Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Devlet Destekli Sera Kurma Hibesi ve Başvuru Şartları 2019

Devlet destekli sera kurma hibe 2019 da; kış aylarındaki üretimin devam etmesi, bitkisel üretimde çeşitliliğin artması ve daha verimli örtü altı üretim tekniklerinin geliştirilmesi amacıyla çiftçi ve girişimcilere verilmektedir. Bu amaç doğrultusunda hareket eden tüm vatandaşlarımız sera kurma hibesi başvurusu yapabilir. Devletimizin ve bankaların çiftçilerimizin kullanımına sunduğu faizsiz seracılık kredileri, devlet destekli sera kurma hibe ve teşviklerini, kimlerin sera hibesi başvurusu yapabileceğini yazımızda sizlere AYRINTILI olarak aktaracağız. Sera kurmak isteyen tüm çiftçi ve girişimciler Bakanlar Kurulu Kararlarına uygun projelerle sera kurma hibesi alabilirler. Bu kapsamda devletimiz Tarım Bakanlığı, Ziraat Bankası, Tarım Kooperatifleri ve diğer bankalar ile sıfır faizli kredi kullanımına yönelik anlaşmalar yapmaktadır. Ayrıca hibe kapsamına giren sera kurma projelerine ise maliyetlerin %50’sine kadar geri ödemesiz para desteği yapılmaktadır. Var olan işletmenizin mazot, gübre gibi ihtiyaçları ve iyi tarım uygulamalarına yönelik teşvikler için işletmelere verilen devlet destekleri kullanabilirsiniz. Yeni bir sera kurmak, seranızın modernizasyonu sağlamak için ise yatırımlara verilen devlet desteklerini kullanabilirsiniz. Daha kapsamlı bilgileri alt başlıklarda bulabilirsiniz.

Sera Kurmak İçin Verilen Devlet Destekleri ve Hibe Detayları 2019

Seracılık yapan çiftçilerimiz, kullanacakları kredinin faiz oranlarında %25 ile %75 arasında bir indirim fırsatından faydalanabilirler. Bu indirim fırsatından faydalanabilmek için başvuru şartlarına uygun üretim yapmanız gerekmektedir. Bakanlar Kurulu Kararlarına göre aşağıdaki koşulları sağlayan üreticiler faiz indiriminden faydalanabilir. Seracılık(Örtü Altı) Kredi İndirimi Başvuru Şartları:
 • Seracılık Kayıt Sistemi Yönetmeliğine uygun üretim yapmak.
 • Üretim sapılan sera alanının 1 dekar (dönüm)’dan az olmamalıdır.
 • Kontrollü Örtü Altı Üretim koşullarına uygun üretim yapılmalıdır.
Bu başvuru şartlarını sağlayan tüm çiftçilerimiz Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden 10 milyon TL‘ye kadar faiz indirimi almaya hak kazanabilirler.

Faizsiz Sera Yenileme Kredi Desteği

Devlet teşviklerinden faydalanmak isteyen ama serası, teşvik şartlarına uymayan çiftçilerimiz o faizli kredisi ile seralarını yenileyebilirler. Böylece devletimizin sunduğu seracılık hibe ve teşvikleri için gerekli olan şartları sağlayıp bu desteklemelere rahatça başvuru yapabilirler . Sera yenilemek için gerekli olan masraflarınızın en fazla 300 bin TL‘ye kadar olan kısmı için faizsiz seracılık kredilerine başvuru yapabilirsiniz. 3 dekardan küçük olmamak kaydı ile hayata geçirmeyi planladığınız sera projesi için 2 milyon TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir. Fakat proje toplam giderinin en fazla %50’sine kadar KDV hariç bu destekten yararlanabilirsiniz.

