Kredi Hibe Destek Sitesi | İhtiyaç Kredileri, Konut Kredileri ve Hibe Destek Haberleri

Arıcılık Destekleri 2019 (Bankalar ve Devlet Destekleri)

Arıcılık destekleri için 2019 yılında KOSGEB ülkemizdeki genç girişimcilere destek olmakla beraber genelde üretime dayalı konularda da faaliyet göstermektedir. Bu kapsamda arıcılık ve bal üretimi destekleri verilmeye devam etmektedir. Kurumun hazırlayarak paylaştığı şartlara uyum sağlayan girişimci ve çiftçiler bu desteklerden rahatlıkla faydalanabilir. Öncelikle KOSGEB ile anlaşmalı olan Ziraat Bankasından da arıcılık ve bal üretimi desteği alınabilmektedir. Tüketiciler, hazırlanan şartları takip ettikten sonra arıcılık konusunda destek talep ettikten sonra gerekli aksiyonları almaya başlayabilir. Aslında kovan alımı ve arı alımı gibi alanlarda da destek alarak hızlıca faaliyet göstermeye başlayabilirsiniz.

2019 Arıcılık Destekleri Veren Kurumlar ve Bankalar

Arıcılık alanında faaliyet gösterenler ya da göstermek isteyenler arı yetiştiriciliği kredilerinden faydalanabilmektedir. Bakanlığın hazırladığı projeler kapsamında sunulan ve hibe kredisi olarak da bilinen bu desteklerde başvuru dönemlerini takip etmek çok önemlidir. KOSGEB’in verdiği bu desteklere ek olarak Ziraat Bankasından da başvuru yapılabilir. Haliyle KOSGEB arıcılık ve bal üretimi destekleri 2019 yılı için belirlenen şartlar dahilinde sunulmaktadır.

2019 KOSGEB Arıcılık Desteği Şartları Nelerdir?

Arıcılık desteklerinden yararlanabilmek için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalıdır. Her hibe desteğinde olduğu gibi bal üretimi desteği için de 32 saatlik girişimcilik eğitimine katılma zorunluluğu vardır. Bu süreçle beraber başarılı olanların iş planı hazırlayarak kuruma sunması gerekir. 18 ile 41 yaş aralığında olanların başvuracağı arıcılık desteğindeki en önemli şart, 3 sene boyunca hibe olarak verilen arıları satmamak ve arı kovanlarını da yönetmeliğe uygun olarak kullanmaktadır. Bununla beraber en az 40 adet arılı kovan içeriği olmakla beraber arı ürünleri yetiştiriciliği programı üzerine iş planının hazırlanması gerekmektedir.

Girişimcilik programıyla birlikte sunulan KOSGEB arıcılık destekleri 2019 yılında 30 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar alınabilmektedir. Ancak sunulacak kredi, ülkemizdeki her bölge için farklılık gösterebilir. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi sayfası üzerinden bankanın sunmuş olduğu tarım ve hayvancılık kredilerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Arıcılık Malzemeleri İçin Verilen Devlet Desteği Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı, 30 bin TL olarak sunduğu arıcılık hibesi için girişimcilere ihtiyaç duyulan malzemelerde de yardımcı olmaktadır. Arıcılık faaliyetleri için kullanılması gereken malzemeler;

 • Arıcılık ilaçları
 • Arı yemliği
 • Arı kek ve yemleri
 • Arı oğulları
 • Bal dinlendirme ürünleri
 • Arı kovan ve yedek parçaları
 • Körükler
 • Plastik ürünler
 • Bal süzme ekipmanları
 • Bal eritme ekipmanları şeklindedir.

Bal Üretimi İçin verilen Arıcılık Destekleri

Bal üretimi için arıcılık destekleri 2019, KOSGGEB arıcılık teşvikleri, Ziraat Bankası arıcılık kredisi
Bal Üretimi İçin Verilen Teşvikler

Bal üretimi konusunda faaliyet göstermek ve kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimciler de yine KOSGEB destek programı kapsamında eğitime tabii tutulmaktadır. Eğitimi başarıyla geçerek sertifika sahibi olanlar bal üretimi için kredi alabilmektedir. Yine bir iş planı hazırladıktan sonra kuruma sunmanız ve onay almanız şarttır. KOSGEB anlaşmalı olan Ziraat Bankası, bal üretimi desteği konusunda düşük faizli kredilerle hizmet sunmayı sürdürmektedir. Ayrıca bal satışıyla beraber bal paketleme ve bal imalatı gibi süreçler için de kurumdan destek alabileceğinizi unutmayın.

Ziraat Bankası üzerinden KOSGEB arıcılık ve bal üretimi destekleri 2019 yılında 100 adet kovan ve daha fazlası için verilmektedir. Bu süreçte üretim yapanların da 50 adetten fazla kovana sahip olmak için bankaya başvurması gerektiği unutulmamalıdır. Alınacak kredi desteği sayesinde arıcılık ve bal üretiminde ihtiyacınız olan tüm ekipmanlar için finansman elde edebilirsiniz.

Arıcılık ve Bal Üretimi Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde çiftçilere destek sunan çok sayıda banka bulunmaktadır. Bunlar arasında artık arıcılık kredisi veren bankalar da rağbet görmektedir. İlk olarak Şekerbank, 36 ay vadeli ve yılda 1 defa hasat ödemeli kredi desteği vermektedir. Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olduktan sonra bankaya başvurabilir ve destek alabilirsiniz. Ancak kredi notu ve daha önceden bankalarla yaşanan finansal durumların incelendiği unutulmamalıdır.

 1. Yapı Kredi Arıcılık Kredisi: Arıcıların kullanması gereken her türden malzeme için Yapı Kredi Bankasına başvurabilirsiniz. Başvuru şartları arasında en az 50 kovan arısına sahip olunması ve bu kovanların arıcılık sistemine kayıtlı olma şartı bulunmaktadır. Detaylar için Yapı Kredi Tarım Kredisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 2. QNB Finansbank Arıcılık Destek Kredisi: Arıcılık faaliyetlerine yeni başlayan girişimcilere kredi şansı sunan QNB Finansbank ayrıca KOSGEB arıcılık ve bal üretimi destekleri 2019 yılı alternatifleri arasındadır. Yılda bir kez ödeme yapılan bu kredide 3 ayda bir ya da 6 ayda bir ödeme tahsil edilebilir. Vade gün sayısı ise 2 yıla kadar uzatılabilmektedir. Diğer tarım destekleri ve kredileri için Çiftçi Kredisi bölümüne gidebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.