurarak düşük faizli oranlardan yararlanmaktadır. Yine bu süreçte Kredi Garanti Fonu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği anlaşmalı olan bankaların KOBİ’ler için sunduğu nefes kredisi sayesinde finansman ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

KOBİ’lerin düşük faizli kredi kullanmalarını sağlayan bu kredi türü ayrıca piyasalarda devam eden ekonomik sorunlardan etkilenen KOBİ’leri rahatlatmak amacıyla sunulmaktadır. Başvuruların yapıldığı bankalar, başvuru şartları ve faiz oranları yazımızın devamında paylaşılmıştır. Ayrıca esnaf odasına üye olan esnaflarımızın kullanabileceği düşük faizli krediler ve hesaplamalar için Esnaf Kefalet Kredileri sayfasına gidebilirler.

Esnaflara Nefes Kredisi 2019 Faiz Oranları Nedir?

KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılamak için sunulan nefes kredisi yıllık %9,9 faiz oranıyla sunulmaktadır. Aylık faiz oranı ise %0,83 olarak belirlenmiştir. Kredinin üst limiti ise 150 bin TL’dir. Esnaflar bu kapsamda 12 ay vadeli olarak anlaşmalı bankalara başvurabilmektedir. Elbette krediyi almadan önce başvuru koşul ve şartlarının bilinmesinde yarar var. Öte yandan esnaf destek kredileri için farklı esnaf paketleri de sunmaya devam etmektedir.

Kredi TutarıAylık TaksitToplam Ödeme
10.000 TL888,26 TL10.659,17 TL
20.000 TL1.776,53 TL21.318,34 TL
30.000 TL2.664,79 TL31.977,51 TL
40.000 TL3.553,05 TL42.636,64 TL
50.000 TL4.441,32 TL53.295,79 TL

Hesaplama 12 ay vade için yapılmış olup, resmi geçerliliği bulunmamaktadır. Kesin bilgiler için resmi kurumlar üzerinden bilgiler edinebilirsiniz.

TOBB Nefes Kredisi Kullanım Şartları Nelerdir?

KOBİ’ler KGF teminatlı bu krediden yararlanmak adına bazı şartlara uyum sağlamak durumundadır. Öncelikle TOBB’a bağlı olan oda ve borsalara üye olunma şartı bulunmaktadır. Ek olarak esnafların vergi ve SGK borçlarının olmaması ve daha önceden bankalara herhangi bir borcunun olmaması da gerekiyor. Son olarak bankalarda yasal takip sürecine girilmemiş olması durumunda nefes kredisi alınabilmektedir.

TOBB Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yıllık cirosu 40 milyon TL’nin altında olan işletmelerin faydalanabileceği bu kredi, 12 ay vadeli olarak alınmaktadır. İşletmelerin çalıştırdığı kişi sayısı ise 250’nin altında olmalıdır. Başvuru sürecinden önceki 1 yıl boyunca da KOBİ’lerin faaliyette olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yani fesih durumunda olmayan işletmeler rahatlıkla nefes kredisi alabilmektedir. Bu süreçte nefes kredisi veren bankalar 2019 yılı için genel faaliyet alanları da belirlenmiştir. Bu alanlar;

  • Kooperatifler
  • Factoring firmaları
  • Mali ve yeminli mali müşavirler
  • Emlakçılar
  • Eczaneler
  • Döviz büroları olarak sıralanmaktadır.

Nefes Kredisi 2019 Masrafları Nelerdir?

Denizbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından sunulan bu kredinin bazı masrafları bulunmaktadır. Öncelikle 250 TL’lik tahsis ücreti alınan kredide başvuru masrafı da 250 TL’dir. 12 ay vadede yüzde 0,83 faiz oranıyla sunulan kredi, 150 bin TL’ye kadar alınabilmektedir. Günümüzde devlet destekli krediler anlamında bu bankaların farklı paketler sunduğu da unutulmamalıdır. Haliyle esnaf kredilerinde de tıpkı diğer krediler gibi ekstra masraflar olacaktır.

Söz konusu kredinin taksit sayısı maksimum 12 ay ile sınırlandırılmıştır. Ödemeler aylık taksitler halinde yapılabilir. KGF komisyonu olarak yüzde 0,5 oranında ücret tahsil edilir.

Esnaf Kredisi Veren 3 Bankaya Ait Detaylar

Kredi Garanti Fonu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği anlaşmalı olan Denizbank, Ziraat ve Halk Bankasından kredi alabilmek için KOBİ’lerin fesih ya da iflas sürecinde olmaması şarttır. Şahıs olarak yapılan başvuruların da değerlendirilmediği bilinmelidir. O halde KOBİ tanımına uygun olan her işletmenin rahatlıkla nefes kredisi veren bankalar 2019 yılı başvurusundan faydalanabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca TOBB’a üye borsa ve odalara üyelik şartı bulunan bu krediyle beraber KGF kredilerinin şartları genelde aynıdır. Aşağıda 3 banka şartları detaylı olarak verilmiştir.

Ziraat Bankası KOBİ Kredisi

KOBİ’lere özel olarak sunulan bu krediden yararlanmak adına işletmelerin bağlı olduğu odalar için belirlenen azami limite göre aylık 0,99 faiz oranıyla birlikte 6 ay boyunca anapara geri ödemesiz olarak başvuru yapabilirsiniz. Ziraat bankasından ayrıca 12 ay eşit taksitli ve toplamda 18 ay vade ile nefes kredisi alabilirsiniz. Detaylar için Ziraat Bankası Esnaf Kredisi sayfasına gidebilirsiniz.

Denizbank KOBİ Kredisi

Taksitli ticari krediler başta olmak üzere ticari kurtaran hesap ve iş yeri kredisi sunan Denizbank, esnek vade koşulları ve uygun faiz oranlarıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca kısa vadeli ihtiyaçlara kalıcı çözümler için nefes kredisi veren bankalar 2019 yılı için oldukça kapsamlı hizmetler sunan Denizbank’tan da esnafa özel krediler alınabilmektedir. Detaylar ve faiz oranları için Denizbank Esnaf Kredisi bölümüne gidebilirsiniz.

Halkbank Kobi Kredisi

Esnaf ve sanatkarlara özel krediler sunan Halkbank ayrıca işletme sermayesi kredisi, esnaf yatırım kredileri ve iş yeri alımına yönelik olarak yatırım kredileri sunmaktadır. Bu nedenle nefes kredisi veren bankalar arasında yerini alan Halk Bankasının da birbirinden farklı esnaf kredi paketleri bulunmaktadır. Kredi paketleri için Halkbank Esnaf Kredisi sayfasına gidebilirsiniz. Ayırca diğer bankalar için Faizsiz Esnaf Kredisi sayfasına gidebilir veya KOSGEB Esnaf Kredi Desteği sayfasına gidebilirsiniz. Nefes kredisi 2019 şartları ve ne zaman verileceği konusunda ki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.