TARIM Bakanlığı Genç Çiftçi Hibe ile Sera Kurmak

Bildiğiniz üzere TARIM Bakanlığı genç çiftçilerimiz için geri ödemesiz olarak sera kurma hibesi vermektedir. Fakat bu hibeden yararlanmak için bir takım şartlar bulunmaktadır. İlk şart, başvuru yapan genç çiftçilerin ikamet ettikleri ilçe, köy veya kasaba nüfusunun 20.000’den az olması gerekiyor. İkinci şart işe yaş ile alakalıdır. Başvuru yapan çiftçi vatandaşlarımızın yaş aralığı 18 ile 40 arasında olmak zorundadır. Örtüaltı desteği için verilen maksimum geri ödemesiz destek tutarı 30.000 Türk Lirası‘dır. Destek detayları için Genç Çiftçi Hibe 2019 bölümüne girebilirsiniz. 20.06.2012 tarih ve 28329 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2012/1)” hükümleri uyarınca, yatırım teşvik bölgelerine göre değişmekle birlikte 5 ile 40 dekar arasındaki seracılık yatırımları; Yatırım Teşvikleri kapsamında; Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi İndirimi, Sigorta Primi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi ve Faiz desteği gibi değişik kalemlerde desteklerden faydalanabilmektedirler.

İşletme Aşamasında Sağlanan Sera Destekleri

Örtüaltı Kayıt Sistemine Kayıt yaptırmış vatandaşlarımız TARSİM, Bombus arısı, Biyolojik ve Biyoteknolojik Mücadele desteklemelerinden ve sübvansiyonlu kredilerden faydalanabilmektedirler vermektedir.
 • Çiftçiye Mazot ve Gübre Alım Desteği: 13,34 TL/da, (Bakınız: Gübre Fiyatları)
 • Sera için İyi Tarım Desteği: b
 • TARSİM sera sigortası desteği: Poliçenin % 50’si,
 • Örtüaltı Bombus Arısı Desteği: Dekara en fazla 2 adet olmak üzere 60 TL/Koloni,
 • Sera Bitkisel Üretimde Biyolojik ve Biyoteknolojik Mücadele Desteği: Paket toplamı 460 TL/da
 • Küçük Aile İşletmesi Desteği: 5 da altında kalan araziler için verilen 100 TL/da

Ziraat Bankası Sera Kredisi Hesaplama ve 2019 Şartları

Tarım Bakanlığının çiftçilerimize vermiş olduğu sera hibelerine ait ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden alabilmenin yanı sıra, bankanın da çiftçilerimiz için vermiş olduğu düşük faiz oranlı örtüaltı üretim kredisi bulunmaktadır. Sera kredisi; meyve, sebze, süs bitkisi, mantar ve diğer bitkisel ürünleri yetiştirmek isteyen çiftçilerimize verilmektedir. Hem yeni sera kurulumu için hemde var olan seranızın yenilenip büyümesi için Ziraat Bankası seracılık kredisi alabilirsiniz. Kredi başvurusu sadece şubeler üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca verilen kredide kişiye özel faiz oranı uygulandığı için sera kredisi hesaplama işlemini şubeden yapabilirsiniz. Ziraat Bankası Örtü Altı Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:
 • Nüfus cüzdanı
 • Başvuran kişiye ait çiftçi kayıt belgesi
 • Üretim yaptığı işletmeye ait tapu, kira sözleşmesi vs.
 • Teminat olarak gösterilebilecek mal varlıklarına ait belgeler
 • Bilanço esasına göre üretim yapan çiftçilerimizin son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu gerekmektedir.
 • Ayrıca Ziraat Bankasına ait bütün çiftçi kredi desteklerine ulaşmak için Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi bölümümüze geçmenizi tavsiye ediyoruz.
Ziraat Bankası sera kredi başvurusu için gerekli evraklar 2019, ziraat bankası faizsiz sera kredisi, ziraat bankası sera kredisi şartları, gerekli evraklar
Ziraat Bankası sera kredi başvurusu için gerekli evraklar 2019

Düşük Faizli Uygun Vadelerde Sera Kredisi Veren Diğer Bankalar!

