Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Köye Dönüş Desteği 2019 – Hibe Proje Detayları ve Güncel Haberler

Devlet desteklerinin devam ettiği günümüzde köye dönüş destekleri kapsamında da bazı uygulamalara başvurulmaktadır. Üretici ve çiftçilere ayrıca köye dönüş hibeleri sunulurken bu kapsamda 15 bin gence 30 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir. Ancak söz konusu destekten yalnızca köye dönüş yapan üreticilerle beraber köye dönüş yapan gençler ve çiftçiler faydalanmaktadır.

Köye Dönüş Uygulaması Kapsamında 300 Koyun Projesi

Tarım ve Orman Bakanlığı köye dönüş uygulaması kapsamında 300 koyu projesiyle ilgili detaylı bilgiler paylaşmıştır. Ailelere 300 adet damızlık koyunun verileceği belirtilirken aynı zamanda 300 damızlık koyunu alana asgari ücret desteği de sunulacak. Ek olarak sigortaları da yapılacak ailelerin veteriner masrafları, yem ve ilaç giderleri de karşılanacaktır. Bu uygulamadan yararlanmak için sadece köydeki arazi tapusu ipotek olarak gösterilecektir. Bunun dışında geri ödeme süreci ise yavruların doğmasıyla başlayacak. Yavruların bir adeti 800 TL’ye kadar satışa sunulabilecek ve yıllık 200 bin TL’ye kadar kazanç elde edilebilecek.

Aslında köye dönüş destekleri kapsamında 300 koyun projesinin çokça merak edildiği bilinmektedir. Yavrular bakanlığa satılabileceği gibi kişilere de satılabilecek. Elbette bakanlığa yapılacak satışlarda borçtan düşme durumu uygulanacaktır. Bu hibenin şartları ise;

 • ÇSK kaydının olması
 • T.C. vatandaşlığının olması
 • 300 hibe koyuna bakılabilecek ağıl ya da ahıra sahip olunması
 • Hayvanlara sigorta yapılması şeklindedir.

Bu destek alınırken kişilerden ortalama 3 yıl boyunca hayvanların satılmayacağına dair taahhüt alınacaktır. Bu süreçte ilaç, yem ve buna benzer giderler devlet tarafından karşılanacağı için sadece hibenin taksitler halinde geri ödenmesi söz konusudur. Ancak 300 yavru doğmadan hibe alınan koyunların ödemesi başlamayacaktır. Haliyle köye dönüş destekleri konusunda 300 koyun projesiyle ilgili çok sayıda kişinin beklenti içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Köye Dönüş Desteği 2019 Yaş Sınırı Var mı?

Köye dönüş projeleriyle beraber yaş sınırı da proje detaylarında yer almıştır. Milli Tarım Projesi olarak adlandırılan bu hibelerde gençler için yaş sınırı 24 ile 30 yaş aralığındadır. Bundan önceki süreçlerde 27 yaş sınırıyla verilen desteklerin ilerleyen yıllarda da devam edeceği düşünülmektedir.

Hangi Alanlarda Köye Dönüş Hibesi Veriliyor?

Geçimini sağlamak için iş arayışında olan ve köyden kente göç eden gençler artık köye dönüş destekleri alarak milli ekonomiye katkıda bulunabilmektedir. Ayrıca uzun vadeli bir mesleğe sahip olmak için başvurulan bu destek ve hibeler tarım ve hayvancılık alanında uygulanmaktadır. Öte yandan yerli üretimin desteklenmesinin amaçlandığı köye dönüş hibeleri sayesinde bakliyat ve süt ürünlerinin dışardan alınması yerine ülkemizde üretilmesi hedeflenmektedir.

Proje Kapsamında Yapılması Gerekenler

Bu projeden yararlanmak isteyen gençlerin herhangi bir danışmanlık ücreti ödemeyeceği açıklanmıştır. Bakanlık bu konuda çiftçi projelerini destekleyen çok sayıda seçeneğin olduğunu da aktarmaktadır. Köye dönecek gençler ayrıca firmalara para ödemek yerine alacakları desteklerle geçimini sağlamaya başlayacaktır. Son olarak ilerleyen yıllarda sunulması gereken bu hibelerin proje sürecinde gençlere destek olunacağı da belirtilmiştir.

