Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar Listesi [Koşulsuz, Şartsız]

Dijital bankacılık sisteminin hayatlara dahil olmasıyla birlikte şubede yapılan pek çok işlem, internet aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir hale geldi. Bu alandaki dijital gelişmeler ve girişimler, birçok bankayı yarış haline soktu ve en iyi hizmeti sunmak için hemen hemen her banka çeşitli adımlar attı. Gerçekleştirdiğimiz işlemlere karşın hiçbir ücret ödemiyor oluşumuz, dijital bankacılığın en güzel avantajı olarak gösterilebilir. Ancak, bazen gerçekleştireceğimiz havale ve EFT işlemleri için, bankadan bankaya değişiklik göstermek ile birlikte yapılan kesintileri kabul etmek durumunda kalabiliyoruz. Bu kesintilerin miktarları az da olsa hayat boyu yapılan işlemler bir araya geldiğinde oldukça yüksek meblağlar ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla bu durumun farkına varan müşteriler de işlem kesintisi yapmayan bankaları tercih etme yoluna giriyor. Yaptığımız araştırma ile havale ücreti almayan bankalar ile EFT ücreti almayan bankaları derledik.

Havale ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

Havale ve EFT arasındaki en önemli fark; havale işleminde para transferi aynı bankadaki başka bir hesaba yapılıyorken, EFT işlemindeki transferin farklı bankalar arasında yapılıyor olmasıdır. Örneğin; X bankasına bağlı farklı müşterilerin hesapları arasında yapılan işlemler havale olarak adlandırılırken, X ile Y bankaları arasında yapılan işlemler EFT olarak adlandırılır. Bir diğer önemli fark ise EFT işlemlerinin; ancak mesai saatlerinde gerçekleştiriliyor olmasıdır. Havale işlemlerinde ise mesai saatleri, işleminizi gerçekleştirmek için önemli bir kriter değildir. Hafta sonu da dahil olmak üzere, istediğiniz zaman diliminde işleminizi yapabilirsiniz.

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Enpara.com ile ücretsiz havale ve EFT hizmeti

QNB Finansbank’in bünyesinde; yalnızca internet ve mobil bankacılık ile hizmet veren Enpara.com’u kullanarak EFT ve havale işlemlerinizi masrafsız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fiziksel bir banka şubesi bulunmayan Enpara.com, tamamıyla dijital bankacılık zemininde hizmet verir. Hatta, öyle ki yapacağınız hiçbir EFT işlemine ücret almaması sayesinde sık para transferi yapan pek çok vatandaşın hayatında önemli bir yer edinmiştir. Ayrıca; bir şubesi olmasa da Enpara.com, tüm işlemlerinizi mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirmenize olanak sağlayan bir sisteme sahiptir.

CEPTETEB ile ücretsiz havele ve EFT hizmeti

Türk Ekonomi Bankası’nın alt kuruluşlarından biri olan CEPTETEB’in müşterileri, hesaplar arasında EFT ve havale işlemlerini ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriyor. Bunun için; CEPTETEB internet şubesini ve CEPTETEB mobil uygulamasını kullanabilir, dilerseniz 0850 200 06 66 numaralı TEB telefon şubesini arayabilirsiniz. Türk Ekonomi Bankası, yani TEB’in şube müşterileri ise EFT ve havale işlemlerinde ücret öderler. Ücret ödememek için CEPTETEB dijital bankacılık müşterisi olmak gerekir.

ING Bank ile ücretsiz havale ve EFT hizmeti

Dijital dünyaya ayak uyduran bir diğer banka ise ING Bank’tır. Eğer, ING Bank bünyesinde e-Turuncu hesaba sahipseniz; internet ve mobil uygulama şubesi aracılığıyla yapacağınız EFT ve havale işlemleri için hiçbir ek ücret ödemezsiniz. ING Bank, günümüzde sunduğu e-Turuncu hesap ayrıcalıkları ile pek çok kişinini ilgisini çekmeyi başarmış durumdadır.

Kuveyt Türk ile ücretsiz havale ve EFT hizmeti

Kuveyt Türk, EFT ve havale işlemleri yapan müşterilerinden herhangi bir kesinti yapmıyor. EFT işlemlerinizi mesai saatleri içerisinde, havale işlemlerinizi ise dilediğiniz saatte hiçbir ek kesintiye uğramadan gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz EFT ve havale işlemlerinin yapılabileceği kanallar; Kuveyt Türk’ün mobil şubesi, internet bankacılık hizmeti ve çağrı merkezidir. Banka şubelerinden yapılacak işlemlerde kesinti uygulanabilir.

Burgan Bank ile ücretiz havale ve EFT hizmeti

Burgan Bank, dijital müşterilerine çeşitli avantajlar sağlıyor. Burgan Bank’ta dijital mevduat hesabı olan kişiler, yapacakları havale ve EFT işlemleri için ekstra masraf ödemezler. Bu hesap; sunduğu masrafsız bankacılık işlemlerinin yanı sıra, yüksek faiz oranları ile kişilerin birikim yapmalarına da olanak tanıyor. Üstelik hesabınızı şubeye gitmeden, internet kanalı üzerinden yapacağınız başvuru ile de açtırabilirsiniz.

Senin Bankan ile ücretsiz havale ve EFT hizmeti

Bugünlerde adını yeni duymaya başladığımız Senin Bankan, müşterilerine harika bir fırsat sunuyor. Hedefinin hayatı kolaylaştırmak olduğunu belirten Senin Bankan, müşterilerinin yapacağı havale ve EFT işlemleri için hiçbir ücret kesmiyor. Bu bankacılık hizmeti, Kuveyt Türk tarafından sağlanır ve tıpkı Enpara, CEPTETEB, Burgan Dijital gibi yalnızca dijital kanallardan hizmet verir.

