Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme (E Devlet ve 9 Farklı Yol ile Sorgulama)

Kredi notu öğrenme (KKB sorgulama) için; ücretsiz, findeks risk raporu, Tukcell, vodafone ve yazımızın devamında göreceğiniz gibi bir çok sorgulama yolu bulunmaktadır. Kredi başvurularının olmazsa olmazı kredi notu için 9 farklı ücretli veya ücretsiz öğrenme yolu bulduk. Detaylı olarak bakabilirsiniz.

Bilginize: Bütün öğrenme yolları ile elde edeceğiniz veriler Kredi Kayıt Bürosu sisteminden temin edilmektedir. Ayrıca güncel af haberleri için Kredi Sicil Affı sayfasına gidebilirsiniz.

Bahsedeceğimiz Yollar Şunlardır:

 • E Devlet üzerinden ücretsiz sorgulama nasıl yapılır (Resimli Anlatım)
 • Findeks üzerinden risk raporu nasıl sorgulanır
 • Operatörler üzerinden SMS ile kredi notu öğrenme (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom)
 • Ziraat bankası üzerinden öğrenme,
 • Akbank üzerinden kredi puanı sorgulama
 • Garanti Bankası üzerinden kredi skoru öğrenme
 • İş Bankası üzerinden kredi risk raporu sorgulama
 • Yapı kredi, vakıfbank ve diğer bankalar üzerinden öğrenme
 • BKM express yoluyla sorgulama (1 TL değerinde)
 • Onecar üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulama
Örnek kredi notu öğrenme raporu, findeks risk raporu
Örnek kredi notu öğrenme raporu 2019

E Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme/Sogulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle E Devlet sistemine şifrenizle birlikte giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra Anasayfaya yönlendirileceksiniz. Akabinde site arama bölümüne “risk raporu” yazıp arama butonuna tıklayınız. Akabinde aşağıda ki görselde de işaretlediğimiz gibi açılan sonuca tıklıyoruz. Bu arada bu sorgulamayı ayda sadece 1 kere yapabilirsiniz.

E-devlet Risk Raporu Arama, e devlet üzerinden kresi puanı sorgulama
E-devlet Risk Raporu Arama

İşaretlediğimiz yere tıkladığınız zaman sizi yeni bir sayfaya yönlendirecektir. Yeni sayfada sağ üst kısımda bulunan “Yeni Başvuru” butonunu tıklayınız. Sonrasında aşağıdaki ekran açılacaktır. Ve “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” çentiğini işaretleyip “Devam Et” butonuna tıklıyoruz.

E devlet ücretsiz kredi notu sorgulama sistemi, kredi notumu öğrenmek istiyorum
E devlet ücretsiz kredi notu sorgulama

Devam et tuşuna bastıktan sonra kişisel bilgilerinizin olduğu bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Yönlendirildiğiniz bu sayfa üzerinden de “Başvur” butonuna tıklayınız. Sonrasında sizi şöyle bir mesaj karşılayacaktır:

Başvurunuz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne başarıyla iletilmiştir. Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında “Başvuru Bilgileriniz” sayfasından raporunuza erişebilirsiniz.
https://www.turkiye.gov.tr

Bu işlemlerin ardından “Başvuru Bilgileriniz” butonuna tıklayarak yönlendirildiğiniz sayfa üzerinden risk raporunuzu görebilirsiniz. Daha detaylı anlatım için E Devlet Kredi Notu Sorgulama Sayfasına gidebilirsiniz.

