Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır? (Araştırma Yazısı)

Bloke teminatlı kredi kartı; Kredi notu düşük olan kişiler, yasal takipte olanlar, ya da icradan çıkmış ancak kredi kartı alamayan kişiler bu şekilde kredi kartı alabilirler. İşte bu gibi durumlar için bankaları kredi kartı kampanyaları çıkarmaktadır. Bu ürünü kullanmak için tek yapılması gereken bir vadesiz hesaba almak istediğiniz kredi kartının limitine göre para yatırmak ve o hesapta parayı unutmaktır. Çünkü banka yatırdığınız vadesiz mevduata bloke koyacak ve kullanmanıza izin vermeyecektir. Bunun amacı ise kredi kartı ödeme güçlüğü yaşanması halinde bloke konulan limit ile bankanın kendini teminat altına almasıdır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Olup, bu üründen yararlanmak için ilgili banka şubelerini bizzat ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Şube yetkilisi kredi notunuza ve bloke tutarınıza göre kredi kartınızı onaylayıp, onaylamama hakkına sahiptir. Bu sebeple her ne kadar bu bankalar kredi kartı veriyor olsalar dahi illaki siz alacaksınız diye bir kural anlaşılmamalıdır.

Teminatlı Kartların Limiti Ne Kadar Olabilir?

Teminatlı kart limitleri sizin ilgili banka şubesine açtığınız vadesiz hesabınız ile doğru orantılıdır. Hesaba yatırmış olduğunuz bakiyenin 2000 TL olduğunu varsayalım. Banka bu miktara otomatik olarak bloke koyacaktır. Ancak size verilecek olan kartın limiti 1,500 TL ile 1,800 TL aralığında olacaktır. Tamamıyla bankanın gerçekleştireceği risk analizi ve sizin kredi notunuz oluşturulacak olan limitte etkili olacaktır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartının Avantajları

Her ne kadar ürün adı farklı da olsa kredi kartı kullanımları normal bir kredi kartı ile aynıdır. Sırası ile avantajları aşağıdaki gibi sıraladık.

 • Kredi kartı kullanma amacınıza ulaşmış olursunuz,
 • Limit düşük olduğu için harcama miktarınız kısıtlı olur ve ödeme yaptıkça kredi notunuz bankalar nezdinde artar,
 • Vadeli mevduat hesabı açarak her ay kartınızdan bir miktar için talimat vererek para aktarıp birikim yapmaya başlayabilirsiniz,
 • Alışveriş yapabilirsiniz.

Teminatlı Kart Sahibi Olmanın Dezavantajları

 • Kredi kartlarının büyük bir çoğunluğunda bulunan kart aidatı ile ilgili itiraz hakkınız bulunmamaktadır,
 • Kredi kartı borcunuzu geciktirip, ödeyemediğiniz durumda banka bloke koymuş olduğu limit sayesinde borcunuzu tahsil edecektir,
 • Kredi kartı borcunuz ödenmediği takdirde kartınız kapanma riski ile karşı karşıya kalabilir.

İlginizi Çekebilir: En çok tercih edilen kredi kartlarını listelediğimiz Kredi Kartı Başvurusu sayfasına geçebilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartında Bloke Kaldırma

Kullanıcıların merak ettikleri bir diğer konu da blokenin zamanla kaldırılıp kaldırılmadığıdır. Bu sebeple yazımızın bu bölümünde bu konuya yer verdik. Kart ödemelerinizi zamanında ve düzenli bir şekilde ödediğiniz sürece kredi notunuz düzenli bir şekilde artmaya devam edecektir. Kredi notunuzun bankanın prosedürlerine uygun bir seviyeye gelmesi halinde bloke kaldırması muhtemeldir. Ancak unutmayınız ki zaten büyük güçlüklerle almış olduğunuz kredi kartınıza ne kadar düzenli ödeme yaparsanız o oranda banka nezdinde blokesiz kredi kartı kullanabilirsiniz. Ödemelerinizin düzenli olmaması halinde banka sizi riskli müşteri kategorisinden çıkarmayacağı için blokenin kalkacağını hayal dahi etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Hande dedi ki:

  Benim kredi kartı m vardı Finansbank dan ama 3 defa gecikti ödemem ve şimdi bu kartı tekrar kullanabilirmiyim ve öğrenciyim ihtiyacım var ve kredi notumu nasıl duzeltebilirim

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Hande Hanım,

   Üniversite KYK burs/kredi alıyorsanız Genç BankKart başvurusunda bulunabilirsiniz. Hem kredi kartı hem burs kartı özelliği taşımaktadır. Finansbank ile ilgili kredi kartı sorunuzun yanıtını sadece şube üzerinden öğrenebilirsiniz.

   1. Fırat dedi ki:

    Kara listeye düşmüşüm kredi puanım 0 teminatlı kredi kartı alabilirmiyim

 2. Ömer kaplan dedi ki:

  Ben garantiden kiredi aldim 2013 te yurtdisina gittigimde calindi harcama yapilmis ben uzun sure yurtdisinda kalinca avukata dusmus takibe alindim ödedim 2 yil oluyor yine kredi karti alabilirmiyim veya blokeli kart alabilir miyim

 3. Mehmet dedi ki:

  Daha bir önceye kadar kredi karti kara listesindeydim bir ay oldu ödedim teminatli kredi karti alabilitmiyim

 4. Osman dedi ki:

  Merhabalar
  Bloke teminatlı kredi kartı ile taksitli alışveriş yapılmasında bir sakınca var mıdır?

 5. ömer dedi ki:

  blokeli kredi kartı olmanında şartlari varmidır