Türkiye Finans ile ücretsiz havale ve EFT hizmeti

“Masrafsız 3’lü ile Tanışın” sloganıyla bir kampanya düzenleyen Türkiye Finans Bankası, EFT ve havale işlemlerinin ücretsiz yapılmasına olanak sağlıyor. Bu kampanyanın amacı; para ve altın piyasasının TFXTARGET ile yakından takip edilme oranını artırmak. Hatta, bunun için özel bir üyelik sayfası oluşturulmuş durumda. Bu üyelik formunu doldurarak, Türkiye Finans Bankası müşterisi olup; havale ve EFT işlemlerinizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. TFXTARGET’in kullanımı, tercihinize bağlıdır. Yapılacak üyelik başvurusu ile birlikte banka sistemine müşteri kaydınızın düşmesi yeterlidir.

Havale Ücreti Almayan Bankalar

EFT ve havale işlemlerinin her ikisini birden ücretsiz sunan bankaların haricinde; yalnızca havale işlemlerini ücretsiz sunan bazı bankalar da bulunuyor. Aşağıda listelediğimiz bankalar, müşterilerinden havale işlemlerinde herhangi bir kesinti talep etmiyor fakat EFT işlemlerinde ücret talep edebiliyorlar.

Albaraka Türk Katılım Bankası ücretsiz havale hizmeti

İnternet bankacılığı, mobil uygulama, ATM’ler ve çağrı merkezi kanalı ile yapacağınız havaleler için Albaraka Türk Katılım Bankası’nda hiçbir işlem ücreti ödemezsiniz. Fakat; kasadan hesaba ve kasadan isme gibi diğer havale işlemleri için tarafınıza bir kesinti yansıtılır.

Fibabanka ücretsiz havale hizmeti

Fibabanka müşteriyseniz; internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı sayesinde havale işlemlerinizi ek bir kesintiye maruz kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. İşlem kanalı, bu yöntemlerden biri olmaz ise belirlenen oranlar üzerinden komisyon bedeli ödersiniz.

Maaş Müşterilerine Ücretsiz Havale ve EFT İşlemi Sunuluyor

Bazı bankalar özel olarak sınıflandırdığı müşterileri için para transferlerinde herhangi bir ücret kesintisi yapmayabilir. Örneğin; maaş müşterisi olduğunuz banka, para transfer işlemleriniz için sizden herhangi bir ücret kesmeyebilir. Ancak, şunu unutmayın: Maaş hesabınızın bir başka bankaya taşınması ile birlikte havale ve EFT işlemlerinizi yine ücretli gerçekleştirmeye devam edersiniz.

Çok sık bir şekilde para transferi gerçekleştiriyor ve her bir işlem için ücret ödüyorsanız; yukarıda isimlerini verdiğimiz havale ve EFT ücreti almayan bankalara geçiş yapmanızın daha sağlıklı olacağını belirtmemiz gerekir. Çünkü, 5 ile 10 TL arasında değişiklik gösteren EFT ücretleri düşük tutarlarmış gibi görünse de, bu işlemler bir araya getirilerek toplandığı zaman ortaya çok daha yüksek maliyetler çıkar. Hem para ödemeyip, hem de ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek en avantajlı bankayı seçerek, para transferi ücret kesintilerinden tamamen kurtulabilirsiniz. Seçim yapmadan önce, ücretsiz EFT isteğiniz dışında gerçekleştireceğiniz diğer bankacılık işlemlerinizi de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

EFT Ücretleri ile Havale Ücretleri Ne Kadar?

Ücretsiz havale ve EFT işlemlerinin yapılabildiği bankalardan birinin müşterisi değilsiniz ve sadece EFT işleminizi ücretsiz gerçekleştirmek için müşterisi olduğunuz bankayı değiştirmek istemediğinizi düşünelim. Ayrıca; maaş anlaşmalı bir kurum çalışanı da değilsiniz ve bu alternatiften de yararlanamıyorsunuz. Bu durumda gerçekleştireceğiniz EFT işlemi için belli bir kesintiye uğramayı kabul ediyor ve muhtemelen “EFT ücreti ne kadar?” diye bir araştırma yapıyorsunuz. Yukarıda söz ettiğimiz bankalardan birinde hesabı bulunmayan ve anlaşmalı maaş müşterisi olmayan kişilerin günümüz şartlarında ödediği EFT ile havale ücretleri yaklaşık olarak şu aralıkta olur:

  • İnternet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden yapılan para transferlerinde uygulanan kesinti; EFT için 4.50 TL ile 9,50 TL arasında değişiklik gösteriyorken, havale işlemleri için bu kesinti 1,75 TL ile 5.50 TL arasında bir tutar oluyor.
  • Banka şubelerinden yapılan işlemler için uygulanan kesinti; bu işlemler için 35 TL ile 525 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu farkın nedeni; transfer edilecek tutarla birlikte transfer tipine yönelik farklılıklardır.
  • Çağrı merkezi kanalının kullanılarak yapılacak para transfer işlemleri için kesilen tutar 4,76 TL ile 100 TL arasında değişiyor.

Tüm Bankaların EFT Ücretleri: EFT Ücretleri ve Saatleri

Hesap İşletim Ücreti Ödemeyin: Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.