Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Devletten Yeni Ev Alacaklara 25.000 TL Destek ve 2019 Başvuru Şartları

İlk kez ev alacaklara devlet destekleri kapsamında sunulan 25 bin TL için bazı şartlar uygulanmaya başlanmıştır. Haliyle ev alacaklara krediveren bankaların yanı sıra ev alanlara devlet desteği konusunda da güncellemeler yapılmıştır. Vatandaşların birikim yaparak ev sahibi olmasını sağlamak için başlatılan kampanya ile beraber 2019 yılı için devlet katkı tutarları değişmiştir. Bu kapsamda ev alana devlet desteği hakkında gerçekleştirilen kanun değişikliğinde, daha önceden verilen 20 bin TL’lik destek artık 25 bin TL olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Yeni Ev Almak İsteyenlere 2019 Devlet Desteği

Geçtiğimiz Ocak ayında yayımlanan yasa ile beraber ev alanlara devlet desteği kapsamında bireyler çok sayıda alternatif sunulmaya başlanmıştır. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren torba yasa sayesinde sadece ilk defa ev alacak olanlar bu destekten yararlanmaktadır. Ek olarak devlet teşvikli konut kredisi talebinde bulunmak isteyenler için de bazı yenilikler yapılmıştır. Teşvik alındıktan sonra geri ödeme hususunda da tüketicilere bilgi sunan torba yasaya bakıldığında, konut hesabı açan kişilerin devlet desteği alabildiği bilinmektedir. Şehit aileleri, harp, vazife malullerine, dul ve yetimlere verilen destekler için faizsiz konut kredisi sayfasına gidebilirsiniz.

Ev Alacak Olanlara Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

Konut kredisi için gerekli olan şartlardan biraz daha farklı olan bu desteğin şartlarına baktığımızda ilk olarak TC vatandaşı olan ve 18 yaşından büyük olan herkesin yararlanabildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca ilk kez ev sahibi olmak isteyenlerle beraber tek bir banka üzerinden konut hesabı açtıranlar destek alabilmektedir. Son olarak farklı bir konut tapusunun olmaması halinde ev alanlara devlet desteği verilmektedir.

Şartlar dışında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da vardır. İlk olarak 2015 yılı dahil olmak üzere başvuru sahiplerinin kendi adına tahsis edilmiş farklı bir konutunun bulunmaması gerekmektedir. Konut alınma sürecine kadar ise 3 yıl boyunca açılması gereken konut hesabına ödemeler yapılmalıdır. Son olarak konut almak için başvuru süresiyle beraber bankaların talep ettiği belgelerin hazırlanması gerekir.

Devlet Destekli Konut Kredisi ve Özellikleri

Konut hesabı açtıktan sonra başvurulabilecek olan bu destek için birtakım fiyat sınırlamaları bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda 312 TL olan aylık ödeme sınırı bu yıl 388 TL olarak belirlemiştir. Üst sınır rakamı ise daha önce 3 bin TL iken artık 3 bin 881 TL olarak güncellenmiştir. Başvuru sahipleri konut hesabını açarken geçen yıl için 37 bin 645 TL’ye kadar ödeme yapmaktaydı. 2019 yılı için bu rakamda güncelleme yapılmış ve 46 bin 579 TL olarak güncellenmiştir.

Yapılacak araştırmalarda ev alanlara devlet desteği üzerinden devlet katkısı da artırılmıştır. Düzenli bir şekilde ödeme yapan başvuru sahipleri 36 aydan 47 aya kadar 20 bin TL katkı alabilir. 48 aydan 59 aya kadar 21 bin 736 TL’ye kadar destek alınabilirken 60 ay vade ve daha yüksek vadeler için bu rakam 24 bin 746 olarak güncellenmiştir.

Ev Alacak Olanlara Devlet Desteği Sunan Bankalar

Devlet destekleri her alanda devam ederken ev alanlar için sunulan 25 bin TL’lik destek kapsamında hizmet sunan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar başta Ziraat olmak üzere Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank, İş Bankası, Kuveyt Türk, Albaraka Türk ve Halkbank olarak sıralanabilir.

Banka şubelerine giderek ev alanlara devlet desteği kapsamında hizmet almak istediğinizi belirtebilir ve aylık ödeme bilgileriyle birlikte destekten ne şekilde faydalanacağınızı öğrenebilirsiniz. Günümüzde bu desteğe başvuran kişi sayısı da bir hayli fazladır. Çünkü konut kredilerindeki faiz oranlarının yüksek olması, bireyleri devlet desteklerine yönlendirmiştir. Haliyle 25 bin TL gibi bir rakamın da tatmin edici olduğunu söylemekte yarar var.

Devlet Desteğiyle Ev Almak İstiyorum

Sıraladığımız bankalardan konut hesabı açarak yararlanılabilen bu destek sadece tek bir banka üzerinden sunulmaktadır. Yani farklı iki bankadan konut hesabı açarak 50 bin TL destek talep edilemez. Bu tür durumlarda ayrı iki konutun satın alınması gerektiğini unutmayın. Konut hesapları ise bankalara yapacağınız başvurunun ardından açılmakta ve birikim hesabı olarak kullanılmaktadır.

Sadece ilk kez ev alacak ve üzerine herhangi bir gayrimenkul kaydı olmayan kişilerin ev alanlara devlet desteği kapsamında başvuru yapabileceği bu destek, 2019 yılı sonuna kadar devam etmektedir. 2020 yılı için ise henüz herhangi bir açıklama ya da duyuru yapılmamıştır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.