1) Findeks Kredi Notu Öğrenme İşlemi Adım Adım Anlatım

Findeks ile bankaların kredi veya kredi verirken size sergiledikleri duruşun tek sebebidir. Bankalarla olan ilişkileriniz Findeks üzerinden bir araya getirilmektedir. Findeks üzerinden sorgulama işlemine ulaşmak için resmi web sitene girerek başvuru bölümüne tıklayınız. Açılan sayfa üzerinden TC kimlik numaranızı ve telefon numaranızı girip devam ediniz. Sonrasında açılan 5,31 TL olan fiyat bir anda 10,03 TL ye yükselmektedir. Bunun sebebi “Notun detayını da görüntülemek istiyorum.” bölümünün otomatik olarak işaretli olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu işareti kaldırdığınız zaman yine fiyat 5,31 TL‘ye düşmektedir. Sonrasında aşağıya inerek kimlik bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Kimlik bilgilerinizi girip aşağıdan sizinle iletişime geçilmesini istediğiniz yollar belirtiliyor. İletişim yollarından herhangi birisini seçerek “Devam” butonuna basın. Başvuru için findeks.com resmi internet sitesine girebilirsiniz. Aşağıdaki kredi notu öğrenme yollarından sonra Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar sayfamızdan size en uygun bankayı veya kredi alternatifini bularak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

2) Ziraat Bankası Üzerinden Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim? (Görsel Anlatım)

Bu işlemden yararlanmak için banka müşterisi olmanız gerekiyor. Aşağıda bütün bankaların kredi notu öğrenme servislerini de sırayla aktardık. Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz veya Ziraat İnternet Bankacılığı üzerinden bir kaç tıklama ile öğrenebilirsiniz.

 • Giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan başvurular bölümüne tıklayınız.
 • Akabinde ekranınızda açılan menülerden aşağıya inerek, Çek ve Risk Raporu alanına tıklayınız.
 • Ardından açılan butonlardan “KKB Risk Raporu” bölümüne tıklayınız.
 • Banka bu işlem için hesabınızdan 8 TL kesinti yapmaktadır.
 • Akabinde raporu indir dedikten sonra dosya bilgisayarınıza direkt olarak indirilmektedir.
 • Rapor içerisinde hangi durumlarda kredi notunuzun düştüğünü de görebilirsiniz.
 • Aşağıdaki görseli takip ederek işlemi yapabilirsiniz.
Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme, ücretsiz kredi notu sorgulama
Ziraat Bankası Kredi Notu Öğrenme

3) Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom Üzerinden SMS ile Öğrenme

Teknolojinin gelişim süreci hızlandıkça bankacılık işlemleri de tamamen mobil araçlar üzerine indirgenmektedir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat yine belirtmek istiyoruz ki bu işlem de bir miktar ücret talep etmektedir. Talep edilen ücretler birbirinden farklılık gösterebilir. Faturasız hatlarda başvuru talebinde bulunabilirler.

 • Turkcell üzerinden Findeks notu öğrenme işlemi için telefonunuzdan TC kimlik numaranız ve sadece doğum yılınızı yazarak 1122 ye kısa mesaj göndererek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Servis ücreti KDV dahil olarak 9 TL tutarındadır.
 • Vodafone hat sahibi vatandaşlarımız ise telefon üzerinden yine TC kimlik numaralarını yazıp bir boşluk bırakarak sadece doğum yılını yazarak 1112 ye mesaj gönderebilirler.
 • Türk Telekom (Avea) kullanan vatandaşlarımızda yine 9 TL karşılığın da sadece TC Kimlik Numaralarını yazarak 1112’ye mesaj gönderebilirler.

İlginizi Çekebilir: Kredi Notu Nasıl Yükseltilir sayfamızda çeşitli kredi yükseltme önerilerini sizler için detaylı incelemeler ile bir araya toparladık.

4) BKM Express Üzerinden Kredi Puanı Talep Etme (1 TL)

BKM Express, internet üzerinden güvenli alışveriş yapabildiğiniz ödeme sistemlerinden birisidir. Kart bilgilerinizi kişilerle veya alışveriş yaptığınız kurumlarla paylaşmadan güvenli ödeme yapabilirsiniz

 • BKM Express üzerinden 1 TL karşılığında kredi notunu sorgulaması yapılabilir.
 • Aynı kullanıcı sadece bir defaya mahsus kredi notu sorgulaması yapabilir.
 • Geçmiş tarihlerde BKM express üzerinden findeks risk raporu ve kredi notu sorgulamış kişiler bir daha bu kampanyadan faydalanamaz.
 • BKM Express üyesi olan bankaların sunmuş oldukları kampanyalarla birleştirilebilir.

