Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

E Devlet Kredi Notu Sorgulama 2019 Ücretsiz (Resimli Anlatım)

E Devlet kredi notu sorgulama işlemi için detaylı ve resimli anlatım sayfamızda en ince ayrıntısına kadar kredi notunuzu nasıl öğreneceğiniz hakkında detayları paylaştık.

Sorgulama işleminden önce bilmeniz gerekenler:

  • Bu hizmeti kullanarak, aşağıdaki rapor türleri için başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu: Risk Merkezi üyesi banka ve banka dışı finansal kuruluşlardan kullandığınız kredilerin limit ve borç bilgilerinin yer aldığı rapordur.
  • Çek Bilgileri Raporu: Karşılıksız çek, karşılıksız işlemi yapıldıktan sonra ödenen çek ve ibrazında ödenen çek bilgilerinin yer aldığı rapordur.
  • Bu hizmet ile her ay 1 adet ücretsiz rapor başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tarihinden 1 ay sonra rapor başvuru hakkınız yenilenecektir.
  • Bu işlem için herhangi bir ek ücret, vergi vb. alınmamaktadır.

1. E Devlet Sistemine Giriş

  • e-Devlet Kapısı’nın adresi www.turkiye.gov.tr’dir.

Adresi Kendiniz Yazın: Daha güvenli kullanım için adresi kendiniz yazmayı tercih ediniz. Size e-Posta ile gelen, başka web sayfaları üzerinde bulunan veya arama motorları üzerinde bulunan bağlantılara tıklamayınız.

Güvenli Bağlantı Simgesi: e-Devlet Kapısı dahilinde veri güvenliğinin sağlanması amacı ile, gönderilen ve alınan tüm bilgiler şifreli olarak taşınmaktadır. Bunun göstergesi olarak tarayıcınızda güvenli bağlantı (kilit) simgesi görünür. Güvenli bağlantı simgesinin şekli ve yeri kullandığınız tarayıcı programı ve işletim sistemine göre farklılık gösterebilir.

2. Kredi Notu Sorgulama Hizmetine Erişim

Kullanmanız gereken hizmetin adı “Risk Merkezi Raporu Başvurusu”dur. Hizmeti bulmak için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir.

Risk merkezi raporu başvurusu 2019, e devlet kredi notu öğrenme işlemi
Risk merkezi raporu başvurusu

3. Kredi Skoru Sorgulama Ekranına Erişim

Kurumlar bağlantısını kullanarak hizmeti sunan kurumun (Türkiye Bankalar Birliği) sayfasına erişebilirsiniz. Kurumun sayfasında “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” bağlantısına tıkladığınızda hizmete ulaşabilirsiniz.

Risk Merkezi Raporu Başvurusu
Risk Merkezi Raporu Başvurusu

4. Yeni Başvuru Talebi Gönderme

Hizmet bağlantısına tıkladığınızda, son bir ay içerisinde başvurunuz yoksa aşağıdaki ekran görüntülenir. Her ay 1 adet ücretsiz rapor başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tarihinden 1 ay sonra rapor başvuru hakkınız yenilenecektir. Yeni rapor almak için ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Yeni Başvuru” düğmesine tıklayınız.

E-Devlet Yeni Başvuru Sayfası, kredi notu sorgulama sayfası
E-Devlet Yeni Başvuru Sayfası

5. Rapor Türü Seçim Ekranı

Bir önceki aşamada “Yeni Başvuru” düğmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekran açılacaktır. Bu ekranda aşağıdaki rapor türleri görüntülenecektir.

  • Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu: Risk Merkezi üyesi banka ve banka dışı finansal kuruluşlardan kullandığınız kredilerin limit ve borç bilgilerinin yer aldığı rapordur.
  • Çek Bilgileri Raporu: Karşılıksız çek, karşılıksız işlemi yapıldıktan sonra ödenen çek ve ibrazında ödenen çek bilgilerinin yer aldığı rapordur. Bu ekranda, almak istediğiniz raporun türünü seçip “Devam Et” düğmesine tıklayınız.

6. Kredi Notu Öğrenme Başvuru Bilgileri Ekranı

Bu ekranda, kişisel bilgileriniz ve bir önceki aşamada seçtiğiniz rapor türü görüntülenir. Raporunuz hazırlandığında, bu sayfada görüntülenen cep telefonunuza gönderilecek olan şifre ile raporunuzu görüntüleyebileceksiniz. Lütfen telefon numaranızın doğruluğundan emin olunuz. “İletişim Seçeneklerim” sayfasından numaranızı güncelleyebilirsiniz.

Bilgilendirme: Başvuru bilgilerinizden emin olunuz. Ekrandaki “Başvur” düğmesine tıkladığınızda başvuru bilgileriniz Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilecek ve başvuru işleminiz tamamlanacaktır.

7. Sorgulama İşlem Sonucu Ekranı

Başvuru işleminiz başarıyla tamamlandığında aşağıdaki ekran görüntülenecektir. Türkiye Bankalar Birliği tarafından raporunuz hazırlandığında, başvuruda kullandığınız doğrulanmış cep telefonunuza SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında “Başvuru Bilgileriniz” sayfasından raporunuza erişebilirsiniz.

Kredi notu öğrenme bilgileriniz
Kredi notu öğrenme bilgileriniz

8. Başvuru Görüntüleme İşlemi

İşlem Sonucu ekranında “Başvuru Bilgileriniz” düğmesine tıkladığınızda veya hizmete giriş yaptığınızda, raporunuz henüz hazırlanmadıysa aşağıdaki ekran görüntülenir. Raporunuz hazır olduğunda bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz. Son bir ay içerisinde başvurunuz varsa bu hizmet ile yeni başvuru yapamazsınız. Başvuru tarihinden 1 ay sonra rapor başvuru hakkınız yenilenecektir.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi internet adresindeki (www.riskmerkezi.org) “Rapor Başvuru” adımından yeni başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için, www.riskmerkezi.org adresinden veya 444 99 69 numaralı Müşteri İlişkileri Merkezinden bilgi alabilirsiniz.

9. E Devlet Kredi Notu Sorgulama Sonucu (Kredi Notunuzu Görme)

e-Devlet Kapısı’ndaki hizmet sayfasında “Raporu Görüntüle” düğmesine tıkladığınızda Türkiye Bankalar Birliği’nin aşağıdaki ekranı açılacaktır. Bu ekranda, başvuruda kullandığınız cep telefonunuza Risk Merkezi tarafından gönderilen rapor şifresini girmeniz gerekmektedir. Şifre mesajı gelmediyse veya gelen mesajı bulamıyorsanız “Şifre Gönder” düğmesine tıklayınız. Aynı gün içerisinde sadece 1 kere şifre talebinde bulunabilirsiniz. İlgili alanları doğru bir şekilde doldurup “Rapor Görüntüle” düğmesine tıkladığınızda raporunuz görüntülenecektir.

E Devlet Kredi Notu Sorgulama/Öğrenme Sonuç Ekranı 2019, kredi notu öğrenme
E Devlet Kredi Notu Sorgulama/Öğrenme Sonuç Ekranı 2019

E Devlet üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemi bu şekildedir. Diğer şekillerde kredi notu sorgulama işlemi yapmak için Kredi Notu Öğrenme sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca düşük çıkan kredi notunuzu artırmak için yapılması gerekenleri derlediğimiz Kredi Notu Nasıl Yükseltilir yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.