Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Fitch Ratings Türkiye’nin Kredi Notunu Neden Düşürdü?

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin kredi notu yeniden düşürüldü. Uluslararası kredi derecelendirme kurumu olan Fitch, Türkiye’nin ‘BB’ olan kredi notunu yeni bir güncellemeyle ‘BB-‘ye düşürdü. Ayrıca kredi görünümünü de negatif olarak belirledi. Yapılan açıklamada ise İstanbul seçimlerinden sonra ekonomik anlamda uyumlu bir siyasi zeminin ortaya çıktığı ancak Merkez Bankası başkanı olarak görev yapan Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ekonomik politikalara zarar verdiği paylaşıldı. 

Kurumdan yapılan kredi notu düşürme sürecine dahil bir diğer açıklamada, Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının Merkez Bankası’nın bağımsızlığına zarar verdiği ve zaten zayıf olan iç piyasadaki güvenin kaybolma riskini yükselttiği aktarıldı. Söz konusu görevden almamın kamu finansmanının yönetimi başta olmak üzere reform konusundaki beklentileri de belirsizleştirildiği bildirildi. 

Türkiye’nin Kredi Notu Neden Düştü? 

Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, kredi puanının indirilmesinin sebepleri de sıralandı. Başta Merkez Bankası’nda yaşanan gelişmeler ve enflasyonun düşürülmesindeki gecikmeye de vurgu yapıldı. Elbette Türkiye’nin Rusya’dan satın altığı ve teslimlerinin de yapılmaya başlandığı S-400 hava savunma sistemlerinin, ABD yaptırımlarına neden olabileceği için kredi notunun düştüğü belirtildi. 

Ülkemizdeki enflasyon rakamları uzun bir süredir düzensiz olarak ilerliyor. Bu durum ekonomik sorunların da ortaya çıkmasına neden olmaya devam ediyor. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmalarının yetersiz kaldığı da tahmin ediliyor. Öte yandan ülkemizde artan işsizlik durumu da ekonomik anlamda her bireyi düşündürüyor. Tüm bunlar yaşanırken bir de S-400 hava savunma sistemiyle ilgili ABD basınından sızan haberler, Türkiye’yi yeni bir yaptırımın beklediğini gözler önüne seriyor. 

Kurumdan yapılan açıklamalar bunlarla da sınırlı değil. Ayrıca Haziran ayındaki uzun seçim maratonunun sona ermesiyle beraber söz konusu teşviklerin ilk çeyrekte büyümeyi desteklemesinden sonra ekonomik dengelenme adına güzel bir ortam oluştu. Fakat 6 Temmuz’da Çetinkaya’nın görevden alınması, yabancı sermaye girişini de tehlikeye soktu. Bu yüzden ekonomik sonuçlar iyiye gitmezken yapısal reformlar da belirsizliğe neden oldu. TL kredi puanının iki kademe düşürülmesindeki ana etkenler, kamu borcundaki yabancı para ağırlığının %50’yi geçmesiyle de bağdaştırılıyor. Bu durumda enflasyon da kamu maliyesini etkiliyor ve yine ekonomiyi zora sokuyor. 

ABD, 15 Temmuz’dan Sonra Yaptırım Uygulayacakmış!

Türkiye’nin kredi notunun düşmesiyle beraber ABD basınından da bir açıklama geldi. Açıklamada 15 Temmuz’dan sonraki hafta sonuna doğru Türkiye’ye karşı yeni bir yaptırımın olacağı belirtildi. Hali hazırda ABD Başkanının herhangi bir açıklaması bulunmazken basın organları, Trump ve diğer yöneticilerin yaptırım planını hazırladığını söylüyor. Türkiye bundan 8 ay kadar önce uygulanan ekonomik yaptırımdan oldukça etkilendi. Binlerce firma iflas etmekle beraber işsiz sayısı artmaya başladı. Yeni bir yaptırımın gündeme gelmesi belki de çok daha zor günlerin habercisi olarak düşünülüyor. Yine de Türkiye’nin S-400 konusundaki ısrarcı kararının Rusya tarafından memnuniyetle karşılandığı görülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.