Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Devlet Kömür Yardımı 2019 – 2020 (GÜNCEL BİLGİLENDİRME)

Devlet destekleri arasında olan kömür yardımı 2019 yılında da sunulmaya devam edilmektedir. Muhtaç olan ailelerle beraber maddi yardıma ihtiyacı olanlar için sunulan kömür destekleriyle ilgili yeni bir düzenleme yapılmıştır. Öncelikle 2018 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yardım ile ilgili kararda, her il ve ilçede yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından muhtaç aileler belirlenmektedir. Daha sonra bölgelerde yapılacak kömür yardımları, daha önceki zamanlara ait dağıtım miktarı ve kömürün ısıl değerleri kontrol edilerek bakanlık tarafından onaylanır. Şehirlere göre yapılacak yardımların miktarını ise Maliye Bakanlığı belirler ve daha sonra belediye ilçe kaymakamlıkları tarafından dağıtılır.

2019 da Kaymakamlık Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımları bakanlık tarafından onaylanarak belediyeler aracılığıyla dağıtılmaktadır. Başvuru yapmak için belediye birimlerine gidilerek muhtaçlık durum belgesi sunulur. Ayrıca TC kimlik belgesiyle beraber başvuru yapılmaktadır. Kısa sürede sonuca ulaştırılan bu destekle ilgili kömürler, muhtaç ailelerin ev adreslerine gönderilir.

Kömür yardımı alma esasları da oldukça önemlidir. İlk olarak mahalle muhtarları, yardıma muhtaç olan aileleri araştırarak bir liste hazırlar. Bu liste daha sonra bakanlığa bağlı olan kurumlarla paylaşılır. Listedeki ihtiyaç sahipleri de bu süreçte muhtarlığa başvurarak yakacak yardımı için taleplerini dile getirirler. Uzun yıllardır süren bu destek 2020 yılında da devam edecektir. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılan incelemeler sonrasında kömür almak için başvuru dilekçesi doldurulur.

Alınan Kömürler Ailelere Nasıl Gönderilir?

Kömür yardımı almaya hak kazanan aileler bu konuda bazı soruların yanıtlarını merak eder. Genelde kömürler vakıfların belirlediği teslim noktalarına gönderilir ve ailelerin buradan almaları talep edilir. Kış aylarında yapılan yakacak yardımı, muhtaçlık durumu nedeniyle bazen ev adreslerine de gönderilebilmektedir. Buna ek olarak büyük kentlerde ailelerin denetlenmesi gibi süreçler bazen aksayabildiği için aileler kömür dağıtım noktalarına giderek ilgili belgeyle beraber kömürleri teslim alabilir.

Devlet Yakacak Yardımını Kimlere Vermektedir?

Her yıl yapılan bu yardım, ihtiyaç sahibi, kimsesiz ve muhtaç olan aile ve kişilere sunulmaktadır. Belediyelerin yaptığı yakacak ve gıda yardımı 2019 yılında başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Kış mevsiminde ısınma ihtiyacının karşılanması amacıyla aktarılan kömür yardımları belirtildiği üzere yoksul, ihtiyaç sahibi ve kimsesiz insanlara verilmektedir.

Yardım alabilecek kişiler, vakıf tarafından tespit edilmektedir. Uygun şartlara sahip olunması halinde her yıl yardım yapılmaktadır. Bu süreçte yardımın çıkıp çıkmadığı da online olarak sorgulanabilmektedir. Ayrıca 2019 Çocuk Parası sayfası üzerinden güncel çocuk ve süt parası hakkında detaylar alabilirsiniz.

Kömür Yardımı 2019 Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Yakacak yardımı sorgulama işlemi, kömür yardımı 2019 sorgulama işlemi nasıl yapılır?
Yakacak yardımı sorgulama işlemi

Her sene uygulanan bu yardımı sorgulamak için e-Devlet üzerinden işlem yapılabilmektedir. PTT’den alacağınız e-Devlet şifresiyle beraber TC kimlik numarası ve şifrenizi giriş yaptıktan sonra Sosyal Yardımlaşma sayfasına ulaşarak sorgulamayı tamamlayabilirsiniz. İlgili sayfada desteğin alınıp alınmayacağı paylaşılmaktadır. Kışlık Yakacak yardımı almaya hak kazanan kişilerin bu belgeyi yazılı olarak belediye ile paylaşması gerekmektedir.

Bu yardıma uygun olan kişilere ek olarak fakirlik belgesi de verilmektedir. Çünkü kömür dışında alınabilecek devlet destekleri sadece bu belgeye sahip olan kişilere sunulmaktadır. Kişiler ayrıca sivil toplum kuruluşları, kaymakamlık, belediye ve valilik birimlerine de başvuru yapabilmektedir.

Alınan Yakacak Desteğinin Miktarı Ne Kadar?

Muhtaç ailelere kömür yardımı, 2019 kapsamında 30’ar torba dağıtım gerçekleştirilmiştir. Bu rakam her bölgede kömür ihtiyacına bağlı olarak değişebilir. 2020 kömür destekleriyle ilgili de henüz bir duyuru yapılmamıştır. Yine de aynı rakama denk gelecek şekilde yardımların devam edeceği belirtilmektedir.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından uygun görülen sevkiyat programlarına göre belirlenen yardım oranlarıyla beraber kömür miktarı da Maliye Bakanlığı tarafından duyurulur. Vakıfların yaptığı yardımlar ise Enerji Bakanlığının kriterlerine göre gerçekleşir.

Sigortalı Kişilerin Olduğu Ailelere Kömür Yardımı Yapılıyor mu?

Asgari ücretle çalışanlara da devletten yakacak yardımı alabilmektedir. Bu yüzden önümüzdeki dönem için de sigortalılara kışlık yakacak yardımı yapılmaya devam edilecektir. Ancak bu süreçte sigortalı çalışanların bazı kriterlere uyum sağlaması gerekmektedir. Belediyeler genel süreç hakkında bilgi aktarırken hangi şartlara göre destek alınabileceğini başvuru sahipleriyle paylaşmaktadır. Bu nedenle yılda bir kez alabileceğiniz kömür desteği için e-Devlet üzerinden yapılacak duyurulara göre başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Ya da direkt olarak belediyeye giderek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Geçtiğimiz dönemlerde 30 torbaya kadar verilen kömürün ilerleyen dönemlerde ne kadar olacağına dair herhangi bir güncelleme yapılmamıştır. Yakacak kömür yardımı 2019 ve 2020 yılları için güncel bilgilere yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Bir önceki yazımızda Dul Maaşı Başvuru Şartlarından ve kimlerin yararlanabileceği hakkında bilgiler verdik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.