celal yıldız uzaktan eğitim bodrum haber podoloji ankara katılım bankası kdv iadesi
Ana Sayfa KOSGEB, Krediler 7 Eylül 2022 139 Görüntüleme

KOSGEB Esnaf Kredi Desteği 2022 Şartları ve Başvuru

Esnafları günümüzde destekleyen çok sayıda bankanın yanı sıra KOSGEB kurumu bulunmaktadır. Bu süreçte KOSGEB esnaf kredi destekleri 2022 yılı için birtakım şartlara uyum sağlanması gerekiyor. KOBİ’lere yeni imkanlar sunan bu kurum ayrıca girişimcilere sunduğu desteklerle tanınmaktadır. Esnaflara da hibe kredisi veren KOSGEB için kredi koşul ve başvuru şartlarının bilinmesinde yarar var.

KOSGEB Esnaf Kredisi Desteği Hangi Alanlarda Veriliyor?

Günümüze kadar 100 bin TL’lik geri ödemesiz kredi desteği sunan KOSGEB, esnaflara özel yeni düzenlemeler getirmiştir. Uygulanan programlara sadece girişimci ve işletmecilerin katılabileceği unutulmamalıdır. Öncelikle KOSGEB, girişimcilik destekleri başta olmak üzere KOBİ finansman destekleri, laboratuvar destekleri, işletmelerin büyütme, geliştirme ve ulusallaştırma destekleri gibi alanlarda faizsiz kredi verdiği bilinmektedir. Son zamanlarda KOSGEB esnaf destekleri 2022 için de birçok uygulamanın devreye alındığını söyleyebiliriz.

Esnaflar için KOSGEB Desteği Şartları

<İşletmesini büyütmek isteyen esnafların başvurabileceği esnaf destek kredilerinin bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar sıralanacak olursa;

 • SGK borçlarının olmaması
 • Vergi borçlarının bulunmaması
 • Esnaf destek programı niteliklerine uyum sağlanması
 • E-KOBİ kaydının bulunması şeklindedir.

Esnaflar ilgili kurumdan destek alabilmek için öncelikle KOSGEB veritabanına kayıt olmalıdır. Beyannamede yer alan bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması ve ardından da güncelleme gereken yerlerin tamamlanması önemlidir. Bu süreçten sonra KOSGEB tarafından verilecek onay ile beraber esnaflar ya kurumdan ya da anlaşmalı bankalardan KOSGEB esnaf destekleri 2022 yılı için hizmet alabilmektedir. Ancak bu süreçte beyannamelerin her yıl güncellenme zorunluluğu bulunmaktadır.

Esnafların kurumdan destek alabilmesi için ayrıca düzenlenen kurslara katılması ve sertifika alması şarttır. Ek olarak hazırlanan iş projesinden de onay alması gerekir.

Esnaflara Faizsiz KOSGEB Desteği 2022

Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri merkez birliğine bağlı olan esnafların, günümüzde sunulan desteklerden yararlandığı bilinmektedir. İlk olarak bankaya yapılacak başvurudan sonra sektöre göre 500 bin TL limite kadar kredi sunulmaktadır. Örnek olarak üretim gerçekleştiren firmalar ya da yatırım amaçlı kredi almak isteyenler için faiz indirimleri de sunulmaktadır.

Esnaflar KOSGEB esnaf destekleri kapsamında ilk olarak Halkbank başvurusu yaparak 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alabilmektedir. Ayrıca KOSGEB işletme desteği kapsamında bu rakam 50 bin TL’ye çıkmaktadır. Öte yandan Halkbank 150 bin TL’lik esnaf kredisinden faydalanmak için de farklı finans paketleri oluşturulmuştur.

Esnaf Kefalet Kredisi KOSGEB Tarafından Mı Veriliyor?

Esnaf kefalet kredisi, düşük faiz oranlarıyla sadece esnaflara sunulan bir üründür. 3 ayda bir ödemeli dönem fırsatı sunan bu kredide en çok 5 yıl vade ile hizmet alınmaktadır. Ayrıca kredi limiti 200 bin TL’dir. Faiz oranı ise 12 ay için yüzde 4, 12 aydan daha uzun vadeler için de yüzde 5 olarak uygulanır.

