celal yıldız uzaktan eğitim bodrum haber podoloji ankara katılım bankası kdv iadesi
Ana Sayfa Krediler 1 Eylül 2022 66 Görüntüleme

Kredi Notu Nedir?

Belli bir kuruma kayıtlar yaptığımız zamanda bizim kim olduğumuz veya daha önce bu kurum gibi alanlarda hizmet alıp almadığımız konular firma aracılığıyla detaylı şekilde değerlendirilmektedir. Bu durum bankalar içinde geçerliliğini koruyor. Günümüzde yüzlerce farklı bankanın bulunması buralara başvuruda bulunan kişilerin geri ödemeleri nasıl sağlandığı hakkında bilgiler edinebilmek adına bütün bankaların ortak oldukları kredi bankası sistemi kurmuşlardır. Herhangi bankaya üyeliği olan veya bu bankalardan birinden kredi kartı alan kişiler sisteme tanıtılarak hareket dokümanını sisteme gösteriliyor. Böylelikle kullanıcılar bankalara başvuruda bulunduklarında kendilerine belli müddet verilmektedir. Bu süre zarfı içerisinde KKB kredi kayıt bürosunda araştırma yapılarak yapılan başvurular ve borç değerleri hazırlanmaktadır. Kişi daha önce kredi almış ve bunları düzenli biçimde ödememiş ise kredi notu düşük gösterilerek tekrardan hizmet alınması engelleniyor. Bütün bu olaya ise KKB sistemi diyebiliyoruz.

Kredi Notu Nedir?

Ülkemizde bulunan ve dünya bankaları arasında geçerli olan kurallardan bir tanesi ise kredi notu derecelendirmesidir. Yukardaki yazımızda sizlere kredi sisteminin ne anlama geldiğini detaylı şekilde anlatmaya çalıştık. Şimdi ise bunların yapılmaması durumunda nelerle karşı karşıya geleceğimizi anlatmaya çalışacağız. Kredi notu bankalar ve kullanıcılar arasında bulunan ayna sistemidir. Bütün açıkları ortaya çıkartan ve kişilerin kredi alma veya almama durumlarını açık ettiren bölümdür. İsterseniz kredi alın isterseniz de farklı bir başvuruda bulunun bankalar tarafından sizlere sunulan sözleşme içeriğine uyulmadığı taktirde kredi notunuz sisteme düşük olarak gösterilmektedir. Kredi notları 0 ile 1900 arasında bulunuyor. Bunlar;en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi derecelendirmeleri ile 5 farklı kategoriye ayrılmaktadır.Peki bunların puan derecelendirmeleri neye göre belirleniyor? Gelin bu sorunun cevabına da hep birlikte bakalım.

1700 ve üzeri puan sistemine sahip olan kişiler Çok iyi kategorisinde yani birinci sırada yer alıyor,
1500 ile 1699 puan derecelendirmesine sahip olan kişiler Az riskli kategorisinde ikinci sırada bulunuyor,
1100 ile 1499 sınırında bulunan kişiler Az riskli bölümde yer alarak üçüncü sırada yer alıyor,
700 ile 1099 arasında yer alan kişiler Orta riskli grubunda yer alarak dördüncü sırada bulunuyor,
0 ile 699 arasında bulunan kişiler bankalar tarafından en riskli sınırlamada yerini almaktadırlar.

Kredi Derecelendirme Puanı Hangi Derecelendirmesinde Olması Gerekiyor?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz bankalarla ilişkileri düzenli olan ve sürekli şekilde kredi olanaklarından yararlanan kişiler ile hiçbir şekilde bankalardan hizmet almayan kişiler arasında büyük bir fark konulmaktadır. Bu durum hayatımızın her alanında geçerli olduğu gibi bankalarda da geçerliliğini koruyor. Ülkemizde yer alan bütün bankaların buluştukları ortak nokta olan FİNDEKS sistemi daha önce bankalardan kredi alan kişileri bir araya toplayarak kredi notu olarak isimlendirdiğimiz sistemi puanlandırmaktadır. Yani sizin bankadan aldığınız ödemelerin zamanında yapılması gibi temel baz olaylar tamamen size referans olarak gösteriliyor. Buda ilerde bankalardan alacağınız kredileri büyük ölçüde etkilemektedir. Bankalar tamamen kendi kurul toplantılarında aldıkları kararlara göre puanlarını belirlemektedir. Yani bazı bankalar orta riskli kısmında bulunan kişilere kredi olanakları tanırken, kullanıcı yönünden zengin olan bankalar ise 1500 puanlık sistemin altında olan kullanıcılara kredi imkanlarını sağlamıyor. Türkiye sistemine yeni giriş yapan bankalar müşteri potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmak için kredi notlarını düşük şekilde sunabiliyor. Fakat yüksek kullanıcı kitlesine sahip olan bankalar hiçbir şekilde puanı düşük olan bireylere kredi hizmetlerini vermiyor. Kredi notlarınızı hesaplamak için KKB kredi notu hesaplama bölümüne giriş yaparak sizlere sunulan seçeneklerin bir tanesinden puanınızı ne kadar olduğunu talep edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com