Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? (Kısa Sürede Findeks Notu Yükseltme)

Bu yazımızda kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu yükseltme yöntemleri nelerdir, kredi notu nasıl hesaplanır konuları hakkında incelemelerde bulunduk. Açıkladığımız 3 farklı yöntemi kullanarak 3 ayda kredi notu yükseltme şansına sahip olabilirsiniz. Aşağıda verilen tabloda kredi puanına göre risk analizi yapılmıştır.
En Riskli1-699 puan
Orta Riskli700-1099 puan
Az Riskli1100-1499 puan
İyi1500-1699 puan
Çok İyi1700-1900 puan

Vadesiz Hesap İle Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmenin en kolay taktiklerinden birisi herhangi bir bankadan vadesiz hesap açarak aşağıda belirteceğimiz yolları kullanmanızdır.
 • Bir bankadan vadesiz hesap açın.
 • Vadesiz hesabınıza düzenli olarak para giriş çıkışı yaparak hesabınızın aktif durumda kalmasını sağlayın.
 • Bu işlemi en az 3 ay boyunca devam ettirin.
 • Alışverişlerinizi bu bankadan aldığınız banka kartı ile yapın. (Banka kartınızı aktif olarak kullanın)
 •  Kredi ve kredi kartına başvurmadan en az 1 ay önce vadesiz hesabınızda olabildiğince yüksek miktarda para bulundurun.
 • İlk etapta banka size düşük limitli bir kredi kartı verecektir.
 • Almış olduğunuz bu kredi kartını olabildiğince aktif kullanmanın yanında karta ait aylık borçları düzenli bir şekilde ödeyin.
 • Aylık borçları öderken  dönem borcundan bir miktar fazla ödeme yapın.
 • Düzenli kullanımdan bir süre sonra limit artırma başvurusu yaparak kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz.
 • Bu kredi notu yükseltme taktiğini uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Ödemelerinizi Düzenli Yaparak Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu hesaplamada en büyük etken %35′lik oranla kredi, kredi kartı ve faturalarınızı düzenli ödemeye aittir. Halihazırda ödemekte olduğunuz kredi borcunuzu(ihtiyaç, taşıt, konut vs.) zamanında ödemelisiniz. Kredi kartı borçlarınızı öderken asgari ödemelerin kredi notunuzu düşüreceği yanılgısına düşmeden ödemelerinize düzenli olarak devam edin. Birçok kişinin dikkat etmediği kredi notunu etkileyen faktörlerden bir başkası ise aylık düzenli olarak ödenmesi gereken faturalardır (elektrik, telefon, su, doğalgaz, internet). Burada faturalarınızı otomatik ödeme talimatıyla aksatmadan ödemek kredi notuza olumlu etki yapacaktır. İlginizi Çekebilir: Bildiğiniz gibi kredi notları dönem dönem güncellenmektedir. Şuanda kredi notunuzun kaç olduğu bilmek isterseniz Kredi Notu Öğrenme yolları sayfamıza geçebilirsiniz.

Kredi Borçlarınızı Azaltmaya Çalışın

Kredi Notu yükseltme
Kredi kartı, kredili mevduat hesabı, taşıt kredisi, konut kredisi ve diğer kredi türlerindeki borçlarınız kredi notunuza direkt etki etmektedir. Bu borçlarınızı düzenli ödemelerle azaltarak KKB notuzu yükseltebilirsiniz. Bununla birlikte mümkünse ara ödemeler de faydalı olacaktır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı İle Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalar kredi notu düşük olan kişiye bazı şartlarda kredi kartı imkanı sağlamaktadır. Bloke teminatlı kredi kartları bunlardan biridir.Daha önce kredi veya kredi kartı borçlarınız yüzünden kredi kartı başvurularınız onaylanmıyorsa bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bu kartı alabilmek için bu hizmeti sunan bir bankaya gidip bir mevduat hesabı açtırın. Bu hesap bir mevduat blokesi güvencesidir. Ardından kredi kartı başvurunuzu yapın. Alacağınız kredi kartı ile her türlü alışverişinizi yapabilir, peşin veya taksitli ödeme imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu yöntemle aldığınız kredi kartınızı düzenli ve yoğun bir şekilde kullanmak kredi notunuzu yükseltecektir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvuru Aşamaları

 1. Açtıracağınız mevduat hesabına bloke teminatı için para yatırılır. (Bu hesabı vadeli mevduat olarak açtırıp faiz getirisi de elde edebilirsiniz.
 2. Bu hesap açılışından sonra bankaya kredi kartı başvurusu yapılır.
 3. Halihazırda banka hizmetlerinizin bir yasal takipte olup olmadığı kontrol edilir.
 4. Mevduat hesabınıza banka tarafından bloke işlemi uygulanır.
 5. Mevduat hesabınıza yatırdığınız meblağın en fazla %80’ine kadar kredi kartınıza limit tanımlanır. (Örneğin; 10.000 TL teminat yatırılırsa kredi kartınızın limiti en fazla 8.000 TL olacaktır. Bu örnek bütün miktarlar için geçerlidir.)

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? (ÖNEMLİ)

 • Kredi ve Kredi Kartı Ödemeleriniz (%35):  Yukarıda da belirtiğimiz üzere kredi ve kredi kartı ödemeleriniz kredi notunuza doğrudan etki eder. Mevcut ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce ödemeye dikkat ediniz. Önemsiz görülen 1-2 günlük gecikme bile kredi sicilinizi olumsuz etkiler.
 • Mevcut Borç Durumu (%35): Bankalara olan toplam borcunuz da kredi notunuza etki eder. Kredi başvurusu yaptığınız zaman bankalar toplam kredi borçlarınıza bakar ve geri ödeme potansiyelinize göre skorlandırma yapar.Borcunuz arttıkça ödeme potansiyeliniz düşebileceğinden kredi notunuz olumsuz etkilenebilir.
 • Kredi ve Kredi Kartı Kullanım Yoğunluğu (%10): Hiç kredi kullanmamış biri ile kredi kullanıp düzenli geri ödeme yapan kişiler arasında da fark vardır. Kredi kullanıp düzenli ödeme yapan kişinin kredi notu diğerinden ortalama % 10 daha yüksektir.
 • Diğer Faktörler (% 20): Bu faktörler müşterinin kendisiyle ilgilidir. Sürekli kredi başvurusu yapmak sicilinize etki etmemekle beraber üst üste ret cevabı alıp kredi başvurusunda bulunmak kredi sicilinizi olumsuz etkileyebilir.Yeni bir kredi kartı alarak düzenli borç ödemeleri kredi notunuzu yükseltir.
Findeks kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna cevap aramaya çalıştık. Kredi notunuzu öğrenmek için müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Kredi Sicil Affı sayfasından afla ilgili gelişmelere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. murat dedi ki:

  merhaba kredi notum 971 bununla ilgili puanımı yükseltmek istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Murat Bey,
   Yazımızda kredi notunuzu yükselmeniz için yapılması gerekenleri detaylıca anlattık.