Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

2019’da Hibe Veren Devlet Kurum ve Kuruluşlar Hangileridir?

Genç girişimciler yeni bir iş kurabilmek için hibe ve desteklere başvurmaktadır. Ayrıca işletmelerini büyütmek için de hibe veren devlet kurum ve kuruluşları 2019 yılı için araştırma yapılmaktadır. Proje türüne göre destek sunan kurumlar tarım, hayvancılık, teknoloji ve daha pek çok sektörde kişisel ya da istihdam amaçlı olarak hizmet vermektedir. Ayrıca günümüzdeki birçok kooperatif de girişimcilere destek sunmayı sürdürmektedir. Bunlar arasından geri ödemesiz kredi yani hibe almak isteyenlerin ulaşacağı bilgiler farklıdır.

Geri Ödemesiz Destek Sunan Kurum ve Kuruluşlar

İş kurmak için başvuru yapılan kurumlar öncelikle girişimcilerden bir iş projesi planı talep eder. Bu durumda KOSGEB girişimcilik eğitimine katılarak sertifika alanların iş planı hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanacak projenin onay alması halinde bazı belirli şartlara göre geri hibe imkanı sunar. Kararname ve yönetmeliklerce belirlenen kredi tutarları aslında işsizliğin azalması, istihdamın artması ve ekonominin gelişmesi amacıyla sunulmaktadır. Bu anlamda farklı sektörlere göre sunulan hibelerden önce yapmak istediğiniz işi belirlemenizde yarar var.

Hayvancılık Hibesi ve Desteği Veren Kurumlar

En çok tercih edilen kredi desteği, tarım ve hayvancılık üzerinedir. Bu sektörlerde işletme kurarak çalışmak isteyenler ciddi meblağlarda kredi alabilmektedir. Ayrıca hayvancılık teşvikleri devlet anlaşmalı bankalardan olan Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulmaktadır. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da hibe veya düşük faizli kredi desteği veren kurumlar arasındadır. Bu kurumların web sitelerini takip ederek hayvancılık hibelerinin hangi alanlara ve ne kadarlık miktarlara göre sunulduğunu görebilirsiniz.

Hayvancılık sektörü için destek alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • TÜBİTAK
  • Avrupa Birliği Hibeleri
  • Tarım ve Orman Bakanlığı
  • KGF (Kredi Garanti Fonu)
  • Türkiye Teknoloji Vakfı Destekleri
  • Kalkınma Ajansları
  • Kefalet Kooperatifleri Birlikleri

Tarım Sektörüne Hibe Veren Kurum ve Kuruluşlar

Tarım sektöründe genelde devlet destekli hibeler sunulmaktadır. Başta KOSGEB olmak üzere Ziraat Bankası ve Halk Bankasına başvuru yapan girişimciler ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinden yapılan duyuruları takip etmelidir. Bu sektörde organik tarım hibeleriyle beraber aşağıdaki alanlarda destek sunulmaktadır;

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurumu da hibe veya destek veren devlet kurumları arasında yer almaktadır. Genelde süt ve et üretimi yapmakta olan işletmelere destek sunarken bu destek oranları %65’e kadar çıkabilmektedir. Kırsal alanlarda yaşayanlar %60 oranına kadar destek alabilirken, yaş faktörüne bağlı olarak bu rakam %55’e kadar sunulabilmektedir. Hayvancılığın yanı sıra balıkçılık faaliyetlerinde de destek sunan TKDK, %50 oranına kadar kredi vermektedir. Özet olarak yapacağınız harcamaların yarısı bu kurum tarafından karşılanmakla beraber başvurudan önce girişimcilerle ilgili pek çok detay araştırılmaktadır. Yani daha önceki süreçlerde bu tür desteklerden yararlanılıp yararlanılmadığı ya da banka veya hibe veren kurumlarla bir sorun yaşanıp yaşanmadığına göre hizmet sunulmaktadır.

Esnaflara Hibe Veren Kurum ve Kuruluşlar

Son zamanlarda esnaflar için sunulan destekler oldukça fazladır. Hibe kredileri kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere aşağıdaki kurum ve kuruluşlara başvuru yapılabilir;

Bunlara ek olarak Halk Bankası, hibe veren devlet kurum ve kuruluşları 2019 yılı için KOBİ paketleri sunmaktadır. Uzun vadeli olan bu kredilerde ayrıca düşük faizler söz konusudur. Sadece hibe almak isteyenler ise KOSGEB üzerinden başvuru yapabilir.

Kadın Girişimcilere Hibe Veren Kurumlar

Kadınların istihdama katılması amacıyla hibe veren devlet kurumları 2019 yılında yine KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Kadınlara bu kurum tarafından yüzde 10 daha fazla hibe kredisi verilir. Genelde iş kurmak isteyen kadınların ayrıca üretime dayalı projelerine de olumlu yanıtlar verilmektedir. Alternatif olarak yukarıda sıralanan kurumların da kadınlara yönelik çoğu zaman teşvik kredisi duyurusu yayınladığını unutmayın.

Görüldüğü üzere hibe teşvikleri sadece KOSGEB tarafından değil pek çok kurumun desteğiyle sunulmaya devam edilmektedir. Kurumların resmi web sitelerinden çok daha kapsamlı bilgilere ulaşabilir ve başvuru sürecine dahil olabilirsiniz. Kosgeb geri ödemesiz hibe desteklemesi için KOSGEB 50 BİN Hibe sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.