Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Emlak Vergisi Hesaplama 2019 ve Sorgulama Detayları

Sayfamızda emlak vergisi hesaplama ve oranları hakkındaki tabloların yanı sıra bilinmesi gereken önemli detaylara da yer verdik. Arsa, işyeri, arazi ve binalar için metrekare bazında tahakkuk etmekte olan emlak vergisi, mevcut takip eden yıl içerisinde iki eşit parçada ödenmektedir. Sizler için bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık ve başlıklar halinde yazdık.

Emlak Vergisi Hesaplamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1970 yılından bugüne kadar ödenmekte olan Emlak vergisi, yine Emlak Vergisi Kanunu’nun 8’inci ve 18’inci maddeleri uyarınca düzenlenmektedir. Gayrimenkullerde emlak vergisine tabi olanlar için her yıl farklı şekilde değerlendirme oranı belirlenmektedir. Daha sonrasında ise bu oran üzerinden emlak vergisi hesaplaması yapılmaktadır. Hesaplanan emlak vergisi söz konusu konutun bağlı olduğu belediyeler bünyesinde, mevcut kanunlardaki oranlar üzerinden dikkate alınıyor. Tahakkuk etmiş olan vergiler belediyeler ve büyükşehir belediyeleri sınırları olarak iki farklı şekilde hesaplaması gerçekleştiriliyor. Emlak vergisi miktarlarından bahsedecek olur isek, belediye binalarında binde 1, iş yeri olarak farklı amaçlar için kullanım gören binalar için binde 2, bahçe, tarla gibi arazi yapıları için binde 1, arsalar binde 3 gibi oran üzerinden hesaplaması yapılıyor. Oran hesaplaması büyük şehirlerde farklılık gösterdiği için, meskende binde 2, iş yerlerinde binde 4, bahçe, tarla ve arazilerde binde 2, arsalar açısından ise binde 6 gibi oranlar üzerinden hesaplanıyor.

Ev Vergisi Hesaplama 2019

Yıl Emlak Vergisi İçin Yeniden Değerleme Oranı
2018 %11,86
2017 %7,23
2016 %3,83
2015 %2,79
2014 %5,05

İstanbul > Konut > 100.000 TL (Asgari Rayiç Bedeli):

 • Emlak Vergisi 1. Taksit: 100,00 TL
 • Emlak Vergisi 2. Taksit: 100,00 TL
 • Kültür Payı Tutarı (%10): 20,00 TL

İstanbul > Arsa > 100.000 TL (Asgari Rayiç Bedeli):

 • Emlak Vergisi 1. Taksit: 300,00 TL
 • Emlak Vergisi 2. Taksit: 300,00 TL
 • Kültür Payı Tutarı (%10): 60,00 TL

İstanbul > İşyeri > 100.000 TL (Asgari Rayiç Bedeli):

 • Emlak Vergisi 1. Taksit: 200,00 TL
 • Emlak Vergisi 2. Taksit: 200,00 TL
 • Kültür Payı Tutarı (%10): 40,00 TL

Emlak Vergisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut, işyeri, arsa ve araziler için farklı oranlarda vergi hesaplaması yapılmaktadır. Hesaplama oranları taşınmazlar arasında farklılık göstermektedir. Bu oranlar;

Taşınmaz Türü Büyükşehir B. Dışı Büyükşehir B. İçerisinde Olanlar
Arsalar Binde 3 Binde 6
Araziler Binde 1 Binde 2
Diğer Binalar Binde 2 Binde 4
Meskenler Binde 1 Binde 2

Örneğin, Büyükşehir Belediyesi içerisinde yer alan bir konutun rayiç bedeli 500.000 TL olsun. Bu konut için ödenecek emlak vergisi tutarı 500.000*2/1000= 1.000 TL olurken, Büyükşehir dışında olan konut ta bu tutar 500.000*1/1000= 500. TL olmaktadır.

Emlak Vergisi Sorgulama ve Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi başvurusu için taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye giderek başvuru yapılır. Emlak vergisi mükellefi olan kişiler belediyeden temin edecekleri evrakları eksiksiz olarak doldurarak aşağıdaki belgeleri eksiksiz olarak teslim etmelidirler.

 • Tapu fotokopisi
 • Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi
 • Beyan sahibinin ikamet veya varsa işyeri adresi
 • Vergi numarası veya T.C. kimlik numarası

Emlak vergisi sorgulama işlemleri için E-Devlet Sorgulama sayfası üzerinden giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet giriş işlemini, e devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza yada banka bilgileriniz ile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca hiçbir geliri bulunmayan kişiler, gaziler, emekliler, şehit yakınları, dul ve yetimler emlak vergisi ödememektedir.

Emlak Vergisi Cezaları ve Yapılan Hatalar

Mevcut dönem için hesaplanmış olan emlak vergisi miktarının tamamı birinci taksit dönemi içinde ödenebilme imkanı vardır. Herhangi bir şekilde döneminde ödemesi yapılmayan emlak vergisi için %1.40 oranında bir ceza uygulanmaktadır. Mevcut dönemi içinde ödenmeyen bir 1000 TL tutarındaki emlak vergisinin gecikme zammı 10,40 TL olarak tahsil edilmektedir. Yani 1000 TL ödemek yerine 1.010,40 TL tutarında ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak şunu net şekilde bilmek gerekiyor. Her ne kadar emlak vergisinin tamamı birinci taksit döneminde ödeme imkanı olsa da, 2. taksit dönemi içinde tamamının ödenme şansı bulunmuyor. Ancak söz konusu olan 1. taksit üzerine eklenen cezası ile birlikte 2. taksit döneminde ödeme yapılabilmektedir.

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olmaktadır?

Herhangi bir şekilde geliri bulunmayan, emekliler, gaziler, şehit aileleri, dul ve yetimler, ve Türkiye sınırları içinde yer alan ve brüt olarak 200 metrekareyi aşmamış olan tek yapıt meskenler emlak vergisinden muafiyeti bulunmaktadır. Emlak vergisi mükellefinin kendisi hayatta değilse, hak sahipleri ya da malik olanlar tasarruf etmektedir. Binanın ya da arazinin paylı mülkiyet olması malik olanların hisseleri oranında mükellef sayılmaktadırlar. Emlak vergisi hesaplama 2019 detaylarının yanı sıra Ev Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler sayfasını da ziyaret etmenizi öneririz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.