5) Diğer Bankalar Üzerinden KKB Puanı Öğrenme Seçenekleri

 • İNG Bank: Banka müşterileri internet şubesine girmeden veya müşteri hizmetlerini aramadan anında SMS ile başvuru yapabilirler. Telefondan RAPOR TCKN yazıp 2205‘e mesaj göndererek öğrenebilirsiniz.
 • Yapı Kredi: Banka üzerinden risk raporu edinmek isteyen vatandaşlarımız; Yapı Kredi internet bankacılığı üzerinden, müşteri hizmetleri veya şubelerden öğrenebilirler. Bankanın internet şubesi içerisinde bulunan Risk raporu bölümünden öğrenebilirsiniz. Vadesiz hesabınızdan yapılan bir miktar kesinti ile işleminiz gerçekleşir.
 • Akbank: Sadece banka müşteri Akbank Direkt üzerinden kredi notu öğrenebilirler. Başvurular bölümüne tıklayarak, nakit ihtiyaçlarım menüsü içerisinden “Risk Raporu (Findeks)” butonuna tıklayarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Garanti Bankası, müşterilerinin Garanti İnternet Bankacılığı üzerinden menüler kısmına gelerek KKB Raporlarım butonuna tıklayarak hemen öğrenebilirler.

İş Bankası Üzerinden Öğrenmenin 3 Farklı Yolu Var:

 • İş Bankası internet şubesi » Kredilerim butonu  » Kredi Risk Raporu
 • İş Bankası ATM’lerinden  » Bilgi sorgulama butonu  » Kredi Risk Raporu
 •  İşCep üzerinden  » Krediler bölümü  » Kredi Risk Raporu işlemleri ile öğrenebilirsiniz.

6) Onecar Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Yöntemi

onecar.com.tr üzerinden herhangi bir pahalı aracı seçerek başvuru yapın. Bilgilerinizi girdikten sonra tarafınıza bir SMS iletilecektir. SMS onayını da yazdıktan sonra findeks’e giriş yapın. kredi notu + risk raporunuzun sorgulanmış olduğunu göreceksiniz. Fakat tavsiyemiz, kredi notunuzu 31 günlük aralıklar bırakarak sorgulamanız puan skalasının olumsuz etkilenmemesi için önem arz etmektedir. Aşırı derece de kredi notu sorgulamakta kredi notunu düşüren sebeplerden birisidir. Ayrıca bu işlemi yaptığınız zaman Onecar firmasından aranabilirsiniz. 2 TL yada 5 TL için firmaların zamanını almamaya özen gösterelim. Bu sebepten dolayı bu yolu tavsiye etmiyoruz. Kredi kartı başvurusu yapmak isteyen ziyaretçilerimiz Kredi Kartı Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı yazımızı okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Selin dedi ki:

  Okadar detaylı ve güzel anlatmışsınız ki. Ama son madde deki öğrenme yolu biraz sıkıntılı sanki. Ben belirli bir ücret karşılığında ziraat bankasından öğrendim. Teşekkür ederim. 🙂

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz selin hanım.

 2. Hüseyin Kurgen dedi ki:

  kredi notum

 3. Tezcan dedi ki:

  Kredi notum

 4. Tezcan dedi ki:

  Kredi notumu ögrenmek istiyorum

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Tezcan Bey,

   Kredi notunuzu yukarıda belirttiğimi yollar ile öğrenebilirsiniz.

 5. Yasin dedi ki:

  Kredi notumu öğrenme

 6. Rabşye derecicegi dedi ki:

  Kardeş notum

 7. ferdi oğuz dedi ki:

  kredi notumu ögrenmek istiyorum

 8. Izmirchp dedi ki:

  Kredi notu nasıl ogreniliyor

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Bahsettiğimiz yollardan deneme yapabilirsiniz. Dilerseniz ücretsiz olarak E-Devlet üzerinden de sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

 9. Ayşegül dedi ki:

  E Devlet üzerinden alınan kredi notu hiç anlaşılır birşey değil notuda yazmıyor zaten nasıl anlayabiliriz

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Anlaşılır be net bir anlatım için eDevlet Kredi Notu Sorgulama sayfasına gidiniz.