Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Banka Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Koyar? (Araştırma Yazısı)

Hesaba bloke konulması diye bir gerçek ile yüz yüze kalmış, sorularınıza yanıt mı arıyorsunuz? Bu yazımızda sizler için hesaba hangi durumlarda bloke konur sorusunun yanıtını veriyoruz.

Kredi Kartı Ödemesinin Gecikmesi Nelere Sebep Olur?

Kredi kartınızı her ay düzenli öderken bir bakmışsınız ki ödeme güçlüğüne düşmüşsünüz. Bu gibi durumlar pek de kimsenin taraftar olmadığı durumlardır. Ancak piyasa koşulları ve işsizlik gibi durumlar kimi zaman bu tarz durumların meydana çıkmasına sebep olmaktadır. Kredi kartınızın ödemesini geciktirdiğiniz ilk ay bankalar sizi telefon ile sürekli taciz edecektir. Ödeme günü için sizden bilgi almak için uğraşacaklardır. İkinci ay da döngü aynı şekilde devam edecektir. Bu süreçte kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.

Bu süre 90 gün olduğunda banka artık size son uyarılarını yapacak ve netice olarak yasal takibe düşeceksiniz. Yasal takip ile icra işlemleri başlatılarak, eğer SGK’lı bir işte çalışıyorsanız maaş haciz yazısı iş yerinize gitmek üzere yola çıkacak. Diğer yandan bankada bulunan vadesiz hesaplarınıza bloke konulacak ve artık bankadaki vadesiz hesabınıza para yatırma, çekme, havale/EFT, fatura ödemesi gibi işlemlerden de mahrum kalacaksınız. Eğer bu 90 günlük süre zarfında kredi kartı borcunuzun tamamını yatırma şansınız olursa o zaman yasal takibe düşmekten kurtulur, ayrıca hesabınıza konulan blokenin de açılmış olduğunu görürsünüz.

Alakalı Konumuz: Kredi Kartı Borç Taksitlendirme yazımızda firmalar ve bankaların kredi kartı borcu taksitlendirmeleri ile alakalı verdikleri hizmetleri anlattık.

Kredi Ödemesinin Gecikmesinin Sonuçları

Kredi kullanmak çok mecbur kalınmadığı sürece mantıklı bir işlem değildir. Konut kredileri, araba kredileri bir nebze de ihtiyaç kredileri tamamıyla kendimize kurduğumuz bir tuzaktır aslında. Özel ihtiyaçlar için, borç için ihtiyaç kredisi kullananlar borçlarını ödeyememekte, hatta bir süre sonra çekilen kredi taksitlerinde de gecikmeler meydana getirmektedirler. Bu gibi durumlarda banka başlangıçta kredi kartı ödemelerinde olduğu gibi uyarı yapar, netice olarak da icra işlemlerini başlatır. İcra işlemi başladığında bir yandan da kullanmış olduğunuz vadesiz hesaplarınıza bloke konulur. Hesabınıza herhangi bir yerden para transferi geldiğinde bu para artık sizin değil bankanın himayesinde olmaktadır. Çünkü borcunuz sebebi ile banka kendini bir nevi güvenceye almak istemektedir.

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırmasında Ödeme Gecikmesi

Kredinizi ödeyemediniz, kullandığınız kredi kartları da son limitine kadar doldu ve artık onu da ödeyemiyorsunuz. Bankalar bu gibi durumlar yaşayan müşterilerine yönelik gerçekleştirilen uyarı süreçleri neticesinde bir teklif sunarlar. Bu teklif hem bankanın kendini güvenceye alması hem de sizin bir nebze olsun rahatlamanız açısından önemlidir. Kredi ve kredi kartı yapılandırması neticesinde borcunuz yeniden yeni faiz oranları ile taksitlendirilir.

Ancak eğer maddi imkanınız yok ise bir süre sonunda bu ödemeleri de gerçekleştiremeyeceğiniz açık bir gerçektir. Ödemelerinizi geciktirmeniz ise sizin adınıza hiç de iyi olmamaktadır. Öncelikli olarak yeniden yapılandırmada ödeme yaptığınız tutarlar hiçe sayılır, akabinde tüm borçtan sorumlu tutulacağınız şekilde icra işlemleri başlatılarak hesaplarınıza bloke konulur. Artık o taksit taksit ödemede dahi zorlandığınız borçlarınızı tek kalemde ödemek durumunda kalırsınız. Ödemenizi gerçekleştirmeniz halinde de hesaplarınızda bulunan bloke banka tarafından ortadan kaldırılır.

Alakalı Yazımız: Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bu gibi ödeme güçlükleri neticesinde eğer icraya düşmüş iseniz bankaların kredi ve kredi kartı gibi ürünlerinden artık yararlanamazsınız. Bu ürünlerden yararlanamadığınız gibi borçlandığınız banka müşteri olarak bir daha sizinle çalışmak istemeyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. muharrem hançer dedi ki:

  borcumu ödedim bloke kalkmadı

  1. Gürkan Polat dedi ki:

   Durumu bankaya bildirini muharrem bey.

 2. GÜROL KUNT dedi ki:

  masak blokesini kaldırıyoruz danışmanım cep 0553173**** ararsanız yardımcı olurum

  1. Uğur dedi ki:

   Merhaba 5 aydir hesabim blokeli istanbul 8 inci sulh mahkemesi tarafindan bloke kondu akbank ile çalışıyorum maaşımı bankaya giderek alabiliyorum fakat para gönderme veya baska biri benim hesaba para yatirma yaparsa o parayi cekemiyorum sadece maaşımı çekiyorum yardımcı olur musunuz lutfen

  2. habip unal dedi ki:

   hesabımda 700 tl var durduk yere bloke geldi 7 aydır kapalı bloke nasıl kalkar masak tarafından konuldu