Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? (KMH, Ek Hesap Özellikleri)

Kredili mevduat hesabı bir tür kredi çeşidi sayılabilir. Kullanıcılar için çok iyi bir avantajdır. Bu kolaylık sayesinde, hesabınızdaki miktarı hemen krediye çevirme şansı yakalarsınız. Bankalar için oldukça mantıklı bir güvence olarak kabul görmektedir. İşte detaylar…

Kredi kartı kullanan herkesin kredili mevduat hesabı hakkında bilgisi bulunmamaktadır. Ek hesap, KMH gibi isimleri bulunan bu hesap türünün bütün detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kredili mevduat hesapları çoğu zaman müşterilere acil destek görevi yapmaktadır. Müşteri herhangi bir konuda maddiyata sıkıştığında bankalarda hesabı bulunuyorsa kolaylıkla kredi çekme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Artık kullanım alanlarının genişletilmesiyle herkes daha rahat işlemler yapmaya hak kazanmış durumdalar.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesapları, banka müşterileri için gayet kullanışlı bir avantajdır. Bu hesap müşteri, maddiyat açısından sıkışıklığa girdiğinde veya artık yetişemediği zamanlarda mükemmel bir destektir. Her banka için KMH limiti farklıdır ve vadeli ödemeye tabiidir.  Verilen vadede borç kapatılmadığı takdirde bu borç müşteriyi, normal kredi çekiminden (nakit avans) veya kredi kartı borcundan çok daha sıkıntılı bir sürece sokar.

KMH, herhangi bir mevduat hesabıyla ilişkilendirilen bir tür kredidir. Bu kredi hesabı acil durumlar dışında kullanılmamalıdır. Acil durumlar dışında bu hesapların kullanılması tavsiye edilmez. Kredili mevduat hesabı “ek hesap”, “avans hesap” veya “açık hesap” olarak adlandırılabilir. Hesapta para olmasa dahi bu hesaplardan kolaylıkla para çekilebilir, fatura ödemeleri yapılabilir. Banka kartından veya nakit çekim ile bu hesaptan faydalanılabilir.

Bankalar KMH çıkartmak için kendine göre bir limit belirlerler ve bu limit her banka için farklı bir tutardadır. Ek hesap faiz oranları normal kredi kartı borcuna veya kredi çekimine oranla çok daha yüksektir ve bu faiz günlük işler. Bu hesaptan yapılan farazi alışverişlerin faizleri çok ağırdır ve geri ödemesi yapılmadığı takdirde çok daha ağır sonuçlar ortaya çıkartır.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açtırılır? (KMH, EK Hesap)

Kredili mevduat hesapları, eğer mevduat hesaplı bir kartınız yoksa müşterisi olduğunuz bankanın şubesinden talep edilir. Banka size uygun limitli mevduat hesabınızı oluşturur ve kredi kartı limitiniz dolduğunda veya aşıma uğradığınızda, nakit paraya sıkıştığınız dönemlerde bu hesaptan yararlanmak oldukça faydalıdır. Hesapta para olmasa dahil kredili mevduat hesaplarından acil durumlarda para çekimine izin verilmektedir. Nakit para çekiminde faiz oranı günlük işler ve nakit avanstan daha düşük faiz işlemektedir. Ancak alışverişler veya yüksek vadeli kredili mevduat harcamalarında yüksek faiz oranları bulunmaktadır.

Bankaların Kredili Mevduat Hesapları:

BDDK Uyarıyor!

BDDK banka müşterilerini, kredili mevduat hesapları, kredi kartları, nakit avans çekimleri hakkında uyarıyor. Müşteriler bankaların faizlerini gözden geçirmeden ve tüm bankaların faiz oranlarını incelemeden kredi çekimi yapmamalı, hesap açtırmamalıdır. Kredi kartı mevduat hesaplama araçları kullanılmalı, tüm bankalar ve krediler incelenmeli doğru karar verilmelidir. Mevduat hesaplama araçları kullanıldığında ve ödeme tarihleri net ve kişiye uygun belirlendiğinde, müşteri ödeme konusunda sıkıntı çekmeyecektir.

İlginizi Çekebilir: İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019 sayfasından ihtiyaç kredisi faiz oranlarına ulaşabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesaplarının Faydaları Nedir?

Kredili mevduat hesapları acil durumlarda çok büyük bir
destek yardım sağlamaktadır ve çoğu müşteri bu kredileri çekebileceği
bankalarla çalışmak konusunda mutludur. İhtiyacınız olduğunda, nakit paraya
sıkıştığınızda veya ödemeler, harcamalar arka arkaya geldiğinde kredili mevduat
hesabı kurtarıcı olarak tam zamanında yanınızdadır. Bu parayı banka
kartlarından kullanabilir veya nakit olarak ATM’lerden çekebilirsiniz.

Hesapta para olmadığı zamanlarda önceden belirlenen limitlerde banka kullanıcıya nakit desteği sağlar. Faturalarınızın otomatik ödeme talimatını aksatmadan ödeme olanağınızda vardır. Ancak vaktinde ödenmediği takdirde bankalar hiçbir şekilde tolerans sağlamayacaktır ve anında yasal işlem başlatılacaktır. Yasal işlem başlatıldıktan sonra ise borcunuzu ödemediğiniz süre boyunca,  5 sene hiçbir şekilde bankalarla çalışamayacaksınızdır.  Aynı zamanda aynı bankadan kullandığınız kredi kartları da bloke edilir.

Ek hesaplar yüksek faizlerden dolayı acil durumlar dışında kesinlikle kullanılmamalı veya çok dikkatli kullanılmalıdır. Maaş aldığınız banka ve kredi kullandığınız banka aynı ise ödemeyi otomatik olarak tamamlamanız mümkündür. Faizlerin yanında incelenmesi gereken bir diğer husussa ek ücretlerdir. Kredili mevduat hesap açılışı için maaş ve emekli aylığı bulunan her birey başvurabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.