Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Kiracı ve Ev Sahibi Hakları Nelerdir? (Borçlar Kanunu)

Ev sahibi ve kiracının kanun önünde birbirlerine olan yükümlülükleri mevcuttur. Bunları yerine getirilmesi şarttır. 2011 yılında getirilen yükümlülük ile birlikte kira sözleşmeleri artık 6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun kapsamında değil, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu ile düzenlemeye tabi tutulmaktadır.

Burada gerçekleştirilen kanun değişikliğinden sonra ev sahibi ile kiracı arasındaki devam eden ilişkinin, borç-alacak ilişkisine döndüğünün söylenmesi pek yanlış olmayacaktır. Böylelikle kira sözleşmeleri de bir senet niteliği taşıdığının söylenmesi de yanlış bir kanı değildir. Hal böyle olunca, sizlerde kira sözleşmesi imzalamadan önce şartlar konusunda iyi bir değerlendirmede bulunmalısınız.

Kira Sözleşmesinin Yasal Anlamdaki Tanımı

Yeni kanun itibariyle kiraya veren ile kiralayan arasında kira sözleşmesi düzenlenirken 3 temel unsuz göz önünde bulundurulması gerekiyor. Söz konusu 299 nolu maddede kira sözleşmesinin tanımı şu şekilde yapılmaktadır : ‘’Kiraya verilmiş bir şeyin kullanılması kiracıya bırakılmış, kiracının da karşılık olarak kararlaştırılmış kira bedelini ödemeyi üstlenmiş olduğu sözleşme niteliğindedir.’’

Kirayalayan Şahsın Kiracılara Karşı Olan Yükümlülükleri

 • 1 – Kiraya veren kişinin en başlıca yükümlülüğü, gayrimenkullerin kira sözleşmesi süresince kiraya verilmiş olduğu gibi, kullanımdan ötürü yıpranmalar dışında kalmasına imkan sunmaktır.
 • 2 – Vergi, sigorta gibi çeşitli ödemeler, kira sözleşmesinde belirtilmediği sürece kiraya veren tarafından ödeme zorunluluğu vardır.
 • 3 – kullanım sırasında ön görülmüş ya da ön görülmemiş olan bütün yan giderler kiraya veren tarafından karşılanmalıdır.
 • 4 – kiralanmış olan yerin bir kusuru olması ve kusurun daha sonra ortaya çıkması durumunda meydana gelen zararları kiraya veren karşılamalıdır.
 • 5 – Kira bedeli herhangi bir şekilde geç ödenir ise, cezai işlemi gerektiren anlaşma yapılması mümkün değildir.
 • 6 – Kiracı tarafından kiraya verenden kiralık yerdeki ayıp durumunun gerekli bir süre zarfında giderilmesi için süre tanıyabilir. Eğer ki bu ayıp kiraya verene bildirildiği halde giderilmez ise, kiracı tarafından giderilerek mevcut kira bedelinden masrafı indirim yapılabilir.

Tüm bu maddelerin dışında borçlar kanununu incelemiş olur isek, yerel adet olmadığı sürece gibi bir ibare ile karşılaşılmaktadır. Bu cümlenin kullanılıyor olması kiralık yerin yer aldığı bölge içerisindeki genel uygulamaların kabul edildiği bir anlaşmasıdır.

Kiracıların Kiraya Verene Kişiye Karşı Yükümlülükleri

 • 1- Kiracı için en temel kural, mevcut kira bedelini ödemesidir.
 • 2 – Kira sözleşmesi düzenlenir iken, kira ödeme günü belirlenmemiş durumda ise ya da kiralık yerin yer aldığı bölge içerisinde genel bir uygulama mevcut değil ise, kira bedeli her ayın sonunda olmak koşulu ile ödenmesi gereklidir.
 • 3 – Kiracı, mevcut kira bedelini ödemekte zorunlu olduğu halde ödeme yapmadığı taktirde, kiraya veren tarafından kira sözleşmesi tek tak taraflı şekilde feshedilebilir.
 • 4- Kiralanan gayrimenkul üzerinde değişiklikler yapılabilmesi için kiracı mutlaka kiralayandan yazılı şekilde izin almak zorundadır.
 • 5 – Kiracı evi ne şekilde teslim almış ise teslimatını sağlarken de aynı şekilde teslim etmesi gerekir. Fakat kullanımdan kaynaklı eskime ve yıpranma gibi durumlardan kendisi sorumlu değildir.

Kiracı hem borçlar kanununa uyum sağlamalı hem de diğer temek yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Gayrimenkulün bulunduğu yerde çevre haklarını da gözetim altında tutarak iyi bir geçim sağlamalıdır. Aksi bir duruma sebebiyet verecek olur ise kira sözleşmesi yine kiraya veren tarafından haklı gerekçe gösterilerek tek taraflı şekilde feshedilebilir.

Bir önceki yazımızda Emlak Vergisi Hesaplaması hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Detaylı sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Gürkan Polat / kredihibedestek.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. mete dedi ki:

  Bir yıllık kira kontratı imzaladık maddi sebeblerden dolayı çıkmak zorunda kaldım bunun üzerine bir yaptırım olbilirmi