Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2018/2019 (Ödemedim!)

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Eve icra gelir mi? gibi soruların yanıtını aramak için internet üzerinde baya bir araştırma yaptık. Bankalar her zaman alınan kredi ve kredi kartının borçlarının kendilerine düzenli bir şekilde ödenmesini ister ve bu kişileri daha çok severler. Bu sevgi göstergesi olarak o vatandaşların kredi notlarını yükseltirler. Borçlarını ödemeyen kişiler için ise belirlenen bazı süreler vardır. Ayrıca bankanın inisiyatifine bağlı durumlarda bulunmaktadır. Öncelikle kredi kartı borcu ödemeyen kişiler, ilk bir ay geciktirdiğinde uyarı alır ve mesajlar ile borcunu ödemesi bildirilir.

Takip eden ikinci ay içerisinde de ödeme alınmaması durumunda kişi sürekli aranarak banka tarafından, borçlarının ödenmesini ve aksi takdirde yasal işlem başlatılacağı, takibe gireceği, kredi notunun düşeceği ve kredi kartının alışverişlere kapatılacağı belirtilir. Bu uyarılara rağmen kişi hiçbir şekilde ödeme yapmıyor ise ilerleyen süreçlerde kişi için yasal işlemler başlatılır ve takibe alınır. Ayrıca ilk 2 aydan sonra bankalar bazı durumlarda müşterilerine ayrıcalık tanıyarak, borçları ödemesine yardımcı olabilmektedir. Ancak bunu her banka ve her müşteriye yapmamaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? (İcralık Olur Muyum?)

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda, belirli zaman dilimlerinde kişiden ödeme yapılması, banka tarafından bilgilendirilmesi, kredi kartının alışverişlere kapatılması ve son olarak kişi hakkında yasal işlem başlatılması olarak sırasıyla işlemler devam eder. Genellikle birbirini takip eden ilk 2 ayın ödemesi oldukça önemlidir. Bu iki ay hiçbir şekilde ödeme yapılmaması durumunda banka kişiyi takibe alır ve ödeme yapmasını söyler. Eğer kişi bu durumda ödeme yapamıyor ise ve üzerinden bir iki dönem geçer ise bu sürede kişinin kredi kartı alışverişlere kapatılır.

Bazı bankalar bu süre zarfından sonra tekrar kredi kartının açılması için bütün borcu talep edebilir. Devam eden süre içerisinde ise kişi hakkında yasal işlem başlatılarak icra takibi aktif hale getirilir. Bu durumda kişinin evine icra kâğıdı gönderilir ve telefon, SMS ile gerekli bilgiyi alır. Kişi bu süre zarfında artık bankadan değil, yasal işlemi başlatan ve takibini sürdüren avukat tarafından aranır ve bu kişi ile iletişim devam eder.

Önerilen Bağlantı: Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

İcra takibi başlatıldıktan sonra borçların ödenmemesi durumunda icra işlemi için eve memurlar gönderilir. Bu kişiler, ev içerisinde kişinin yaşamını etkilemeyecek ve değerli buldukları eşyaları alabilme hakkına sahiptir. Kişinin borcuna veya borcunun bir miktarına karşılık bu işlem uygulanır. Ayrıca kişi adına ev, araç var ise bunlara ipotek konulabilir. İpotek sayesinde ev ve araçların satılması imkânsız bir hale gelir.

Ticari Krediler Ödenmezse Neler Olur?

  • Ticari kredinin ödenmemesi durumunda, normal kredi kartı gibi aynı işlemler uygulanır.
  • Bu sefer işlemler firma sahibi kişi ve firmaya yönelik olmaktadır.
  • Ticari kredinin icralık olma durumu, kişinin kredi notunun düşmesine ve ileride borç ödense dahi kredi almada zorluklar çekilebilmektedir.
  • Ayrıca icra durumunda kişinin firmasına, evine veya aracına ipotek konulabilmekte ve değerli bulunan eşyalar, evraklar, eserler bu durumda icra memurları tarafından alınabilmektedir.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? sorusunun cevabını aramaya çalıştık. Bütün bu süreçleri yaşamamanızı temenni ediyoruz. Sormak istediklerinizi bizlere aşağıdaki bölümünden iletebilirsiniz. Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Konur yazımızda da bunlardan detaylıca bahsettik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ömer dedi ki:

    Ben başkasının tarlasını ipotek ettirip krediyi kendime çektim kedi ödemezse icramı gelir yoksa takla mı alınır

  2. BÜLENT TOPAL dedi ki:

    Kuwait deki nbk bankdan kredi kullandım ödemezsem ne olur.kredi kartından para çekem ödemezsem neh olur