Gittiğimiz bütün alışveriş merkezlerinde aldığımız ürünlerin hesap kısmına geldiğimizde ilk olarak elimizi kredi kartımıza uzatmaktayız. Çünkü ay içerisinde yaşayacağımız bazı sorunlar veya değişik sıkıntıları göz önünde bulundurarak nakit paraya olan ihtiyaç daha da artacaktır. Elinizde bulunan nakit paranın tüketilmesi yerine kredi kartından tahsili yapılması daha mantıklı olacaktır. Kredi kartlarımızı düzenli şekilde kullandığımızda veya yüksek tutarda ürünler satın aldığımız zamanda bizlere banka tarafından taksitlendirme seçenekleri sunuluyor. Belirlemiş olduğumuz herhangi bir taksitlendirme hizmetlerinden yararlanarak aylık ödemelerimizi taksite bölebiliyoruz. Ama limitleriniz yeterli ve hesaplarınız istediğiniz gibi devamlı ilerleme sağlıyorsa taksitlendirme seçeneklerini bir kenara bırakarak direk olarak ödemelerinizi tek çekim ile yapmanızı öneriyoruz. Çünkü her taksitlendirme de taksit faiz oranlarında yükselmeler olabiliyor.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Bankalara tanımlı olan kredi kartlarınız yüksel limitli tek çekimlerle karşı karşıya geldiğinde hizmet aldığınız cep telefona sistem tarafından mesaj geliyor. Yani 1.000 TL’lik tek çekim alışverişinizi karşı tarafla yaptığınızda aranızda bulunan borçlanma durumu sona eriyor. Siz ürününüzü alabilir ve evinize gidebilirsiniz. Şimdi ise sizle banka arasında bir diyalog başlayacaktır. Burada sizlere sunulan taksitlendirme seçenekleri hizmeti devreye girecektir.  1.000 TL alışverişinizde bankaya olan ödemelerinizi aylık uygun faiz oranı seçenekleriyle 4 veya 6 gibi karşınıza çıkan hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Her ay karşınıza çıkacak olan taksitleri bankanıza ödeyerek satın almış olduğunuz ürünün tahsil ödemelerini tamamlayabilirsiniz. Fakat cep telefonunuza gelen taksitlendirme seçeneklerini uygulamadığınız zamanda ileriki ayda ödemeyi tek taksitle yapmak zorunda kalırsınız.

Neden Kredi Kartı Borçları Taksit Yapılır?

Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın ortalama aylık gelirleri en iyi düzeyde 3 bin ile 4 bin arasında farklılık gösteriyor. Memur maaşları da bunlara örnek gösterilebilecek durumda yerini alıyor. Bunlar mutfak masrafları veya çocukların eğitim masrafları gibi onlarca değişik yere nakit ödemeler yapmak zorundadırlar.Ödemelerin hepsini çıkarttığımızda yaklaşık 2 binlik ortalamalara kadar sadece çocuk eğitimi ve mutfak masrafları karşılanabiliyor. Buda ülkemizde yaşanan şartların son derecede düşük olduğunu gösteriyor. Yani asgari ücretle çalışan kişiler kredi kartlarına daha yatkınlardır. Çünkü Aybaşında istedikleri tutarlarla çıkamayabiliyorlar. Evinizde oluşan malzeme ihtiyaçlarınızı karşılamak için 2 bin veya 2500 TL arasında ihtiyaç dolap vs. gibi ürünler satın alma durumunuz olabilir. Bunları tek bir çekimde ödemeye kalktığınız zamanda hem kendi geçiminizi zorlarsınız hem de çocuklarınızın masraflarını karşılayamaz duruma gelirsiniz. Ama 2 bin TL’lik ürünü 6-8 taksitlendirme seçenekleriyle öderseniz sizler için fazla zorluk yaşatmadan ilerleme sağlayabilirsiniz. Buda ister istemez insanları taksitlendirmeye yöneltiyor.

Kredi Limitleri Yükseltme İşlemleri Ne Kadar Zaman Alır?

Kredi kartlarınızla ödeme almak istediğiniz de otomatik olarak bankalardan bilgilendirme mesajı alabiliyorsunuz. Bu mesajlarda kredi kartınızın taksitlendirilsin mi? Veya sizlere uygun olan bir kredi taksitlendirme fırsatı karşınıza çıkıyor. Durumu onayladığınızda kartınız aylık taksitlendirme durumuna bağlanabiliyor. Kredi kartlarınızın limitlerini yükseltmek istediğinizde hizmet aldığınız bankanın kredi kartı numarasına limit yükseltme mesajını göndererek ortalama 5 dakika içerisinde limit artışı yapabilirsiniz. Limit artışı neye göre belirlenir? Bütün limit artışları bankaların sunmuş oldukları kredi notları ortalamalarına göre hesaplanır. Eğer FİNDEKS kredi sisteminde düşük bir ortalamaya sahipseniz isteseniz dahil kredi artış durumunu yapamazsınız. Fakat yüksek kredi notuna sahip banka kullanıcılarıysanız mesajınız iletildikten 5 dakika içerisinde limit artışı yeni bakiyesiyle güncelleniyor. Burada anladığımız tek şey bankaların yüksel kredi notu bulunduran kullanıcıları kaybetmek istememesi durumudur. Yani sizler istemediğiniz taktirde de sizlerle iletişime geçirilerek kredi kartı limit artışı hizmetleri sunulabiliyor.