Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Dul Kadınlara Devlet Aylığı 2019 (Vefat/Boşanma Dul Maaşı Şartları)

Boşanan veya eş vefatından dolayı dul kalan kadınlara yönelik olarak devlet destekleri sunulmaktadır. Diğer bir adıyla dul maaşı olarak sunulan bu destekler farklı kurumların hazırladığı yardım paketleriyle de verilmektedir. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da aylık ya da iki aylık süreçler dahilinde dul aylığı alınabilmektedir. Ayrıca pek çok kişi hangi kurumların bu destekleri sunduğunu merak etmekle beraber başvuruların nasıl yapılacağını da sorgulamaktadır. Bizler de bu konuda ihtiyacınız olan her bilgiyi sunmakla beraber başvuru süreçleri ve dul maaşları hakkında tüm ayrıntıları paylaşıyor olacağız.

Eşi Vefat Edenler İçin Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Eşi vefat etmiş olan kadınlar 2 ayda bir olmak üzere PTT üzerinden 550 TL destek almaktadır. Ancak bu desteğin alınması için bazı şartlara uyum sağlanmalıdır. İlk olarak dul maaşı alacak olan kadınların herhangi bir sosyal güvencesi olmamalıdır. Ek olarak ihtiyaç sahibi ve fakir durumunda olanlar ile eşini kaybetmiş olan kadınlar bu destekten faydalanmaktadır. Son olarak resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınların da dul aylığı alabildiği unutulmamalıdır.

Dul Aylığı Başvuru İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan pek çok vakıf, kadınlara destek sunmaya devam etmektedir. Nakdi olarak yardım talep edenler TC kimlik belgesiyle beraber destekleyici belgeleri hazırlayarak ilgili kurumlara müracaat edebilmektedir. İlçede ikamet edenler Kaymakamlık başta olmak üzere Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerine başvuru yapabilmektedir. Her bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacak başvurularda gerekli incelemeler yapılarak dul aylığı için onay alınabilmektedir.

Tavsiye sayfa: Kendi işini kurmak isteyen kadınlar için geri ödemesiz olarak verilen devlet destekleri bulunmaktadır. 50.000 TL geri ödemesiz devlet desteği için KOSGEB 50.000 TL Hibe sayfasına gidebilirsiniz.

SGK Dul Maaşı ve Şartları Nelerdir?

SGK boşanan kadınlara dul maaşı desteği 2019, dul aylığı şartları ve başvurusu
SGK Dul Yardımı

SGK üzerinden eşi vefat eden dul kadınlar aylık destek alabilmektedir. Ancak bu desteği almak için kadının eşi 4/1-C kapsamında emekli maaşını SGK’dan almalıdır. SGK dul aylığı için e-Devlet üzerinden başvuru yapan dul kadınlar sadece aşağıdaki durumlardan dolayı destek alamazlar. Bu kapsamda dul maaşı almak isteyen kadınların farklı bir yerde sigortalı olarak çalışmaması ve resmi olarak farklı bir kişiyle evlenmemesi gerekmektedir.

Verilecek maaş, ölen eşin maaşının yarısı kadardır. Ancak dul kalan kadının eşinin aylık maaşı yok ise %75 oranına kadar destek alınabilmektedir. SGK ayrıca dul kadınlara ölüm aylığı da vermektedir.

Dul Kadınlara Belediye Yapılan Belediye Yardımları

Boşanan kadınlar için belediyeler de birtakım destekler sunmaktadır. Yakacak kömür yardımı başta olmak üzere iş bulma imkanı, gıda ve sıcak yemek yardımı ile maddi para yardımı sunmaktadır. Mağduriyet halinin tespit edilmesiyle beraber ilgili birimler ihtiyaç sahiplerine ulaşır ve yardımlar kısa sürede dul bayanlara ulaştırılır. Muhtaçlık durumunun belirlenmesi için adres tespiti yapan birimler ayrıca fakirlik belgesinin alınmasıyla beraber harekete geçebilmektedir.

Nakdi yardımlarla beraber sosyal yardım kartı desteği sunan belediyeler aynı zamanda kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalar da yapmaktadır. Danışmanlık hizmetleri veren birimler, kadınların ticari faaliyetlerini artırmaya yönelik çalışmalara da yer vermektedir.

Dul Kadınlara Yoksulluk Nafakası Desteği

Yoksulluk nafakası, boşanma sürecinde başvurulabilen desteklerden biridir. Ancak davanın 1 yıl içinde zaman aşımına uğraması halinde bu destekten yararlanılamamaktadır. Nafaka talep edebilmek için eşin kusursuz veya az kusurlu olması gerekir. Ayrıca boşanma halinde kadının yoksulluğa düşecek olması önemlidir. Bu tür durumlarda dul maaşı olarak adlandırılan yoksulluk nafakası alınabilmektedir.

Dul Kadınlara Barınma ve Yakacak Destekleri

Boşanan kadının barınma sorunu yaşaması halinde vakıflar tarafından bazı destekler sunulabilmektedir. Ancak bu destekler genelde onarım ve tadilat amaçlıdır. Başvuru sürecinde barınma ihtiyaç raporu, nüfus cüzdanı ve tapu kaydı gibi belgeler sunulmalıdır.

Yakacak yardımı da kış aylarında yakacak sorununun yaşanmaması amacıyla verilir. Kömür talebi olarak yapılan bu başvuru sonrasında muhtaçlık durumu var ise ev adresine kış aylarında kullanılmak üzere kömür yardımı yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Dul Kadınlara Muhtaçlık Aylığı

2019 yılında aylık 817 TL olarak sunulan muhtaçlık aylığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu aylık muhtaç çocuklara sunulmakla beraber aşağıdaki şartlara uyum sağlayanlar için hazırlanmıştır;

  • Çocuğun herhangi bir geliri olmaması
  • Çocuk üzerinde kayıtlı bir mülkün olmaması
  • Sosyal güvencenin olmaması
  • Mahkeme kararıyla bakım altına alınmış olması

Görüldüğü üzere dul maaşı kapsamında çok sayıda destek sunulmaktadır. Bu desteklere başvuru yapmak isteyenler SYD Vakıflarına ve Belediyelere ulaşabilir. Ayrıca Kaymakamlık üzerinden de dul aylıkları için genel bir başvuru yapılabilir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.