 • QNB Finansbank: Sera yatırım maliyetlerinin %85‘ine kadar kredi desteği alabilirsiniz. İpotekli sera kredisi kullanan çiftçiler için 120 aya kadar vade imkanı verilmektedir. Krediye ait taksitlerinizi  1,3,6 ve 12 ayda bir ödeme seçenekleri bulunmaktadır.
 • Şekerbank: Bu bankaya ait sera kredisinin vadesi en fazla 60 ay (5 yıl)‘dır. Yatırım tutarınızın %75’ine kadar finansman desteği alabilirsiniz. Başvuru şartları arasında, kredi almak isteyen kişinin en az 2 yıl seracılık yapmış olmasını istemektedir. Taksit ödemelerini hasat dönemlerine göre ayarlayarak yılda 1 kere yapabilirsiniz.
 • Yapı Kredi Bankası: Seracılık alanındaki bütün giderleriniz için kısa vadede kullanabileceğiniz kredilerdir. 12 aya varan vade imkanları ile bu krediyi çekebilirsiniz. Çektiğiniz krediyi tek seferde ödeyerek kapatabilirsiniz.
 • TEB: Sera yapım veya tadilatı için gerek duyulan nakit ihtiyaçların karşılanmasında kullanabileceğiniz çiftçi kredisi türüdür. 60 ay vade seçeneği ve yılda bir ödemeli olarak sera kredisi alabilirsiniz.
 • Garanti Bankası: Yeni sera kurmak için veya var olan seranızın modernizasyonu için kredi almanız mümkündür. Faturanıza yansıyan bedelin %75’ine kadar kredi çıkılmaktadır.
 • Denizbank Çiftçi Kredisi bölümünde bankaya ait sera ve çiftçi kredilerini yazdık. Göz atmanızda fayda var.
Devlet destekli sera kredisi ve verilen Tarım Bakanlığı teşvikleri 2019 ve ilerleyen yıllar için verilmeye devam edecektir. Değişen başvuru şartları veya destek limitleri olduğu zaman sitemizden güncel şartları takip edebilirsiniz. Bir önceki yazımızda Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi şartlarından ve detaylarından bahsettik. Akademi mezunu çiftçi adayları Ziraat Bankasından kolay bir şekilde kredi alabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. yavuz selim dedi ki:

  merhaba 10 dekar topraksız sera kurulumu tam sistem için geri ödemesiz hibe desteği alınabilirmi ?
  alınırsa projenin % kaçına hibe destek veriliyor?
  şehir yada bölge farkediyormu?
  şimdiden teşekkürler

 2. Genç çiftçi adayı dedi ki:

  Devlet destekli sera büyütülmesi için faizsiz kredi veya hibe almak istiyorum. Genç çiftçi kapsıyor mu sera işletmesini?

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Evet genç çiftçi hibe sera işletmelerini de desteklemektedir.

   1. Ahmet aslan dedi ki:

    Batman merkez Balpınar beldesi
    Segirkan köyü’nde ikamet etmekteyim seracılık yapıyorum köyümüzde yaklaşık 200 adet sera bulunuyor ben daha farklı üretim sağlamak istiyorum onun İçin sera desteğini almak istiyorum kendi projemi 2 sene içinde randımanlı bi şekilde başarıp tüm köylüyü projeme dahil etmek için projelerimi gerçekleştirmek istiyorum

 3. Sezai dedi ki:

  Merhaba kiralık arazim var traktör kendi üzerime ama seracılık yapmak istiyorum genç çiftçi olarak ama traktör yeni aldık ziraat bankasına hipotekli seradan yararlanabilirmiyim

 4. Baver Günay Atiş dedi ki:

  İlk defa bu işi yapmak istiyorum. 30 yaşındayım daha önce küçükbaş hayvan üretimi yapmak için çiftçi kayıt sistemine üye olmuştum hibe ve krediler için gerekli şartlara uygunum ipotek veya banka teminatı içinde gayrımenkullerim mevcut. Benim öğrenmek istediğim ilk defa seracılık yapmak istersem arazi satın almam veya kiralamam yeterlimi? Teşvikler ve krediler bütün şehirler için geçerlimi? Doğu ve Güneydoğu illerinde mi yoksa Akdeniz bölgesindemi daha fazla teşvi ve kredi imkanı mevcuttur? Nakit teminat gereklimidir? Teşekkürler

  1. Mehmet dedi ki:

   Peşinatsız 5 katlı veya 10 katlı topraklı veya topraksız yüksek teknolojili Sera yapmak, eski seranızın modernizasyonu ve hibelerden, teşviklerden faydalanmak istiyorsanız tüm projeleri ve kurulumunu anahtar teslimi yapıyoruz. Danışmanlık ve Mühendislik Hizmetleri veriyoruz.

 5. İbrahim dedi ki:

  Sera desteği almak istyorum

 6. murat alp dedi ki:

  Merhaba
  Sera kurma hibesi icin 18-40 yas arası deniliyor,43 yas icin bir desteginiz varmi seracılıkta?

