celal yıldız uzaktan eğitim bodrum haber podoloji ankara katılım bankası kdv iadesi
Ana Sayfa KOSGEB 27 Ağustos 2022 51 Görüntüleme

KOSGEB Sağladığı Faizsiz Kredi Destekleri

KOSGEB kredi faiz desteği programı içerisinde girişimci adayların daha istihdamlı ortamlarda işlerini yürütebilmesi açısından büyük destek hizmetleriyle birlikte finansal destek sağlamaktadır. Devlet bünyesi adı altında gelişmelerini sürdürmekte olan KOSGEB her sene açmış olduğu kontenjanlarıyla birlikte girişimci adayların projeleri kabul görülerek iş ortamında çalışmalarını sergilemeleri için gerekli olan destekler sağlanmaktadır. Öncelik olarak girişimdi adayların istihdam yaratması, finansal sorunlarının çözülmesi, üretim ve kalitenin artırılması ve rakiplerini rekabet güçlerini artırması yönünde emin adımlar atmaktadır.KOSGEB kredili faiz destekleri tamamen devlet tarafından hizmet vererek bakanlıklar kurulunca şu maddeleri benimsemişlerdirler. 2004 yılında resmi gazete de yayınlanan karara göre Sanayi ve Ticaret Bakanlığının15.03.2003 tarih 1117 sayılı kanunda yer alan 13.07.1956 tarih ve aynı şekilde 6802 sayılı kanunun 33. Maddesi gereğince 20.06.2011 tarih 4684 sayılı kanunun geçici 3 maddesine göre bakanlık tarafından onayı kabul edilmiştir. KOSGEB kredili faiz hizmetlerin genel amacı küçük ve orta ölçekli Kobi girişimcilerin bankalar tarafından destek alarak kendilerini geliştirmesi sağlanmaktadır.

Kredi Faiz Desteklerini Hangi Kurum ve Kuruluşlar Onaylamaktadır?

Kredi faiz destek planları tamamen devlet adı altında yapılandırılması sonucunda bütün devlet görevlileri tarafından desteklenmesi kabul görülmektedir. Cumhurbaşkanın imzasından Ulaştırma bakanlığına kadar yer alan bütün görevliler imza işlemleri yapmaktadır. Aşağıdaki listede görevli olan devlet kurumların görevleri belirtilmiştir.

 • Cumhurbaşkanı,
 • Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı,
 • Devlet Bakanı,
 • Adalet Bakanı,
 • Milli Eğitim Bakanı,
 • Tarım ve Köy işleri Bakanı,
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı,
 • Milli Savunma Bakanı,
 • Bayındırlık ve İskan Bakanı,
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı,
 • Kültür ve Turizm Bakanı,
 • Sanayi ve Ticaret Bakanı,
 • Çevre ve Orman Bakanı,
 • İçişleri Bakanı,

Maliye Bakanı ve ulaştırma bakanı bu görevlerde yerini alarak Kobilerin desteklenmesi için çalışmalar sürdürmektedirler.

Faizsiz Kredi İmkanlarından Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB kredi imkanlarından yararlanmak isteyen adayların öncelik olarak KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gereken Kobiler arasında yerlerini almaları gerekiyor. Belirtilmekte olan veri tabanına kaydı olmayan kişilerin üye olma kısmında gerekli olan bilgileri doldurarak üye olmaları durumu gerçekleşebiliyor. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan ve kayıtları sistem tarafından onaylanan kişiler istenen KOSGEB kredilerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler. KOSGEB adı altında verilen desteklerin hiçbir şekilde herhangi bir illegal durumların olmaması şartı benimsenmektedir. Yatırım ihtiyaçların tamamen devlet tarafından yapılması içinde belirtmiş olduğumuz şartların hepsini eksiksiz şekilde yerine getirmeleri gerekiyor. KOSGEB kredi faiz destekleri hesaplama sürecindeyken bulunmakta olan günün koşullarına uygun şekilde işlemler yapılmaktadır. Aynı şekilde destek alan kurum kuruluş tamamen Türk lirası olan TL cinsinden ödeme seçeneklerini belirlemesi gerekiyor. Döviz karşılığında KOSGEB ‘in sunmuş olduğu herhangi bir desteğinden de faydalanamayacağını bildirmek isteriz.

KOSGEB Sağladığı Geri Ödemesiz Kredi Seçenekleri

KOSGEB aynı şekilde başvuruda bulunan kullanıcıları için geri ödemesiz ödemelerin de yapılmasını desteklemektedir. Yani kurum tarafından almış olduğunuz ödeme tutarların hiçbirini geri ödeme gibi durumların söz konusu olmuyor. Bununla birlikte kurumun en güzel avantajları arasında bulunan faizsiz ödemelerin yapılmasıdır. Kişiler başvurdukları girişimcilik çalışmaların kabul edilmesi durumunda proje kapsamına göre geri ödemesiz veya faizsiz ödeme seçenekleri alma durumları gerçekleşebiliyor. KOSGEB faiz desteklerini kazanan kişiler anlaşmalı olan bankalar dahili içerisinde belirtilen tutarın hepsini alabilmektedirler. Alınan ödemelerin tamamen belirtilen amaçlar dahilinde kullanılabilmesi için görevle ilgilenmekte olan KOSGEB memurların takibi başlatmaları gerekiyor. Amaçların uygun yere kullanılması ve istenen projelerin gerçekleşmesi için herhangi eksi durum bulunmaması halinde belirlenen desteklerin daha da fazla yapılması söz konusu olabiliyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Tema Tasarım | Osgaka.com