Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Esnaf Kefalet Kredi Kapsamında Aranan Şartlar Nelerdir?

Halkbank esnaf kefalet kredisi almak isteyen vatandaşlarımızdan istenen ve aranan şartları yazık. 2019 yılı için uygulanan şartların yanı sıra KOSGEB destekleri hakkında da bir takım bilgilendirmelere yer verdik.

Ülkemizde esnaf ve sanatkarlarımızı desteklemek amacı ile bir çok kredi imkanı sunulmaktadır. Bunların başında ise TEKOMB gelmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisine Ait Bilgiler: Devlet tarafından esnaflarımız için sunulan kaynaklardan oluşan bu kredi desteği Halkbank tarafından sunulmaktadır. Verilen bu destek kredisinde, kooperatif ortağı olan esnaflar için sadece Halk Bankasına karşı kefalet verilmektedir. Verilen bu krediler arasındaki faiz farkı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Esnaf Kefalet Ortaklık Şartları Nelerdir?

 • Ortaklık şartlarının en başında esnaf ve sanatkar olmak gelmektedir.
 • Esnaf ve sanatkar sicilinde kaydının olması,
 • İş yerinizin veya ikamet ettiğiniz yerin kooperatif bölgesi içerisinde yer alması,
 • Üye olurken hâlihazırda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi üyesi olmamanız gerekmektedir.

Bu şartları Barındıran Esnaflardan İstenenler

 • İlk etapta yazılı olarak kooperatife katılma isteklerini belirtirler.
 • Akabinde başvuru yapan esnafın incelemesi kurul tarafından titizlikle yapılır.
 • Kooperatife kabul edilme veya reddedilme sonucu 15 iş günü içerisinde başvuru yapan kişiye yazılı bir biçimde duyurulur.

Krediye ait faiz oranları ve diğer bütün detaylara Esnaf Kefalet Kredisi sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Esnaf Kredisi Talebinde Nasıl Bulunur? Süreç Nasıl İşler?

Kredi başvurusu talebinde bulunan Esnaf ve Sanatkar için; mali durum değerlendirmesi yaparak buna göre bir istihbarat raporu oluşturarak kefalet haddini tespit eder. Akabinde kredi başvurusu teklifi Halk bankasına gönderilir. Başvuru talebi gönderiminden sonra banka kendi bünyesinde yeniden bir istihbarat araştırması yapmaktadır. Akabinde istihbarat olumlu neticelendirildiği anda Esnaf ve Sanatkar için belirlenen kredi verilir.

KOSGEB Esnafa Kredi Desteği Sağlıyor Mu?

KOSGEB; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde aktif olarak destekler sunan bir kamu kurumudur. Belirlediği dönemlerde esnaf ve sanatkarlar için sıfır faizli (faizsiz) kredi imkanları sunmaktadır. Verile sıfır faizli kredileri kullanabilmek için belirlenen bir takım şartların taşınıyor olunması gerekmektedir. Ek olarak belirlenen bazı eğitimlere katılma şartları da bulunabilmektedir. KOSGEB resmi web sitesi üzerinden şuanda;

 • Kredi Faiz Destek Programı
 • Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı sunulmaktadır.

Esnaf Kredilerinde Kefil ve İpotek Şartları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredi başvuru yapan esnaflarımızdan kefil veya ipotek tahsisi istenmektedir. Fakat normal ticari kredilerde kefil talebi bankadan bankaya göre değişiklikler gösterebilmektedir. Fakat bankalar tarafından genelde kefil istenmemektedir. Almak istediğiniz kredilerin miktarına göre taşıt, konut veya iş yeri ipoteği de istenebilmektedir. İpotek ile çekebileceğiniz esnaf kredilerinin limiti oldukça yüksek olabilmektedir. Bu nedende ipotekli ve ipoteksiz kredi kampanyaları ile düşük limitli veya yüksek limitli krediler verilmektedir.

Esnaf Kredisi İçin Benzer Banka Kredileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. seval dedi ki:

  benim kredi notum düşük ama kredi almam lazım ne yapabilirim