Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Ev Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Önemli Nüanslar

Ev satışı yapacaksanız, öncelikle bu yazımıza bir göz atmalısınız. Sizler için satarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda açıklamalarda bulunduk.

Ev satışı öncesi dikkat edilmesi gerekenler (Anlaşma);

Evin gerçek değeri belirlenmeli, konut kredisine uygun şartları sağlayıp sağlamadığını kontrol edilmesi, ev üzerinde herhangi bir şekilde ipotek bulunuyor ise kaldırılması, birçok kaynak üzerinden satış ilanı verilmesi, emlakçı aracılığı ile satılacak evlerde sözleşmenin dikkatli şekilde okunması, evin hemen gösterilmesi yerine alıcının şartlarının dinlenmesi, ev hakkındaki tüm olumlu ve olumsuz yönlerin net şekilde aktarılması gerekmektedir.

Ev Satışı için anlaşmanın sonrasında;

Anlaşılan tüm şartları yazılı bir şekilde imza altına alınması, evde kiracı bulunması durumunda satış durumunun kiracıya bildirilmesi, mevcut emlak vergileri borcunun kontrolü, zorunlu deprem sigortası olup olmadığının kontrolü, gerçek satış değeri üzerinden tapuya bildirilmesi, satıştan sonra değer artış kazancı vergisi hesaplaması, güvenli para transfer yolları tercih edilmesi, satış için verilmiş ilanların kaldırılması, mevcut elektrik, su, doğalgaz vb. gibi  aboneliklerin iptal edilmesi, belediyeye satış yapıldığının bildirilmesi ve ikametgahın yeni adrese taşınması işlemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Satın Alacağım Evde Kiracı Oturuyor ne yapmam lazım?

Evin gerçekçi değer üzerinden belirlenmesi

Satışı yapılacak olan konutun fiyatı gerçekçi değerler üzerinden belirlenmelidir. Satıştan herhangi bir şekilde zarar edilmemesi ve hızlı bir şekilde satış işlemlerinin gerçekleşmesi adına bu önemli bir adımdır. Bunda dolayı ev fiyatlandırması yapılırken, değerleme işinin aylık kira bedeli ve muadilli ev şeklinde konut eksperlerinin kullandığı yöntemleri üzerinden yapabilirsiniz.

Aylık kira bedeli üzerinden fiyatın bulunması

Bu yöntemi kullanmaya başladığınız zaman, evin bulunduğu bölge ve mahalleye göre fiyatının değişkenlik göstereceğini unutmamak gerekir. Türkiye genelindeki ortalamalara göre 215 kira bedeli konutun yatırımı açısından geri dönüş süresi olarak belirlenmiştir. Örnek ile açıklık getirmek gerekirse, 500 TL aylık kira bedeli olan bir evin 107.500 TL konut bedeli olduğu kabul görmüştür. Tabi ki bu sağlamada doğru sonuca ulaşabilmek için, her zaman evinizin bulunduğu semti göz önünde bulundurarak yapmanız gereklidir.

Evim konut kredisine uygun şartları sağlıyor mu?

Temel anlamda krediye uygun olacak evin taşıması gereken özellikleri vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olur isek ;

  1. Ev kat ittifakı ya da mülkiyete sahip olması,
  2. Ev yeni yapılır ise, birden fazla banka için yüzde 80’inin bitmiş olması,
  3. Proje kapsamına aykırı bir değişikliğin yapılmamış olması,
  4. Ev nitelik bakımından tapuda mesken olarak geçmesi,
  5. Evde birden fazla hissedar bulunması durumunda, hissedarlar paylarını satması,
  6. Satış yapılacak kişi aile bireylerinden birisi aynı anne, baba, kardeş ve kardeş çocuklarından birisi olmaması gereklidir.

Banka haricindeki ev üzerindeki ipoteklerin kaldırılması

Daha önce konutunuzu kredi ile satın aldınız ve şuanda satmak istiyorsanız, satış işlemlerinin yapılması için herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Fakat banka haricindeki herhangi bir kurum üzerinde ipotek bulunuyor ise, bunu kaldırmadan ev satış işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Ancak alıcı bu ipotekleri kabul ederse satış işlemi yapılabilir. Aynı şekilde konut üzerinde haciz bulunuyor ise yine bu haciz işlemlerininde kaldırılması gerekir.

Alakalı Sayfa: Kiracı ve Ev Sahibi Hakları Nelerdir?

Birçok kaynak üzerinden satış ilanları verilmesi

Ev satışı yapmak için ilanların verilmesi birden fazla emlak sitesi üzerinde ücretsiz şekilde yapılabilmektedir. Gereksiz taleplerin uzağında satış yapabilmek için bu emlak siteleri sizlere kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda hızlı şekilde evinizi en iyi fiyata satışının yapılması için ciddi bir aracıdır. Bundan dolayı sadece bir emlak sitesi üzerinden değil, birden fazla emlak sitesi üzerinden satış ilanları vermelisiniz. Çünkü bu daha çok alıcı kitlesine ulaşmanız için kolaylık sağlayacaktır.

Hemen evinizi göstermekten kaçının

Kendi şartlarınızı sağlayamayacak durumda olan insanlara evinizi göstermeniz durumunda, size vakit kaybından başka bir dönüşü olmayacaktır. Bundan dolayı satış öncesinde alıcı ile aranızda sohbet gerçekleştirin. Bu sohbet sırasında aradığı şartları tek tek sorun. Sizde aynı şekilde kendi şartlarınızı alıcıya bildirin. Şartların uyuşmasından sonra evi gösterme kısmına geçebilirsiniz.

Evdeki olumsuzlukları net şekilde açıklayın;

Evinizin bir olumsuz yönü bulunuyor ise bunu evi gösterdiğiniz anlarda alıcıya gösterin. Daha sonradan anlaşmazlıklar ile karşılaşmamak için bu yaklaşım size olumlu dönüş sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.