Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

E-Haciz Nedir? E-Haciz Nasıl Kaldırılır? (Detaylı Anlatım)

Yazımızda e-haciz nedir ve nasıl kaldırılır? Gibi bütün soruların yanıtını aradık. İnsanların yasal olarak devlete vergi vb. birçok borcu bulunabilmektedir. Bu borçlar bazı kişiler tarafından günü gününe ödenirken bazı kişiler borçları ertelemekte veya hiç ödememektedir. Bu gibi durumlarda ise devlet e-haciz yani elektronik ortamda uygulanan haciz yoluna gitmektedir. Tabi bu durum uzun bir süre boyunca ödenmeyen borçlar ve vergiler sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

E Haciz Nedir?

İnsanların kullanmış olduğu ev, araba vb. mülkler için devlete ödemekle yükümlü olduğu vergileri bulunur. Bu vergiler yılın belirli dönemlerinde tahsil edilir ve vatandaşlardan ödenmesi beklenir. Ödenmediğinde belirli faiz oranları ile işlenmeye devam eder ve ilerleyen zamanlarda hacize kadar devam edebilir. Bu hacze ise e-haciz yani elektronik haciz denmektedir. Elektronik ortamda kişinin elinde ne var ise bankada parası, maaşı, fonları, hisse senetleri, arabası veya evi bunlara bloke konulur. Bu duruma e-haciz denilir. Ayrıca E-devlet üzerinden veya gerekli yerlere başvuru yapılarak bu haciz işlemleri hakkında detaylara ulaşılabilir.

E-haciz sadece elektronik ortamda yürütülmemektedir. Bazıları E-haciz var ise evime haciz memurları gelerek tahsil edebilir mi gibi sorular sormaktadır. Evet, bu mümkün olmaktadır. Sadece elektronik ortamda başlatılan bu haciz işlemleri ilerleyen zamanlarda devlet memuru ile kişilerin borcunun tahsil edilmesi için evine gidilir. Evinde haciz için tahsile uygun bulunan eşyalar alınır.

İlginizi Çekebilir: Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-haciz durumu ile karşı karşıya olan kişiler, bu durumdan kurtulmak için haciz kaldırma yollarına başvurmalıdır. Bunun için üzerinde bulunan haciz borcunun ödenmesi ve kaldırılması için başvuru yapılması gereklidir. Aksi takdirde haczin kalkması mümkün değildir. Kesİnlikle ödemenin yapılması gereklidir. Gayrimenkul, araba, banka hesapları, fonlar ve hisse senetleri fark etmeden bunlar üzerine konulan haczin parasal değeri ödenmelidir. Ödendikten sonra haciz kaldırma işlemleri için yapılan başvurular değerlendirmeye alınarak, hangi mal varlığında haciz var ise serbest bırakılmaktadır.

Gayrimenkul Üzerinde Bulunan Haciz Ne Anlama Gelir?

Borçlu kişiler odlukça derin araştırma altına alınarak sahip oldukları taşınabilir ve taşınamaz mallar tespit edilir. Bu anlamda kişinin borcu için en uygun olan mal varlığı veya gayrimenkul tespit edilerek üzerine haciz işlemi uygulanır. Bu amaçla, borcun ödenmemesi gibi durumlarda karşı karşıya kalındığında gidilebilecek yol olarak gayrimenkuller veya diğer mal varlıkları seçilir ve tahsil için kullanılır.

Kişinin TC kimlik numarası ile araştırma yapılarak elektronik ortamda üzerine bulunan mallar kısa sürede tespit edilir. Aynı şekilde devam eden süreçte ve aynı ekrandan işlemler devam ederek kişinin burada istenilen mal varlığına elektronik ortamda haciz işlemleri uygulanır.

Üzerine haciz konulan malların satışı ve devri hiçbir şekilde yapılamamaktadır.  Devletin bu mallara haciz koyduğu ve kişinin borcu yüzünden satılamayacağı noterde belli olmaktadır. Bu şekilde satışlar gerçekleştirilmemekte ve ilerleyen zamanlarda borcun ödenmemesi durumlarında, haciz konulan mal varlıklarına devlet tarafından el konulabilmektedir.

Bir önceki konumuzda Ziraat Bankası Emekli Kredisi hakkında hesaplama ve kredi şartlarını anlattık. Detaylar yazımız içerisinde.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.