Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Boşanırken Kredi Borcunun Durumu Ne Olur?

Boşanırken kredi borcu ne olur? Boşanmada ki hukuki anlamda sonuçlanması gereken durumlardan birisi ise borç paylaşımıdır. Çiftler arasında mal paylaşımı ne kadar önemli ise, borç paylaşımının da yapılması bir o kadar öneme sahiptir. Evlilikte manevi anlamda duygular paylaşılmakta olduğu gibi, ekonomik açıdan da ortak şekilde hareket edilmektedir. Eşlerdeki ekonomik anlamdaki ortaklık evlilik bittiği zaman, yani boşanmadan sonra ortadan kalkmaktadır.

Mal Rejiminin Tanımı: Evliliğin devam ettiği dönem içerisinde malların ne şekilde idare edileceği ve harcamaların ne şekilde yapılacağı konusunda boşanmadan sonra eşler arasında ne şekilde paylaşılacağını düzenleyen kurala verilen isimdir.

Boşanırken Konut Kredisi Devam Eden Evin Paylaşılması

Boşanmaya karar verilerek bir mal rejimi taraflar tarafından seçilmiş durumda ise ya da anlaşmalı şekilde boşanma gerçekleşiyor ise yapılacak protokolde kredisi devam eden konutun akıbetine karar verilebilir. Söz konusu durumların dışında edinilen mallara katılma rejimi de dahil edilir. 1 Ocak 2002 tarihinden önce alınmış olan mallar paylaşılırken mal ayrılığı, ilgili tarihten daha sonra edinilmiş ise mallara katılma rejimleri uygulanmaktadır.

Evlilik devam ettiği süre içinde kredi ile alınmış ev edinilmiş mal kapsamına dahildir. Böylelikle boşanma davasının açıldığı tarihe kadar yapılacak ödemelerin yarı değeri kadar pay alma hakkınız ortaya çıkar. Burada diğer eşin çalışıyor olup olmaması, fiili şekilde aynı evde yaşam sürüyor olsanız bile pek önemli değildir.

Mevcut alacaklarınızın mahkeme tarafından karara bağlanması için harçların ödenerek mal tasfiye davası açmanız gerekmektedir.

Boşanıyorum Kredi Borcum Ne Olur?

Boşanma gerçekleşmesinden sonraki süreçte eşlerin sadece bir tanesi kredi kullanmış ise, sadece krediyi kullanan taraf borcu ödemek ile mükellef olur. Yani boşanma sonrasında eşin borcundan diğer eş sorumlu tutulamaz. Bundan dolayı, eşin borcundan ötürü diğer eş tarafından alınan maaş ya da eve haciz konulma işlemi yapılamamaktadır.

Kullanılan krediden eşin haberi olmaması durumunda hukuki süreç başlatılabilmektedir. Böylelikle banka mahkemeden gelecek karar doğrultusunda borçluyu değiştirebilmektedir. Bu işleyiş sadece eşinizin adına krediyi habersiz şekilde çekerek ödememenizden kaynaklı yapılabilmektedir. Borç ödenmesi durumunda herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Boşanma süreci devam ederken eşlerden birisinin bankaya kredi borcu bulunması durumunda aşağıdaki durumlar esastır:

 • Eşlerden birisinin bankalara olan mevcut bireysel borçlarından hiç bir zaman diğer eş sorumlu tutulamaz.
 • Ortak şekilde kullanım gören konuta eşin herhangi birisinden fark etmeksizin borç nedeniyle haciz uygulanabilir.
 • Haciz işlemlerinde karşı fatura ibraz edilmesiyle dava açılabilmektedir.
 • Kredi eşin ihtiyacı için çekilmiş olsa da, borcun yasal sahibi ödemek ile yükümlüdür.
 • Krediyi kullanan taraf, çekilen kredinin eşinin kullanmış olduğunu ispat etmesi durumunda, açılacak dava ile parasını geri alabilir.

Boşanma Devam Ederken Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

1 Ocak 2002’de yürürlüğe girmiş olan Türk Medeni Kanunu’nun 224. Maddesi uyarınca eşlerin her birisi kendi borçlarından tüm mal varlığına sorumludur şeklinde açıklanmıştır.

Bundan dolayı kişinin kredi kartı borçları ikinci kişiyi kapsamadığından banka direkt şekilde borç sahibi ile iletişim kuracaktır. Edinilmiş olan mallara katılma rejimi ise evliliğin devam ettiği süre zarfında eşlerin mallarını ayırmaktadır. Mal kimin adına kayıtlı ise mal onun sayılacaktır. Bundan anlaşılacağı üzere, eşinizin mevcut kredi kartı borcundan dolayı sizin adınıza olan herhangi bir gayrimenkule haciz işlemi başlatılamayacağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Oktay dedi ki:

  Merhabalar. Evliyken eşim ben istememe rağmen kredi çekti. Sonra bu kredi miktarından hem kendisini hem de benim kredi kartı borçlarımızı ödedi. Sonrasında boşanma davası açıldı. Dava devam ediyor ve borçların ödendiğine dair evrakları mahkemeye sunmuş ve benden talep ediyor. Oysaki ben kredi çekmesini istememiştim. Bu durumda ne olur? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Oktay Bey,
   Maalesef bu durumda yanıt veremiyoruz. Bu durumu bir avukatla görüşmenizi öneriyoruz.

 2. Özlemm dedi ki:

  Şubat ayında açılmış bir boşanma davam var. Çekişmeli olduğundan ne zaman sonuçlanacağı belli değil. Ev kredisini maaşım üzerinden çekmiştim ve halen ödemeye devam ediyorum. Mal paylaşımında boşanma sonuçlanana kadar ödediğim kredilere eşim ortak olacak mı yoksa onlar sadece bana mı geri ödenecek?