Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kimler Kefil Olamaz, Kefil Olmak Kredi Almaya Engel Mi?

Kredilerde ve farklı birçok alanda kefillik tercih edilmektedir. Kefil olmak, bir mal veya ürün alımında alıcı kişinin aldığı ürünü veya hizmeti ödeyememesi, ayrıca buna ek olarak şartları yerine getirememesi gibi durumlarda kişinin almış olduğu hizmeti, bedeli veya ürünü ödemekle yükümlü olan kişiye verilen addır. Günümüzde kredi çeken kişilere bankalar tarafından kefil kefil istenmekte veya kişi daha rahat kredi çekebilmek için bir kefil ile bankaya müracaat edebilmektedir.

Kredi Başvurularında Kimler Kefil Olamaz?

Özellikle kredi notu düşük olan ve düzenli bir geliri olmayan kişiler krediler de kefil olarak kabul edilmemektedir. Kredi çekecek olan asıl kişilerin durum ve şartları nasıl krediyi çekmeye yetiyor ise kefil olacak kişiden de aynı şartlar beklenmektedir. Kişinin üzerinde herhangi olumsuz durumlar, borç veya düşük kredi notu var ise bunlar kefil olması için olumsuz durumlar arasında yer alır. Bu gibi durumlarda kişinin kefil olması kabul edilmeyebilir. Ayrıca asıl kişinin çekeceği kredi miktarı ile kefil olacak olan kişinin geliri uyuşmuyor ve arada büyük dengesizlik var ise, kefil olacak kişi riskli grubunda nitelendirilerek, kefil olması banka tarafından olumsuz sonuçlanabilir. Kefilsiz olarak kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Kefilsiz Kredi Veren Bankalar bölümümüzde bu bankaları inceleyebilirsiniz.

Kefil Olmak Kredi Çekmeye Engel Mi?

Kefil olan kişilerin, kredi çekmek isteyebileceği olası durumlar arasında yer alır. Bu durumda kefil olanların aklında, acaba kefil olduğum için kredi verirler mi gibi sorular yer alabilmektedir. Öncelikle bir kişi, herhangi bir krediye kefil oldu ise bu KKB kayıtlarında ve bankaya kredi başvurusu yapıldığında belli olmaktadır. Ancak tabi ki de kredi çekmeye veya başvuru yapmaya engel bir durum yoktur. Eğer kişinin kredi notu ve geliri, kredi çekmek için uygun, aynı zamanda kefil olduğunu kişinin ödemelerinde bir sorun yok ise, kişi rahatlıkla kredi çekebilir ve banka tarafından bu kişiye onay verilir. Ancak kefil olunan paranın miktarı yüksek ise ve kişinin gelirine oranla ağır kaçacak durumdaysa, banka tarafından istenilen kredinin düşürülmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Tabi bu kesin bir bilgi değildir ve bankanın bu durum ile ilgili olarak tutumuna bağlıdır.

İlginizi Çekebilir: Gelir Belgesiz Kredi sayfası ve İpotekli İhtiyaç Kredisi sayfalarında kredi alabileceğiniz yollardan bahsettik.

Bankalardan kredi çeken asıl kişi borçlarını ödenmediğinde takip sürecine girer. Bu kişi hakkında takip sürecinde olumlu yanıt alınamaz ve borçlar aynı şekilde belirlenen süre içerisinde ödenmez ise, banka bu sefer kefil olan kişiyi takip işlemine başlayarak borcu bu kişiden tahsil etme yoluna gider. Eğer borçlar ilk olarak kefilden talep edilir veya takip söz konusu olur ise, bu durumda kefil olan kişi itiraz ve dilekçe ile şikayette bulunarak, takip işleminin ilk olarak asıl borçluya yapılmasını sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.