Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur? (Haciz Hemen Gelir Mi?)

Kredi borcumu ödemezsem haciz gelir mi? Gibi yaşanacak bütün aşamaları bu yazımızdan okuyabilirsiniz. Kredi borcu herkesin kafasını kurcalayan ve rahatsız eden önemli sorunlar arasında yer alır. Küçük ve az miktarda bulunan borçlar sorun olmazken yüksek miktarlarda bulunan borçlar oldukça ciddi seviyelerde rahatsızlık verebilmektedir. Bu nedenle bu tarz borçlara imkân olmadan girilmemesi ve keyfi harcamalar için borç altına girilmemesi oldukça önemlidir. Bankaya kredi borcu bulunan kişiler bazı istenmeyen durumlar yaşayabilir ve ödemelerini yapamayabilirler.

Bu gibi durumlarda ise bankalar borçlarını ödemeyen kişiler için belirli bir süreç başlatırlar. Bu süreç içerisinde kişini borçları hakkında bilgilendirilmesi, ödeme yapılmasını istemesi ve yasal süreçler yer alır. İlk zamanlarda kişiden ödeme beklenir ve ödeme yapması için sürekli bilgilendirilir. Takip eden zaman diliminde istenilen ödemeler yapılmadığında ise banka takip sürecine başlar ve kişi için yasal yollara başvurur.

Alakalı Yazımız: Bankalar Hangi Durumlar Hesaba Bloke Koyar yazımızda yaptığımız araştırma ile süreçler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Haciz Gelir Mi?

Kredi borcu ödenemediği durumlarda ilk olarak kişi için bilgilendirme işlemleri yapılır. Bu süreç genellikle 2 ay kadar sürer. Birbirini takip eden iki ay içerisinde herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda banka, kişinin yükümlü olduğu bütün borcu talep edebilir ve bunun içinde 30 gün bir süre verebilir. Bu süre zarfında aynı şekilde ödeme yapılmadığında bankanın inisiyatifine kalmakta ve dilerse haciz işlemleri için yasal süreç başlatabilmektedir. Ancak genel olarak bu süre borç ödenmemesini takip eden 6 ay ve sonrasında meydana gelebilmektedir. BU süre zarfından sonra kişinin sahip olduğu ev veya araca haciz gelebilmektedir.

Kişinin borçları nedeniyle evine gelen hacizde, kişinin yaşamında kullandığı ve gerekli olan eşyalara (yatak, koltuk, dolap, televizyon gibi) haciz uygulanamaz. Haciz ancak evde değerli öngörülen evraklar, taşlar, tarihi eserler gibi malzemelere uygulanabilmekledir. Ayrıca kişinin aracına da haciz konulabilir.  Kredi kartı ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur bölümüne geçebilirler.

Kredi Borcumu Ödemezsem Haciz Gelir Mi?

Her sene değişen yönetmelikler ve banka şartları dolayısıyla, 2018 yılında haciz işlemleri ve borç işlemlerinde değişiklik olup olmadığı merak edilen konular arasında yer aldı. Bu konuda önceki yıllara oranla 2018 yılında da banka borçlarının ödenmemesi ve takip eden aylarda yapılan ve yapılması gereken işlemler aynı şekilde devam etmektedir. Kredi borcunu ödemeyen kişiler ilk 2 ay boyunca bilgilendirilir ve ödeme yapmaları için sürekli bankadan aranırlar.

2 ay art arda ödeme yapılmaması durumunda, kişi hakkında yasal işlemler başlatılacağı belirtilerek kişinin var ise kartına bloke konulur ve alışveriş yapılamaz. Bu sırada kişiden bütün borçlar talep edilir. Borçların tamamı tahsil edilene kadar kart kullanımı kapatılır. Takip eden dönemlerde ise kişi ödeme yapmaya devam etmez ise, haciz işlemlerinin uygulanması başlanır. Bu haciz işlemleri 2018 yılı ve öncesindeki senelerde de aynı şekilde işlemekteydi. Uygun görüldüğü takdirde kişiye e-haciz işlemi uygulanabilir. Yani internet ortamında mal ve mülkleri üzerine haciz konularak satılması engellenir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. cemal yollu dedi ki:

    emekliyim kredi kartı ödü yemiyorum banka mağşıma haciz koyabilirmi

  2. Bahar dedi ki:

    Krediborçlarımı ödemez isem haciz gelir mi emekli sandığından emekliyim maaşıma haciz uygulanırmı