 7. altan dedi ki:

  Sorunuz veya Yorumunuzu buraya yazın
  Sera kurmak istiyorum

  1. İsmail ÖZÇELİK dedi ki:

   Altan bey merhaba arayın detayları görüşelim.

 8. Haydar kabay dedi ki:

  Haydar

 9. yusuf bakay dedi ki:

  7200 metre kare tapulu yerim var su içerisinde kendim devlet kadrosunda işciyim 15 yıldır çiftçilik yapıyorum patetes,yonca ,sebze, arpa,buğday ekiyorum küçük baş hayvancılık yapıyorum sulu tarıma organik olarak 7000 metre kare arazime sera kurmak istiyorum bütün bu kayıtlar çks kayďımla yapıyorum sera kurumunda devlet destekli ve projeden bizleri aydınlatırsanız çok memnuniyet duyarım yaşım 39 Afyon bayat ilçesinde ikamet etmekteyim

  1. İsmail ÖZÇELİK dedi ki:

   Yusuf bey arayın size yrdımcı olalım.
   Projenizi hazırlayalım anahtar teslim

   1. Yaşar SARICA dedi ki:

    Size nasıl ulasabiliriz İsmail bey

 10. niyazi tümel dedi ki:

  nevşehir ili gülşehir ilçesinde bulunan 25000 metre kare arazim içerisinde sera enaz 1 dekarkalan arazidede tıbbi aromatik bitki üretimi yapmak istiyorum.arazinin çitle çevrilmesi kuyu açılması ve sera kurulması aşamasında devlet desteğinden yararlanmak istiyorum. emekli memurum ve çks kaydım yoktur.

 11. Mehmet yükswl dedi ki:

  Ben mehmet yüksel şanliurfa suruc ilceside ikamet ediyorum tapusu şuanda üzerimde olmayan dedemin üzerinde olan 7 dönum arazim var sera kurmak istiyorum daha önce antalyada 10 sene seracilik yaptim ne tür yardimci olabilirsiniz yada ne gerekli her baş vurana kredi imkani sagliyormusunuz 5 dönum sera yapmak istiyorum.

 12. Çetin Karahan dedi ki:

  Ziraat Bankası sera kredisi geri dönüşü ne zaman başlıyor

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Bu konuda bir bilgimiz yok maalesef Çetin Bey.

 13. Ali Güzel dedi ki:

  Sera teşviki ile ilgili evrakları nereden temin edebilirim

 14. Sait öEr dedi ki:

  30 kişiden oluşmuş şirketleşmiş tüzel kişiler sera kredilerinden faydalanabilirlermi şartları nelerdir

 15. Mustafa tutçi dedi ki:

  2.5 dönüm sera kurmak istiyorum devlet destekli hibe ile nasılbaşvuru yapmalıyım haliliye ş urfa konuklu mh

 16. Mustafa tutçi dedi ki:

  2.5 dönüm sera kurmak istiyorum hibeden nasıl yararlanabilirim

 17. şakir katırcı dedi ki:

  size nasıl ulaşabilirim

 18. Riza duzel dedi ki:

  Sahsima ait 23 dekar tarlam var sera olarak işletme haline getirmek istiyorum devletimizin bu konuda bana yardimi ne olur mali birikimim yok işçi emeklisiyim

 19. osman erşen dedi ki:

  kütahyada jeotermal sıcak suyum var teknoloji sera kurmak istiyorum yanıma güvenilir birlikte yapabilecegim saglam kişilerle tanışıp devlet destegiyle birlikte sera yapmak istiyorum yanında simavda 1000 dekar sera işletmeleri var

 20. Halil Günay dedi ki:

  Belediyeler sera yapıp vatandaşlara verebilir mi ? Tarım Bakanlığı’nın tek tip sera çalışması var mı ?

 21. ibrahim dedi ki:

  merhabalar
  trabzon arsin ilçesinde 1 dönümlük arazim var bu alanda topraksız tarım yapmak istiyorum.
  sera yapımı konusunda devlet desteği mevcut lakin hangi ürünleri destekliyor nasıl öğrenebiliriz.

 22. sevgi dedi ki:

  merhaba 43 yasındayım istanbulda yaşıyorum ve topraksız tarım serası kurmak istiyorum .hibe ve kredilerden nasıl faydalabilirim .teşekkürler