Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kredi Erken Kapama ve Ara Ödemeli Kredi Hesaplama 2019

Kredi Erken Kapama(Ödeme) Nedir?

Kredi erken kapama cezası sadece konut kredileri için geçerli bir durumdur. İhtiyaç kredileri ve taşıt kredileri için erken kapama ceza bulunmamaktadır. Kredi erken ödeme cezası resmi gazetede şu şekilde belirtilmiştir;

“…Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez…”

http://www.resmigazete.gov.tr/

krediyi erken kapama cezası hesaplaması için şu kriterler kullanılmaktadır. Kalan vade 36 aydan az ise kalan ana paranın %1’lik bir kısmı ceza olarak ödenmektedir. Şayet kalan vade 36 aydan fazla ise kalan ana paranın %2’si tutarında bir ceza ödemesi yapmalısınız.

Örnek Kredi Erken Kapama Cezası Hesaplaması:

12 ay vade ile 100.000 TL konut kredisi aldığınızı varsayalım. Ama siz bu krediyi 4. ayın taksiti ile birlikte tamamen kapamak istiyorsunuz. 4. ayda kalan ana para toplamı 75.889 TL‘dir. 36 ay vadenin altında olduğu için ödeyeceğiniz ceza tutarı (kalan anaparanın %1’i) 759 TL civarında olmaktadır. (75.889*1/100=758.89 TL)

Konut Kredisi Ara Ödeme Yapmak ve Cezası!

Krediye ara ödeme yapmak taksit sayılarınızı düşürmektedir. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için normal taksitler dışında ara ödeme yapacaksanız bilmeniz gereken bir takım önemli hususlar bulunmaktadır. Aksi halde istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Hali hazırda ara ödemeli olarak kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir.

Ara Ödemeli Kredi Veren Bankalar;

  • Ziraat Bankası
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • İNG Bank
  • Vakıfbank
  • TEB
  • İş Bankası

Konut Kredisine Ara Ödeme Yaparsam Ceza Öder Miyim?

Ara ödeme yapmanın sizlere fayda sağlamayacağı düşüncesi oluşmuş olabilir. Fakat yaptığınız her ara ödeme kredinize katkı sağlamaktadır. Gelirinizin yıl içerisinde ki bazı dönemlerde artması ile yapacağınız ara ödemeler almış olduğunuz konut kredisinden kar etmenizi sağlayacaktır. Ödeme yaparak taksit sayınızı düşürdüğünüz için buna bağlı olarak da krediye ait ödediniz faiz tutarı da azalmış olacaktır.

kredi erken kapama ve ara ödeme hesaplaması yaparken ceza ödememek için ödeme planınızı önceden belirleyin
Ceza ödememek için ödeme planınızı önceden belirleyin

Ceza ödememek için ara ödeme planınızı önceden belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Kaçıncı taksitte ne kadar bir ara ödeme yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Krediyi aldığınız dönemde yapılan sözleşme gereğince plansız bir ara ödeme yapmak ceza ödemek anlamına gelmektedir. Bu cezanın verilme sebebi ise ödeme planına sadık kalmadığınız ve bankanın faiz kazancını azalttığınız içindir. Ceza oranları şu şekilde tanımlanmıştır. Konut kredinizin kalan vadesi 36 aydan küçükse %1 oranında, 36 aydan fazla ise %2 oranında ara ödeme cezası ödersiniz. Belirttiğimiz bu ceza oranları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bu sebepten dolayı bu oranlardan daha fazla bir ceza yaptırımı uygulanırsa hakkınızı aramanızı tavsiye ediyoruz.

İhtiyaç Kredisine Ara Ödeme Yapmak Mantıklı Mı?

Ara ödeme yaparak ödenecek kredi vadelerinin azaldığını ve ödenecek toplam faizinde buna bağlı olarak azaldığını yukarıda belirtmiştik. Ara ödemeli ihtiyaç kredisi veya taşıt kredisi için bankanın onayını almanız gerekiyor. İhtiyaç kredilerinde talep edilen tutarın en fazla %2‘si kadar kredi ara ödemesi yapılmaktadır. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde herhangi bir erken ödeme cezası bulunmamaktadır. Erken ödeme cezası sadece konut kredisi erken ödeme işleminde görülmektedir.

Kredi Erken Ödeme Sigorta İptali

İhtiyaç kredisi kullanırken yapılan hayat veya ferdi kaza sigortaları da kredi erken kapatma işlemi ile birlikte iptal edilebilmektedir. Buna göre kalan günler için ödemeler iade edilir.

Bilgi! Refinansman yeni kredi kampanyalarının eski kredi kampanyalarına oranla daha avantajlı olması neticesinde eski kredinin yeni alınan kredi ile kapatılması işlemine denilmektedir. Bu borç transfer kredisi ile kişi daha karlı bir kredi faizi ödeme devam ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.