Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kredi Kartı Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? (ARAŞTIRMA)

Kredi kartı son zamanlarda oldukça kolay ve basit bir şekilde vatandaşlara verilebilmektedir. Her ne kadar limit düşük olsa da kredi kartı almak oldukça basit bir hal almıştır. Bunun için vatandaşlardan kefil, gelir bordrosu veya çalışma şartları aranmamaktadır. En çok gelen sorulardan biriside kredi kartı ve kredi notu ile ilişkili olmaktadır. Genelde durum şöyledir; vatandaşlara ilk etapta kredi kartı verilmektedir ki o kişilerin kredi notları oluşsun. Yani daha önceden hiç kredi kartı veya kredi kullanmamış olan ve kredi notu ‘’Sıfır’’ olan kişiler bile, kredi kartı alabilmektedir. Bu kişiler aldıkları kredi kartı ödemelerine ve harcamalarına göre, kendi kredi notlarını oluştururlar.

Daha önceden kredi veya kredi kartı kullanarak borçlarını düzenli ödemeyen kişiler ve kredi notu oldukça düşük olanlar için maalesef tekrar kredi kartı verilme olasılığı oldukça güçtür. Bu kişiler bankalar tarafından riskli seviyelerde bulunduğundan dolayı, kredi kartı için bazen uygun görülmemektedir. Bunlara ek olarak, uzun dönem boyunca borçlarını ödemeyen ve kara listeye düşen kişilerde belirli bir zaman boyunca kredi kartı ve kredi kullanamamaktadır.  Kredi notu dönem dönem güncellenmektedir. Hala kredi notunuzun güncel halini görebileceğiz Kredi Notu Öğrenme sayfamıza giderek sorgulama yollarını öğrenebilirsiniz.

Kredi veya Kredi Kartı İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Vatandaşların kredi notları KKB tarafından belirlenir ve bütün bankalar bu kredi notuna aynı ekrandan aynı bilgiler ile ulaşırlar. Kişilerin kredi notu belirli risklere göre ayrı gruplarda sıralanır. Bu çok riskli, riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak belirlenir. Kişilerin kredi veya kredi kartı borçları dâhil olmak üzere, ödeme alışkanlıkları, bulunan borçları ve kullanma sıklıkları bu kredi notunu belirlemedeki en önemli faktörler arasında yer alır. Bireysel kredi notu en az 1200-1300 seviyelerinde olmalıdır ki, kişi istediği zaman maaşına orantılı olarak kredi çekme imkânı bulabilsin. Bu seviyelerde bir kişi yüksek oranlarda kredi çekemese de kredi alma imkânı ve ihtiyaç kredisi kullanma oranı oldukça fazladır. Bu nedenle vatandaşlar minimum riskli yani ‘’İyi’’ seviyelerinde tutmalıdırlar. Tabi bu şartlar kredi kartı almak içinde geçerlidir. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir bölümümüzde kredi puanınızı yükseltmenin yollarını yazdık. Bu yolları sabırla yaptığınız zaman kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi Notu Seviyeleri
Kredi Notu Seviyeleri

Kredi notu hesaplaması ortalama olarak 700’lü seviyelerden başlamaktadır. Bu seviyeler en riskli seviyelerdir ve kredi kullanma ihtimali en düşük olan seviye olarak belirtilir. Bunun akabinde ise 1500 ve üstü kredi notuna sahip olan kişilerin kredi çekebilme olanağı oldukça fazladır. 1700-1900 seviyeleri ise en iyi seviyeler olarak tabir edilir. Bu seviyedeki kredi notuna sahip olan kişiler eğer çalışır durumda ise kredi kesinlikle çıkmaktadır. En iyi seviye olarak belirtilen bu seviye sadece kredi kartı kullanarak borçların düzenli ödenmesi ile sahip olunabilecek bir seviyedir. Birçok kişi kredi notunu sadece kullanmış olduğu kredi kartı ile belirlemekte bunu ise düzenli borç ödemeleri ile başarmaktadır. Bu konu ile alakalı olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi veren bankalar hakkında araştırmalar yaptık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.