Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Çocuk Parası 2019’da Ne Zaman Yatacak ve Ödeme Nereden Alınır?

Devlet destekleri arasında bulunan çocuk parası 2019 yardımı, TC vatandaşı olan ve şartları sağlayan herkese sunulmaktadır. Bu kapsamda süt parası alma şartları 2019 yılı için güncellenmiştir. Destekten faydalanmak adına başvuru süreçleri, hazırlanması gereken belgeler ve diğer şartlarla ilgili tüm detaylar, yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Çocuk Parası 2019’da Nereden Alınacak?

Diğer adıyla doğum yardımı, 2019 yılı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine yapılmaktadır. Alternatif olarak ikamet ettiğiniz bölgedeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz. İlçede ikamet eden ve çocuk yardımı almak isteyenler ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edebilir. Başvuru sahipleri başvuru sürecinde bazı durumlara göre kriterlere ayrılır. Örneğin, memur olarak çalışanlar hizmet verdikleri kuruma başvuru yapabilmektedir.

Yeni Dönemde Çocuk Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet destekli uygulamalardan olan çocuk parası 2019 yılı kapsamında, desteğe konu olan doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekmektedir. Ayrıca yardımı alacak olan çocuğun ailedeki kaçıncı çocuk olup olmadığına bakılmaktadır. Yani 2013 yılında doğum yapmış olan anne, ikinci çocuğunu 15 Mayıs 2015’Ten sonra doğurursa, sadece ikinci çocuk üzerinden destek alabilmektedir.

Uygulamanın bir diğer şartı, doğan bebeğin yaşamda olması gerektiğidir. Ayrıca yapılacak yardım sadece 1 kez uygulanmaktadır. Çocuk sayısına göre tek seferde ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve diğer çocuklar için de 600 TL ödeme alınabilmektedir.

Doğum ve Süt Parası Desteği Ne Kadar?

Annelere verilen çocuk yardımına ek olarak süt parası ve doğum parası da devlet destekleri arasındadır. Doğum yardımı desteğinden farklı olarak sunulan doğum parası sadece 4C ve 4A kapsamında çalışan annelere verilmektedir. Süt yardımı da tek seferde emzirme ödeneği olarak geçer ve SGK tarafından yapılır. Bu yardım ise eşi sigortalı olarak çalışan annelerle beraber annelik sigortası bulunan bayanlara verilmektedir.

Süt parası tek seferde 149 TL olarak ödenir. Bu paradan faydalanmak için gerçekleştirilen başvurular, doğumdan sonra kabul edilir. Ayrıca süt parasının hak ediş süresi 5 yıldır. Yani 5. yılın sonunda süt parası hak süresi sona erer. 2019 yılı için hastanede gerçekleşen doğumların bilgileri SGK’ya gönderildiği için kuruma giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu yardımdan yararlanabilmek için ihtiyacınız olan belgeler;

 • Doğum raporu
 • Süt parası talep dilekçesi
 • Baba, anne ve çocuğun kimlik fotokopisi şeklindedir.

Kaymakamlık Çocuk Yardımı 2019 ve PTT’den Sorgulama İşlemi

Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı tarafından sunulan sosyal yardım destekleri pek çok kategoride aktarılmaktadır. Sağlık ve eğitim yardımları başta olmak üzere proje destek yardımları, afet yardımları, dar gelirli ailelere giyecek, kira ve gıda yardımları, engelli vatandaşlara ihtiyaç yardımları ve terör yardımları, bu destekler arasındadır. Maddi durumlar nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyenler için de çocuk parası alma şartları 2019 yılı konusunda kaymakamlıktan destek alınabilmektedir. Bu süreçte;

 • İlköğretimde okuyan kız öğrencilere aylık 40 TL
 • Erkek öğrencilere 35 TL
 • Ortaöğretimde okuyan kız öğrencilere 60 TL
 • Erkek öğrencilere ise 50 TL destek sunmaktadır.

Ayrıca şartlı sağlık yardımı olarak da talep edilebilir. Muhtaç ailelerin çocuklarına sağlık kontrolünün yapılması için sunulan destekler 0-6 yaş aralığındaki çocuklar içindir. Ödenekler ise annelerin kendi adına PTT’den açtıkları hesaplara yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden Çocuk Parası Desteği

Çoçuk parası desteği sunan kurumlar arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü de bulunmaktadır. Yetim ve engelli vatandaşlar için çocuklara muhtaç aylığı veren müdürlüğün sunduğu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Başvuru sahibinin sosyal güvencesi ya da farklı bir geliri bulunmamalıdır.
 • Çocuk, mahkeme kararıyla bakım altına alınmamış olmalıdır.
 • Engelli vatandaşlar başvuru sırasında sağlık kurul raporlarını sunmalıdır.
 • Başvuru sahibinin taşınmaz mal varlığı var ise gelirinin muhtaç aylığını geçmemesi şarttır.

Sıralanan bu bilgiler 2019 yılı için geçerli olan bilgilerdir. 2019 çocuk parası sorgulama işlemi yapmak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. SYDV yardım sorgulaması için de e-Devlet üzerinden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına ulaşmanız yeterlidir. SGK yardımı sorgulama işlemleri de aynı şekilde e-Devlet üzerinden SGK sayfasına giriş yapılarak kontrol edilebilir. Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki bölümden bizlere iletebilir veya Maddi Yardım kategorisinden diğer yardımları inceleyebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.