Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kredi Borcu Devam Eden Konut Satılabilir Mi? (Araştırma Yazısı)

TÜİK tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye’de satışı gerçekleştirilen konutların alınmasında yüzde 40’lık gibi bir dilim konut kredisi kullanıyor. Kredi vadeleri de değerlendirmeye alındığı zaman, birden fazla konutun kredi borcu devam ederken satılmaktadır.

Kredi borcu devam eden konutun satışı mümkün mü?

Öncelikle bu soruya yanıt vererek başlayacak isek, ‘’evet’’ cevabını verebiliriz. Konut kredisi borcu devam etmekte olan her ev satılabilmektedir. Aynı zamanda maddi imkanlar el verdiği sürece de, devam eden konut kredisinin de kapanma imkanı vardır. Böylelikle evin üzerindeki ipotekte kaldırılmış olur.

Konutun Kredi Borcu Devam Ederken Kredi ile Alınmasında İzlenecek Yol

Mevcut kredi borcu devam eden bir konutun satın alınması işleminde kredi kullanmak isteniyor ise, bankalar arasında bir yazışma ile satış işlemi gerçekleştirilebiliyor. Mevcut kredi borçlusu olan bankanın, yeni kredi kullanılacak bankaya bildirimleri kısa süreç içerisinde sonuçlanabiliyor. Sürecin işleme şekline bir göz atacak olur isek;

 1. Alıcı kredi başvurusunu yaparak onay almasından sonra, konuta bir eksper gönderilerek evin değerlerine ve hangi bankadan ipotekli olduğuna bakılıyor.
 2. Kredi başvurusunun yapıldığı banka şubesi, diğer borçlu olan banka şubesine bir resmi yazı göndererek, kredinin kapatılması ve ipoteğin kaldırılması adına bir yazı ile yanıt verilmesi isteniyor.
 3. Mevcut yazı gönderilmesinden sonra tapu işlemlerine geçiliyor. Kredinin yeni kullanılmış olan bankanın ipoteği tapu üzerine işleniyor.
 4. Tapu satışı gerçekleşmesinden sonra ilgili belgeler kredi kullanılacak olan bankaya gelmesinin ardından kredi açılışı yapılıyor.
 5. Yeni açılacak olan kredinin tutarının tamamı kişiye verilmek yerine, daha önceki kredi borcu olan bankaya gönderilip, eğer geriye bir miktar kalıyor ise kişiye ödeme yapılıyor.
 6. Kredinin kapatıldığına dair, ipotek kaldırma yazısı da daha önceki borçlu şubeden alınıyor.
 7. Bankadan alınan ipotek yazısı ise tapusu tapuya verilmesinden sonra eski bankanın ipoteği kaldırılıyor. Böylece mevcut kredi kullanılan banka da kredi anlamında birinci dereceye geliyor.

Maddeler üzerinden baktığımız zaman, satıcı ya da alıcının normal ev satışındaki gibi farklı işlemlere gitmediğini görüyoruz. Söz konusu ek olarak gerçekleşen işlemlerin ise neredeyse tamamına yakını bankalar tarafından işleme konuluyor.

Kredi Borcu Devam Ederken Konutun Nakit Ödenerek Alınması

Alıcı ile satıcı arasında herhangi bir güven problemi yok ise, ‘’blokeli çek’’ yöntemini uygulamaya gerek yoktur. Ancak söz konusu güven sağlanmadığı zaman aşağıda belirteceğimiz yöntemlerdeki ‘’blokeli çek’’ uygulamasını göz ardı etmemelisiniz.

Blokeli çek alım işlemlerinin öncesinde ve sonrasında süreç nasıl işliyor birlikte bakalım:

 1. Konut için kullanılan kredinin hangi bankadan devam ediyor ise mevcut kredi borcunun ana parası ve erken ödeme cezası ile toplam kapanması için gerekli tutar öğreniliyor. Söz konusu kredide faizler günlük şekilde hesaplanmasından dolayı, konut kredisinin kapatılacağı güne kadar geçecek olan süreci de unutmamak gerekiyor.
 2. Mevcut hesaplanmış kredi kapama tutarı dışında kalan miktar, konut sahibi adına bankaya yatırılıyor. Blokeli çek işlemini tüm bankalar sorunsuz şekilde yapabildiği için, paranın hangi banka üzerinden yatırılacağının pek bir önemi yoktur. Ancak yine de kredi borcunun bulunduğu banka üzerinden yapılması, diğer bankalara uğramadan işlemlerin hızlı şekilde yapılmasına kolaylık sağlayacaktır.
 3. Yatırılmış tutar karşılığı bankadan ‘’blokeli çek’’ alınarak,  söz konusu hesaba yatırılan tutar, bankaya blokeli çek iade edilene kadar hesaptaki para çekilememektedir.
 4. Tapuda satış ipotekli olarak yapılıyor ise, blokeli çek satıcıya veriliyor.
 5. Ev sahibi aldığı çek ile bankaya giderek parasını tahsil ediyor.
 6. Konut kredisinin borcu bulunan bankaya, daha önceden hesaplanmış kapama tutarının tamamı yatırılıyor. Böylelikle tapu üzerindeki ipotek kaldırılması için yazı alınarak tapuya götürülüyor.
 7. Bankadan alınan yazı tapuya getirilmesinden sonra ipotek kaldırılıyor ve işlemler tamamlanmış oluyor.

Bir önceki yazımızda Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur? sorusunun yanıtını yazdık. Konu hakkındaki düşünce veya sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.