Kefalet kredisi almak için öncelikle esnaf ve sanatkar olmak gerekiyor. Ayrıca esnaf siciline kayıtlı olunması ve ikamet yeri olarak kooperatifin çalışma bölgesi içinde olma şartı da bulunmaktadır. Başvuru sürecinde yazılı olarak kooperatife yapılan müracaattan sonra yönetim kurulu tarafından bu müracaat araştırılır. Ret ya da kabul kararı 15 gün içinde yine yazılı olarak bildirilir. Kredinin olumlu olması halinde teklif Halk Bankasına iletilir. Daha sonra esnaflara kredi imkanı tanınır. Detaylara Esnaf Kefalet Kredisi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Esnafa Uygun Faizli Kredi Veren Bankalar

Devlet desteklerinin yanı sıra bankalarında sunmuş olduğu esnaf destekleri bulunmaktadır. Esnaf ve KOBİ’ler için uygun ödeme kolaylıkları ve faiz oranları ile kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir.

 • Halkbank Esnaf Kredisi: Bildiğiniz gibi esnaf kefalet kredi başvuruları olumlu sonuçlanan krediler Halkbank üzerinden verilmektedir. Özellikle esnaflar için uygulanan birden fazla kredi kampanyası bulunmaktadır.
 • Ziraat Bankası Esnaf Kredisi: Alınan esnaf kredilerinde 3 yıla varan ödemesiz dönem kolaylığı sunulmaktadır. Ziraat esnaf kredilerini 5 yıla kadar vadelerde kullanabilirsiniz. Ayrıca düşük faizli KOBİ destek kredisi ve kadın girişimci kredisi de sunulmaktadır.
 • Vakıfbank Esnaf Kredisi: Esnaflar için avantajlı faiz oranları ile kredi sunan bir diğer banka ise Vakıfbank’tır. Bankanın kısa vadeli ve acil ihtiyaçlar için sunduğu esnaf kredileri ve KGF destekli esnaf kredileri de bulunmaktadır.
 • QNB Finansbank Esnaf Kredisi: SMS ile anında başvuru yapabileceğiniz krediler sunmaktadır. Alacağınız krediye ait ödemeleri 3 ay ertelemeli olarak kullanabilirsiniz. KOBİ’ler için bu ödemesiz dönem 6 aya kadar olabilmektedir.
 • Garanti Bankası Esnaf Kredisi: Bankanın sunduğu kredilere masraflı veya masrafsız olarak başvuru yapabilirsiniz. Garanti bankası internet sitesi üzerinden anında başvuru yapabilirsiniz.
 • Denizbank Esnaf Kredisi: 80.000 TL’ye kadar olan kredilere bir SMS ile başvuru imkanı tanınmaktadır. ESNAF boşluk TC Kimlik Numarasını yazıp 3280’e SMS göndererek anında esnaf kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetleri üzerinden veya internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.
 • İş Bankası, Yapı Kredi ve diğer bankalar da esnaflar için özel krediler sunmaktadırlar.

KOSGEB Yeni Esnaf Kredi Desteği Başvuru Şartları

KOSGEB tarafından da sunulan KOSGEB esnaf kredi destekleri için öncelikle girişimci desteği ile beraber 150 bin TL’ye kadar kredi alınabilir. Esnaflar bu süreçte 32 saatlik eğitime katılarak sertifika alma şartı kaldırılmıştır. Normalde girişimciler için uygulanan bu sistemden artık esnaflar da yararlanabilmektedir.

Kuruluş desteğinin yanı sıra başvuru tarihiyle beraber gerçek kişi olarak başvuru yapan işletmeler de birçok destekten faydalanabilmektedir. Normalde gerçek kişi statüsünde kurulan işletmeler 5bin TL alabilirken, tüzel kişilikler 10 bin TL’ye kadar destek alabilmektedir. Esnaflar ise banka ve KOSGEB anlaşmalı olarak 150 bin ile 250 bin TL arasında destek alabilmektedir. 2020 yılı için bu destek rakamlarının artacağı da düşünülüyor. Detaylı incelemeler için KOSGEB 50 Bin Hibe sayfasına gidebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Tema Tasarım | Osgaka.com