Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Devlet Destekli Tarım Sigortası Fiyatları 2019 (Ek 5 ve TARSİM)

Her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de sigorta hizmeti bulunmaktadır. Bu kapsamda devlet destekli tarım sigortası fiyatları 2019 yılında da güncel fiyatlarla sunulmaktadır. Ayrıca devletin desteklediği bu uygulamada SGK’lı çiftçilerle beraber tarım işçilerinin de sigorta primleri ödenmektedir. Ek 5 tarım sigortası olarak işleme tabii tutulan bu uygulama 2011 yılında devreye alınmıştır. Yazımızın devamında tarım sigortasıyla beraber bankaların sunduğu sigorta fiyatlarının güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

Ek 5 Tarım Sigortası 2019 Hakkında Detaylı Bilgiler 

Resmi Gazete’de 2011 yılında yayımlanan ve hemen yürürlüğe giren Ek 5 tarım sigortası, devlet destekli uygulamalardan biridir. İsteğe bağlı yapılan bu sigortadan çiftçiler ve tarım işiyle uğraşanlar yararlanmaktadır. Çiftçilere tanınan bu sigorta uygulamasında ödenecek primler de merak konusudur. 

Sigorta kapsamında SGK şartlarına tabii olan ve emeklilik isteyecek olanların başvuru yapması gerekir. Sigortadan son 3 buçuk yılını tamamlamak isteyenler günümüzde tarım sigortası ödemesi yaparak emekliye ayrılabilir. Buna ek olarak tarım sigortası fiyatları 2019 yılı için prim ödeyenlerin bütçesinden daha az para çıktığı bilinmektedir. Yani Ek/5 tarım sigortası primi ödeyenler, SGK şartlarına bağlı olarak emekli olabilir. Ancak tarım sigortası ile Ek/5 sigorta türü birbirinden ayrı bir şekilde değerlendirilmektedir. 

Devlet Destekli Tarım Sigortası Primi Ne Kadar Ödeniyor? 

4/A’lı vatandaşların emekli olma şartlarıyla aynı kapsamda olan Ek/5 tarım sigortasının primi, aylık kazanca göre değişmektedir. Aylık 23 gün üzerinden prim ödeyen Ek/5’liler, aylık 30 gün primi üzerinden değerlendirilir. Buna ek olarak ilk 6 ayda 303 TL, ikinci 6 ayda 322 TL olan bu prim, 2019 yılında zamlanarak güncellenmiştir. 

Aylık kazancın alt sınırı asgari ücrete göre 435 TL olan devlet tarım sigortası fiyatları yine ilk 6 ayda ve son 6 ayda talep edilmektedir. Son olarak 31 Aralık 2019 tarihine kadar ödenecek bu sigorta primi en düşük 764 TL, en yüksek 5 bin 737 TL olarak tahsil edilir. 

Ek 5 Tarım Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Çiftçiler, bağlı oldukları SGK birimlerine giderek gerekli başvuruları yapmaktadır. Ayrıca kurum tarafından verilen formları mahalle muhtarına onaylatması gereken çiftçiler daha sonra SGK’ya belgeleri takdim etmelidir. Nüfus cüzdanı fotokopisiyle beraber başvuru süreci başlatılarak çiftçilere bir süre sonra geri dönüş yapılmaktadır. Son zamanlarda devlet tarım sigortası fiyatları 2019 yılı fiyatlarının da bankalar tarafından nasıl sunulduğunu merak eden çiftçiler, yazımızın devamından yeteri kadar bilgi sahibi olabilir. 

Ziraat Bankası Tarım Sigortası (TARSİM Desteği)

Devlet destekli tarım sigortası hizmeti veren Ziraat Bankası bu sigorta kapsamında sera ve bitkisel ürün ile hayvan hayat sigortası yapmaktadır. Bitkisel ürün sigortasında, sigortalının ödeyeceği prim, poliçede belirtilen tutar karşılığında peşin olarak alınmaktadır. Kalan tutar ise hasat sonunda tahsil edilir. Hayvan hayat sigortasında ise primin %25’i peşin talep edilir. Kalan tutar ise en çok 5 taksitle Ziraat tarafından tahsil edilmektedir. Son olarak sera sigortasında da ödenecek primin yine yüzde 25’i peşin alınır ve kalan tutarlar da vadeli tahsil edilir. Ziraat Bankasına ödenecek sigorta priminin yarısı, TARSİM kapsamında devlet tarafından karşılanmaktadır. 

QNB Finansbank Devlet Destekli Tarım Sigortası 2019

Çiftçiler bitkisel ürünlerini teminat altına alabilmek için devlet destekli tarım sigortalarına yönelmektedir. Zorunlu olmayan bu sigorta türü için bitkisel ürün, sera, hayvan hayat, su ürünleri ve kümes hayvanları için QNB Finansbank tarafından sigorta hizmeti sunulmaktadır. TARSİM sigorta hizmetiyle beraber üretim sürecinde ve daha sonra karşılaşılabilecek riskleri ortadan kaldırmak için banka şubesine gidebilirsiniz. 

İlk olarak bitkisel ürün sigortasında ödenecek primin dörtte biri peşin alınır. Kalan tutar ise hasattan sonraki ayda tahsil edilir. Karşılaşılabilecek olumsuz durumların ardından tazminatlar ise banka tarafından kısa sürede ödenmektedir. Bankanın teminat altına aldığı riskler; 

 • Fırtına 
 • Dolu 
 • Yangın 
 • Deprem 
 • Hortum 
 • Heyelan 
 • Su ve sel baskınları şeklindedir. 