Genç çiftçilerin desteklenmesi amacıyla toplamda 308 çiftçiye 3 binden fazla hayvan dağıtılacağını aktaran Bakanlık iş planı konusunda da destek sunmaktadır. Hazırlanacak planda bölgenin hayvancılığa elverişli olup olmadığı, destek alarak ihtiyaçların ne şekilde karşılanacağı da önemlidir. Ayrıca köye dönüş destekleri ile beraber tarımsal faaliyet yapılacak sulak ve kuru arazilerin olup olmadığına da bakılmaktadır. Tüm detayların incelenmesiyle beraber ödenekler başvuru sahiplerine yapılmaktadır.

Gençlere 30 Bin TL Köye Dönüş Desteği 2019

Ülkemizdeki her kent için hazırlanacak kontenjanlarla beraber ilgili kurumların belirleyeceği ihtiyaçlara bakılarak kota belirlenmesi kararlaştırılmıştır. Haliyle hangi bölgenin ne tür üretime uygun olduğu araştırıldıktan sonra gençlere 30’a bin TL ödeme yapılacak. Toplam ödeme yapılacak genç sayısının ise 15 bin kişi olacağı tahmin edilmektedir. Genç çiftçi başvuru şartları sayfası üzerinden detaylara ulaşabilirsiniz.

Köye Dönüş Projesi Ne Zaman Verilecek?

Söz konusu desteğin, Milli Tarım Projesi için farklı uygulamaları da destekleyeceği belirtilirken sunulacak oranın %50 oranında olacağı tahmin edilmektedir. Bu kapsamda 30 bin TL’lik tarım teşvikiyle beraber 500 büyükbaş damızlık düve yetiştiriciliğine de destek sunulacaktır.

Köyde ikamet etmesi gereken gençlerin nüfus ve adres kaydı yapması gerekiyor. Elbette ÇKS kaydının da yaptırılması önemlidir. 30 bin TL’lik hibeyle beraber küçük işletmelere 30 adet gebe hibe edileceği de düşünülmektedir. Özet olarak köyüne dönen ve tarımsal faaliyetlerde bulunmak isteyen çiftçilere nakliye ve ulaşım desteği de sunulacaktır. Kümes, salma tavuk, büyükbaş ve küçükbaş için de hibe başvurusu yapılabilecektir.

Köye dönüş projesinin 2019 yılında netleşmesi beklenirken 2020 yılı için faaliyete geçeceği düşünülmektedir. Bu yüzden özellikle gençlerin Tarım Bakanlığı tarafından yapılacak duyuruları takip etmesinde yarar var. Geçtiğimiz yıl açıklanan Milli Tarım Projesi kapsamında aşağıdaki şartları sağlayan herkesin başvuruda bulunması önemlidir. Öte yandan hibe veren kurumların da zaman zaman yayımladığı duyuruları takip ederek kısa sürede başvuru yapabilir ve kendi işinizi yaparak oldukça güzel gelir elde edebilirsiniz.

Köye Dönüş Projesi Hibe Şartları Nelerdir?

Projeyle beraber köye dönüş hibeleri şartları da açıklanmıştır. Bu şartlar;

 • TC vatandaşı olmak
 • 40 yaşını doldurmamış olmak
 • Vergiden mükellef olmamak
 • Sosyal güvencesi olmamak
 • Okur yazar olmak
 • Esnaf ve sanatkar olmamak
 • Ücretli olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak
 • Örgün eğitim almıyor olmak
 • Daha önce hayvancılık desteği almamış olmak gibi şartlar sıralanmaktadır.

Örgün öğretim konusunda uzaktan eğitim ve açık öğretim fakültelerinde okuyan gençlerin köye dönüş hibesi alacağı bilinmektedir. Kimlik fotokopisiyle yapılan başvurularda ayrıca arsanın kira olması halinde kira fotokopisi, sahibi olunması halinde de tapu fotokopisi hazırlanmalıdır. Son olarak sosyal güvencenin olmadığına dair SGK’dan alınacak belge ile başvuru yapılabilmektedir. Köye dönüş desteği alan kişiler hakkında bilgiler almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.