Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Cafe – Kafeterya – Kahvehane Açmak İçin KOSGEB Hibe Desteği

Cafe, kafeterya ya da kahvehane açmak artık KOSGEB hibe desteği ile çok daha kolay. Kendime ait küçük ya da büyük çapta bir işletmem olsun diyorsanız aradığınız tüm bilgiler bu yazımızda.

KOSGEB Desteği İle İş Yeri Açma

Hayallerinizdeki işlerden biri eğer bir cafe ya da kahvehane kurup, işletmek ise bunun için başarıya giden yolda KOSGEB yanınızda oluyor. Hibe desteği alabilmek için öncelikle nasıl bir işyeri açacağınıza, kaç m2 olacağına, iç dizaynına kadar ayrıntılı bir şekilde düşünmenizde fayda var. Tüm planlamaları aklınızda belirledikten sonra bir iş yeri açma projesi hazırlamanız gerekmektedir. İş planı ve projeniz de hazır, peki şimdi ne yapacaksınız? kosgeb.gov.tr web adresi üzerinde yapılan duyurularda ki KOSGEB kurs başvuru tarihlerini takip etmelisiniz. Kurs başvurusunu yaptıktan sonra uygulamalı girişimcilik eğitimini de başarılı bir şekilde tamamlamalısınız. Eğitim neticesinde size bir belge verilecektir. Bu belge ile birlikte hazırladığınız dahiyane projeniz ve iş planınız ile hibe desteğine başvurabilirsiniz. Görünüşte her ne kadar kolay gibi görünse de aslında oldukça meşakkatli bir işe giriştiğinizi unutmayın.

Cafe, Kafeterya veya Kahvehane Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

KOSGEB Hibe desteği ile cafe, kafeterya ya da kahvehane açmak isteyenlerin dikkatli olmaları bir takım durumlar mevcuttur. Her şeyden önce kuracağınız işletmenin kar amaçlı bir işletme olduğunu unutmayınız. Çok küçük çapta bir işletme açarak ne büyük karlar elde edebilir, ne de ihtiyacınız olan hibe desteğine hak kazanabilirsiniz. Bunun haricinde sigortanın öneminin halen kavranmadığı ülkemizde siz siz olun işletmenize ticari paket sigorta poliçesi yaptırın. Bu sayede deprem de dahil olmak üzere tüm doğal afetler, yangın, hırsızlık gibi tüm risklere karşı kendinizi garanti altına alabilirsiniz. Hibe desteği alabilmenizi kolaylaştıracak olan diğer hususları da şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • İtfaiye, belediye, sağlık bakanlığı gibi tüm devlet dairelerinden gerekli belge ve onayları almak,
 • İkametgah, nüfus cüzdanı, vergi levhası, kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi,
 • Vergi ödeme makbuzları, muhasebe kayıtları, esnaf ve sanatkârlar odası kayıtlarını hazırlamak,
 • Açtığınız işletme için gerçekleştirdiğiniz tüm ödemelerin faturalarını almak.

Bundan sonra hazırlayacağınız iş planı ve projenin onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir. Onay süreci de tamamlandıktan sonra KOSGEB Hibe desteği olarak 50,000 TL ye kadar yardım almanız mümkündür. Hibe başvuru aşamalarını KOSGEB 50 Bin Hibe sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz.

Hazırlayacağınız İş Planına Dikkat Edin!

Hibe desteği almak düşünüldüğü kadar kolay olmayacaktır. Eğer yapacağınız iş için iyi bir iş planı hazırlamadıysanız işiniz daha da zorlaşacaktır. Hiçbir şekilde planlamadan haberiniz yok ise tek başınıza bir şeyler yapmayın. Bu iş için çalışan ve hibe desteği almak isteyenlere yardımcı olmak isteyen birçok danışman firma bulunmaktadır. Bu firmalar yardımı ile şansınızı katlamanız mümkün olacaktır. Aksi takdirde kabul görmeyecek bir iş planı ve proje sunmanız halinde işletmeyi açarken, eşinize dostunuza belki de bankaya olan kredi borçlarınız yanınıza zarar olarak kalacaktır. Bir yandan borç öderken diğer yandan da işletmenizi kâra geçirmenin yollarını aramak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB Desteği Alan Projeler sayfasında hangi iş kolunun destek aldığına bakabilirsiniz.

Cafe – Kafeterya Açmak İsteyenlere Öneriler

Cafe genel olarak genç nüfus, öğrenci kitlesine hitap etmektedir. Bu sebeple açacağınız işletme için size birkaç öneride bulunmayı uygun bulmaktayız. Önerilerimizi dikkate almanız halinde hibe desteğine birkaç adım daha önde yaklaşmış olabilirsiniz.

 • Lise ve üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir semt seçilmeli,
 • Sadece öğrenciler değil, arada sırada bir kahve içmek isteyecek olan orta yaş kitlesi unutulmamalı,
 • Yiyecek ve içecek planlarını hem gençlere yönelik hem de orta yaşa yönelik olarak hazırlamalı,
 • İşletmede sigara içilen ve içilmeyen şeklinde bölümler ayrılmalı ve gerekli izinler muhakkak alınmalı,
 • En büyük kitle öğrenci olacağı için daha renkli bir atmosfer oluşturulmalı, müzik sistemi doğru seçilmeli,
 • Masa sandalye kapasitesi hususunda bonkör olunmalı,
 • İnternet bağlantısı olmalı.

İlginizi Çekebilecek Bir Kredi: Halkbank Esnaf Kredisi sayfamızda girişimciler için verile kredi desteklerinden bahsettik.

Kahvehane Açmak İsteyenlere Öneriler

Kahvehane açmak isteyenlerin büyük bir bölümü emekli olmuş kendine uğraş arayan kişilerdir. Peki, bir kahvehane nasıl olmalıdır? İşte size sunacağımız öneriler;

 • Orta ve üst yaş grubuna uygun yiyecek ve içecek planı,
 • Doğru semt seçimi, en iyi örnek ikametgâhınızda ki bir dükkândır,
 • Masa ve sandalye kapasitesi ile gelen müşterilerin oynayabilecekleri çeşitli oyunlar,
 • Sigara içenler için bir bölme,
 • Kahvehanede bulunması gereken gazete, dergi, televizyon ve hatta internet bağlantısı gibi medya ve sosyal medya destekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Bahri Candar dedi ki:

  Kahvehane de açarken neleri ödüyor ve cam balkon masraflarını karşılıyor mu mesela