Allianz Tarım Sigortası ve Detayları 

Sigorta firmalarından bazıları devlet tarım sigortası fiyatları 2019 konusunda güncelleme yaparken sundukları teminatlar hakkında da bilgi vermektedir. Bu kapsamda Allianz sigorta şirketi aşağıdaki kategorilerde tarım sigortası yapmaktadır; 

 • Sera sigortası 
 • Büyükbaş hayvan hayat sigortası 
 • Bitkisel ürün sigortaları 
 • Küçükbaş hayvan hayat sigortaları 
 • Kümes hayvanları hayat sigortası 
 • Su ürünleri hayat sigortası 
 • Arıcılık sigortası 
 • İlçe bazlı kuraklık verim sigortası 

AXA Tarım Sigortası ve Detayları 

Bitkisel ürünler başta olmak üzere sera, kümes hayvanları, hayvan hayat ve su ürünleri sigortası kapsamında hizmet veren AXA şirketi, söz konusu kategorilerdeki sigortaları teminat altına almaktadır. Her türlü doğal afet başta olmak üzere kazalar, zehirlenmeler ve yangın gibi olaylarda kısa sürede tazminat ödemesi yapan AXA şirketiyle ilgili detaylı bilgiler için firmayı aramanız yeterlidir. 

Ek 5 Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 

Tarım sigortası yaptıran bir çiftçinin emekli olabilmesi için bazı şartlara uyum sağlaması gerekir. Öncelikle sigortalılık tarihi 1999’dan önce olanlar 3600 gün prim ödeyerek 60 yaşında emekli olabilir. Sigortalılık tarihi 1999 ile 2008 tarihleri arasında olanlar da 25 yıl sigortalı olmak şartıyla 4500 gün prim ödemelidir. Son olarak sigortalılık tarihi 2008’den sonra olanlar da 5400 gün prim ödemek zorundadır. Diğer soruların cevapları için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ek 5 Tarım sigortası detaylı anlatım

İlginizi Çekebilecek Çiftçi Destekleri

 • Denizbank Çiftçi Kredisi: Türkiye de en çok tercih edilen çiftçi kredileri arasında yer almaktadır. Bankanın bir çok farklı ihtiyaca göre tarım kredisi ve tarım kart türü bulunmaktadır. Başvuru işlemini SMS ile anında yapabilirsiniz.
 • Gübre Fiyatları: Devlet destekli gübreler ve bütün gübre çeşitleri hakkında detaylı bilgilerin ve fiyatların yer aldığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Tablo üzerinden gübre fiyat karşılaştırmaları yapabilirsiniz.
 • Devlet Destekli Sera: Devlet destekli ve banka kredileri ile sera yenileme veya yeni sera işletmesi kurmak için alınabilecek kredileri yazdık. Devlet destekleri ve kredileri hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.
 • Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi: Yeni traktör veya hayvan alımlarını da kapsayan tarım kredilerine ait bilgileri verdik. Bankanın sunmuş olduğu bütün destek kredileri ve kredi başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz.
 • Genç Çiftçi Hibesi: 30.000 BİN TL geri ödemesiz olarak alabileceğiniz destek. Devlet tarafından verilen bu tarım desteğinin detaylarını ve başvuru şartlarını yazdık.

[accordion tag=h3 usebuttons=true]

[accordion-item title=”Ek 5 Tarım Sigortası Nedir?”]

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununa 6111 sayılı torba kanunla 01.03.2011 tarihinde eklenen ek 5. madde ile kamu idarelerinde tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar EK-5 sigortalısı ve tarım sigortalısı olarak değerlendirilir.

[/accordion-item]

[accordion-item title=”Ziraat Bankası Tarım Sigortası Başvuru Nereden Yapılıyor?”]Ziraat Bankası tarım sigortası başvurusu sadece şubeler üzerinden yapılabilmektedir. TARSİM kapsamında yapılacak olan başvurularda sigorta priminin %50’si kadarı devlet destekli tarım sigortası kapsamında karşılanmaktadır.[/accordion-item]

[accordion-item title=”Ek-5 Tarım Sigortasının Avantajları Nelerdir?”]

Ek 5 tarım sigortasının en büyük özelliği sigorta yaptıranların 4/1-a (SSK) kapsamında sayılmalarıdır. Bu bağlamda SGK şartlarında emekli olabilme hakkına sahip olmaktadırlar. Zira SGK’dan emekli olmak Bağ-Kur’a göre daha kolay ve avantajlı olabilmektedir. Bir diğer avantajı ise iş kazası veya meslek hastalıklarına tanınan haklardan da yararlanılmasıdır.

[/accordion-item]

[accordion-item title=”Tarımla Sektöründe Çalışmıyorum, Bu Destekten Yararlanabilir Miyim?”]

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ek 5 tarım sigortasından yararlanabilmenin en önemli ve ilk şartı tarım veya orman işlerinde süreksiz olarak çalışmanız gerekmektedir. Herhangi bir şekilde kabul görseniz bile ilerleyen dönemlerde bu durum sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Devlet destekli tarım sigortası hakkında ki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere sorabilirsiniz.

[/accordion-item]

[/accordion]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.